Vyberte stranu

Zrkadlo, to je bytový doplnok aj praktický pomocník v jednom. Nenahraditeľné pri úprave zovňajšku, výborne využiteľné v malých či v dizajnérskych priestoroch. Hodí sa takmer do všetkých miestností v domácnosti a má široké možnosti štýlového zaradenia.

Zrkadlo na stenu nie je len výsadou kúpeľne. Opodstatnenie má tiež v predsieni, v spálni, ale tiež v obývačke či v jedálni. Ani chodba nemusí byť oň ochudobnená. Najmä zrkadlové posuvné dvere vstavanej skrine môžu zosvetliť priestor a opticky ho zväčšiť.

Ako nalepiť zrkadlo na stenu?

Ak ste zavesenie zavrhli a rozhodli sa pre nalepenie (či ich kombináciu), základom je, samozrejme, vhodný typ lepidla. Ten súvisí aj s celkovou hmotnosťou zrkadla. Dôležité je vždy odmastiť jeho zadnú stranu, ako aj samotný podklad.

Lepenie silikónom vytvára pevný spoj, no nevýhodou je nutnosť zafixovania podopretím na cca 12 hodín. Plusom je, že aj pár minút po nalepení môžete so zrkadlom manipulovať do správnej polohy. Za zmienku stojí aj montážne lepidlo Pattex, ktoré udrží aj ťažké zrkadlá. Tento raz opora nie je nutná.

Lepidlo Mamut vytvára taktiež pevný spoj, pričom vďaka okamžitej fixácii (do piatich minút mu môžete nájsť optimálnu polohu) nie je potrebné podopretie. Odborníci ho odporúčajú kombinovať s malým množstvom silikónu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.sk, Dekoria.sk a 4home.sk ponúkajú domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Odporúčame Vám vyskúšať aj tieto zrkadlá na stenu!

Ako zavesiť zrkadlo na stenu?

Vŕtanie do steny a uchytenie na hmoždinky je taktiež možnosťou. Zrkadlo by malo disponovať závesnými plechmi v jeho zadnej časti (v opačnom prípade ich nalepíte silikónom). Aby viselo rovno (vrch môže kvôli plieškom „odstávať“), odporúčame k spodnej hrane nalepiť tzv. bumpony.

Na výške jeho umiestnenia záleží. Tá súvisí aj so samotnou výškou členov domácnosti. Dbajte na to, aby v zrkadle bola vidieť nielen celá hlava, ale aj ďalších, aspoň 10 cm nad ňou. Štandardný rozmer zavesenia je 170 cm nad podlahou, no individuálne prispôsobenie je samozrejmosťou.

Aj šírka, a teda celková veľkosť sa hlási o slovo. Nejde len o nosnosť zrkadla. Napríklad správne otočenie obdĺžnikového zrkadla môže miestnosť opticky predĺžiť alebo rozšíriť. Dokonca vytvorí svetlejší priestor v prípade, že bude smerovať priamo oproti oknu.

zrkadlo

Zrkadlo na stenu bez rámu alebo s rámom?

Štýl zrkadla vo veľkej miere súvisí s jeho orámovaním. To sa podieľa na tom, či bude ladiť do rustikálneho, vintage, moderného alebo minimalistického štýlu. Aj na klasiku môžete vsadiť. Variabilnosť má v tomto prípade hlavné slovo.

Drevené rámy sú jej príkladom, keďže sa vďaka rozmanitému spracovaniu dreva dokážu prispôsobiť viacerým štýlom. Záleží na tom, či budú ozdobené výraznou rezbou alebo ošetrené farebným náterom či lakom.

