Vyberte stranu

Máte radi dobrú kávu? Tak potom vám nesmie v kuchyni či v kancelárii chýbať kvalitný kávovar. Dnes sa už vôbec nejedná o luxus a aj tie najlepšie kávovary vo svojej triede sú dostupné za veľmi zaujímavé ceny.

Aby ste však dosiahli taký výsledok, ako v kaviarni alebo reštaurácii z profesionálneho stroja, musíte vedieť, podľa čoho si kávovar vybrať. Ak sa chcete zorientovať v ich typoch, vlastnostiach, funkciách a parametroch, čítajte ďalej.

najlepšie kávovary

Najlepšie kávovary? Pákové alebo automatické

Pákové kávovary sú zrejme najčastejšou voľbou väčšiny domácností aj firiem, ktoré hľadajú kávovar do kancelárie. Ide o poloautomatický spôsob prípravy kávy, pričom musíte počítať s prípravou jednak kávovej zmesi, ale aj s tým, že budete musieť pomocou ovládania kávovaru riadiť samotnú prípravu kávy a jej dávkovania.

Ak nie ste tak skúsený kávičkár, sú tu automatické espresovače. Jedným tlačítkom aktivujete namletie kávy, prípravu mliečnej peny, zahriatie šálok aj nadávkovanie hotovej kávy. Po skončení sa navyše kávovar sám vyčistí, takže s ním nemáte žiadnu prácu. Cena týchto kávovarov je ale vyššia a majú aj väčšie rozmery.

Vyskúšajte najlepšie tie kávovary!

Ako vybrať kávovar? Sledujte tieto vlastnosti a funkcie

Okrem typu kávovaru sa treba zameriavať aj na to, akými funkciami, parametrami a vlastnosťami daný kávovar disponuje. Niektoré, napríklad farba, sú dôležité z hľadiska dizajnu, štýlu a toho, aby nový spotrebič plynulo zapadol do kuchynskej linky. Iné, najmä tlak, objem či príkon sú dôležité pre čo najpohodlnejšiu a najlepšiu prevádzku kávovaru.

Tu sú všetky dôležité veci, ktoré treba pri kúpe zohľadniť:

 • tlak – vlastnosť kávovaru udávaná v baroch, pričom najmenej výkonné kávovary pracujú s tlakom od 15 barov, najlepšie kávovary až s tlakom 30 barov
 • objem nádržky na vodu – tento parameter udáva, koľko vody sa zmestí do kávovaru, pričom z tohto objemu pripravuje spotrebič jednotlivé dávky kávy; udáva sa napríklad pre automatické kávovary
 • druh kapsúl – špecifická vlastnosť týkajúca sa len kapsulových kávovarov, ktorá udáva, aký typ, druh alebo aká značka kapsúl sa dá v kapsulovom kávovare použiť
 • farba – ide o farbu spotrebiča, najčastejšie sú čierna, biela, nerez, chróm a strieborná
 • kapacita v šálkach – ak kávovar pripravuje kávu priamo do šálok, táto jeho vlastnosť udáva, koľko vie pripraviť káv na jednu náplň vody alebo kávy
 • speňovač – ide o doplnkovú funkciu typickú pre lepšie modely kávovarov, vďaka ktorej kávovar na konci dávkovania kávy z pripraveného mlieka alebo sušenej suroviny pripraví spenené mlieko do kávy
 • príkon – udáva sa vo Wattoch atento parameter je dôležitý pre spotrebu kávovaru ale aj pre jeho výkonnosť ohľadom prípravy kávy
 • možnosť nastavenia teploty – tento parameter sa týka najmä peničov mlieka

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skKlarstein.sk a 4home.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Čo hľadať, ak máte radi alternatívu a plnú kontrolu nad kávou

Pokiaľ si chcete vychutnať výrobu kávy plnohodnotne, odporúčame Moka kanvičky. Táto alternatívna príprava kávy sa podobá príprave espressa, ale ohrev prebieha pomocou sporáku alebo napájania z elektrickej siete. Káva ma osobitnú chuť a veľmi intenzívnu arómu.

Tip na produkt: 

Arabica Comfort

 • 1 350 wattov a 20 barov
 • Odnímateľná nádrž na vodu: 1,8 litra
 • Ohrievač šálok na hornej strane
 • Dotykový ovládací panel

Ak si chcete vychutnať ešte jemnejšiu chuť, ako má klasické espresso, skúste prekvapkávače. Ide o najlepšie kávovary určené na jemnú kávu, ktorá vzniká postupne prekvapkávaním a precedením cez filter. O prípravu sa ale treba starať, nakoľko si vyžaduje sledovanie času extrakcie a ručnú filtráciu.