Kovové rámy si nájdu uplatnenie aj v bytoch zariadených v duchu urban či art deco. Pristanú im aj metalické odtiene. Naopak bezrámové typy zrkadiel sa hodia do minimalistických bytov alebo všade tam, kde hlavným účelom nie je dizajn.

zrkadlo

Zrkadlo na stenu do kúpeľne

Okrem reálneho obrazu, ktorý pri (nielen) rannej hygiene upravujete k vašej spokojnosti, vám kúpeľňové zrkadlo dokáže poskytnúť rôzne vychytávky. Osvetlenie, či už vo forme svietiacich líšt, LED žiaroviek alebo integrovaných svetelných zdrojov, je dnes klasikou. Automatický svetelný senzor pohybu už má pridanú hodnotu…

Zrkadlo s vyhrievaním? V súčasnosti žiadny problém. Skryté infrapanely zamedzia jeho zahmlievaniu a zároveň rozohrejú steny aj podlahu. Pre náročných sú v ponuke tiež zrkadlá s integrovanými hodinami, ba dokonca s obrazovkou. Ani pri úprave vizáže vám neunikne dianie vo svete.

zrkadlo

Zrkadlo na stenu do predsiene

Skontrolovať svoj výzor pred odchodom z domu nemusíte len v kúpeľni. Práve predsieň je miestom, kde najmä v zimných mesiacoch využijeme služby zrkadla. Vrstvenie oblečenia, čiapka či šál, je dobré sa uistiť, že všetko ladí ako má. Aj samotné zrkadlo by malo ladiť.

Bežne je súčasťou predsieňových zostáv, no výborne vynikne aj v kombinácii konzolového stolíka či štýlovej lavice. Nemusíte sa báť ani nadrozmerných veľkostí, dokonca ani v prípade, že je vstupná miestnosť skúpa na metre štvorcové. Optická ilúzia zväčšenia je totiž doménou zrkadiel.

Moderné zrkadlo na stenu

Charakterizujte svoj štýl aj prostredníctvom zrkadla. Prispôsobte ho účelu a druhu miestnosti. Ak premýšľate nad kúpou zrkadla z čisto estetickej stránky, skúste sa pohrať s tvarmi. Štvorec či obdĺžnik je klasika (aj keď s rámom tomu nemusí byť tak), kruh, elipsa či atypický tvar môže vytvoriť aj dramatický akcent v miestnosti. V obývačke či v jedálni bude vítané.

Zaujímavým riešením je aj použitie rovnakých, no veľkostne rozdielnych zrkadiel vedľa seba. Základom je použiť aspoň tri kusy. Platí to aj pri kombinovaní viacerých zrkadiel, no v odlišných tvaroch. Hru s dizajnom vytvoríte tiež poskladaním menších kúskov zrkadla do jedného celistvého obrazu. Zrkadlovým mozaikám v interiéri neodzvonilo…

Aj pre tých, ktorým podobné „tvorenie“ nie je až tak srdcu blízke sa nájde alternatívne, no štýlové riešenie. Trh ponúka exkluzívne dizajnové zrkadlá, ktoré síce nepotešia svojou cenou, no zaručene dodajú interiéru šmrnc, a to napríklad aj v podobe solitéru.

zrkadlo

Kde nájsť široký sortiment dizajnových zrkadiel?

Nezabudnite ani na jeho údržbu, ktorá mu predĺži životnosť. Otlačkom a prachu sa nevyhnete. Niektoré čistiace prostriedky však môžu byť pre povrch zrkadla agresívne. Ekologickým a overeným spôsobom je umytie pomocou vody s trochou octu alebo nanesenie mydla, ktoré po chvíli zotriete.

Odporúčame Vám vyskúšať aj tieto zrkadlá na stenu!

Klasika, extravagancia, luxusný dizajn, pieskovanie, gravírovanie – vyberte si ten správny kúsok lahodiaci vášmu oku. Bohatú a zaujímavú ponuku nájdete v eshopoch 4home, Kondela či Dekoria. Filter vám umožní zvoliť si vlastnú cenovú reláciu a zopár klikov zaručí, že pekné zrkadlo bude u vás o pár dní.

4home
Štýlový a praktický doplnok domácnosti? Zrkadlo na stenu skrášli každý interiér!
5 (100%) 2 hlasov