Ak máte radi jemnú chuť kávy bez pripálenia, sú tu French pressy. Príprava kávy ale aj čaju je s nimi jednoduchá a rýchla, podobne aj údržba. Chuť kávy bude jemná a krémovitá, ale tento spôsob prípravy si vyžaduje perfektne zomletú kávu, na čo potrebujete kvalitný mlynček na kávu. Výhodou týchto kávovarov je aj ich veľmi prijateľná cena.

 

 

Najlepšie kávovary? Pozerajte na skúsenosti, recenzie a testy

Vybrať si dobrý kávovar znamená pozerať nielen na jeho technické parametre, vlastnosti a funkcie, ale najmä na skúsenosti s jeho používaním. Tu odporúčame zamerať sa na recenzie a testy, ktoré vám presne ukážu všetky plusy aj mínusy konkrétneho modelu kávovaru.

Mali by ste tiež zvážiť čas a energiu, ktorú ste ochotní obetovať príprave kávy a podľa toho si vybrať aj konkrétny model. Obvykle platí, že lacné riešenie na úvod znamená väčšie prevádzkové náklady do budúcnosti, preto treba kalkulovať aj s tým, ako často budete kávovar používať.

Pri recenziách a testoch si všímajte najmä tieto veci:

 • aké príslušenstvo sa ku kávovaru dodávačo všetko musíte dokúpiť, nakoľko tento faktor zohráva významnú rolu z hľadiska vstupnej investície
 • ak ste si nevybrali ešte konkrétny typ, sledujte pri každom z nich náročnosť prípravy, nutnosť údržby a najmä to, ako často je potrebné meniť filtre či iné súčasti
 • koľko miesta kávovar zaberá a či to vyhovuje vašim priestorovým možnostiam
 • ak má kávovar napríklad funkciu speňovača mlieka, ako spoľahlivo táto funkcia pracuje a akú si vyžaduje údržbu či prevádzku
 • aký je tlak kávovaru a koľko káv vie pripraviť bez prestávky alebo väčšej údržby; toto si treba všímať len v prípade, že chcete kávovar využívať pre viac ľudí

Dolce Gusto

Pohodlné a lacné kávovary? Kapsulové, majú ale jedno ale…

Jednoznačne najlepšie kávovary pre tých kávičkárov, ktorí sú pohodlní a neradi veci komplikujú, sú kapsulové kávovary. Ide o espressovače, do ktorých stačí vložiť kapsulu kúpenú v ľubovoľnom obchode a o chvíľku máte pripravenú hotovú kávu. Tie lepšie sú vybavené aj tryskou na mliečnu penu, takže efekt je dokonalý.

Napriek tomu, že cena týchto kávovarov je viac než prijateľná a ich dizajn priam zvádza ku kúpe, treba si uvedomiť nevýhody takéhoto spôsobu prípravy kávy. Prvou je, že kapsule musíte kupovať len pre danú značku kávovaru, takže od konkurencie vám kapsula do toho vášho nemusí fungovať.

Tip na produkt: 

Arabica Comfort

 • 1 350 wattov a 20 barov
 • Odnímateľná nádrž na vodu: 1,8 litra
 • Ohrievač šálok na hornej strane
 • Dotykový ovládací panel

Druhou nevýhodou sú náklady na samotnú prípravu kávy, ktoré sú nepomerne vyššie, ako pri iných typoch kávovarov. Treťou nevýhodou je samotná variabilita nápojov, pričom najmä tie najlacnejšie kávovary nedokážu pripraviť nič iné, iba klasické espresso.

 

Vyskúšajte najlepšie tie kávovary!

 

Kde nájsť slušný kávovar do 300 €? Na internete!

Vy ešte stále kupujete spotrebiče na prípravu kávy v kamenných obchodoch? Veľká chyba! Na internete sú možnosti oveľa širšie a to sa týka tak rozmanitosti značiek a modelov, ako aj rôznych typov. Nielen vstavané či voľne stojace kávovary napríklad do 300 €, ale aj mlynčeky na kávu a peniče mlieka sa dajú kúpiť online a to veľmi výhodne.

andreashop
Kávičkári, toto sú najlepšie kávovary na našom trhu!
4.8 (96.8%) 25 hlasov