Vyberte stranu

Severský štýl bývania, známy tiež pod názvom škandinávsky štýl, ponúka originalitu a jedinečnosť. Získal si ju najmä ikonickými kúskami nábytku architektov a dizajnérov Škandinávie.

Typickým znakom je spájanie funkčnosti a estetiky. Samotná funkčnosť pritom naberá na obrátkach, pretože multifunkčné zariadenie je doménou severských interiérov. Paradoxom však je, že dizajn je charakteristický jednoduchosťou.

 

Jedna výstava, všetky krajiny

Severania obľubujú strohosť, ktorú už pred mnohými rokmi uprednostnili pred robustnosťou, zdobenosťou a ornamentálnosťou. Čomu sa však neprestali venovať, bola remeselná výroba, ktorú príchodom industrializácie posunuli aj do sériovej výroby. Aj keď aj jej vďačia za „slávu“, skutočný rozmach spôsobila až výstava v Miláne.

Prestížna výstava v Taliansku totiž okamžite nadchla davy ľudí a kvôli veľkému záujmu a rýchlej popularite škandinávskeho dizajnu sa následne presunula aj do niektorých štátov Ameriky. Viac samozrejme nebolo treba, pretože moderné bývanie s úplne inou atmosférou, malo ideálne predpoklady stať sa novým hitom na najväčšom spotrebiteľskom trhu na svete.

severský štýl bývania

Dánsko, Nórsko, Fínsko, Švédsko a Island sa teda stali krajinami, ktoré v polovici 20.storočia zmenili ponímanie interiérového dizajnu. Škandinávska klíma môže vyznievať „drsne“, no zariadenie bytu v severskom štýle pôsobí atraktívnym, príjemným a vôbec nie sterilným dojmom, ako by o ňom mnohí tvrdili. Možno aj vás presvedčí niekoľko inšpirácií.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.skMoebelix.sk a Môjnábytok.sk 4home.sk, TPD.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Severský štýl bývania v byte

Neutrálne farby a prírodné materiály predurčujú tento štýl k tomu, aby sa hodil aj do menších priestorov. Svetlé odtiene totiž opticky zväčšia každú miestnosť. Biela ako základná farba Severanov poskytuje širokú škálu možností pri voľbe jej teplých a studených tónov. Sterilnosť tak nemá opodstatnenie…

Spestriť interiér však predsa len môžete, a to umiestnením farebných solitérnych kúskov. Akcentové pastelové farby zastupujú v tomto prípade dekoračnú funkciu. O oživenie sa postará aj izbová zeleň. Sukulenty v bielych keramických kvetináčoch alebo v štíhlych drevených stojanoch v škandinávskom ponímaní podtrhnú celkový dizajn.

škandinávia

Ekologicky a moderne

Ekologické uvažovanie, efektívne využívanie energie a šetrenie životného prostredia sa považuje za jeden z atribútov, ktorý sprevádza zariadenie bytu v škandinávskom duchu. Práve príroda poskytuje inšpirácie a vytvára jedinečný štýl obľúbený v podstate kdekoľvek.

Severský štýl bývania je typický čistými líniami, neutrálnymi farbami a prirodzenosťou. Tieto moderné znaky nesú punc dlhovekosti, pretože vďaka interiéru, ktorý pôsobí usporiadane a vzdušne, majú záruku nadčasovosti.

Veľmi dobre to dokumentujú aj fotografie z minulosti a súčasnosti. Ak by ste si porovnávali jednotlivé zariadenie či bytové doplnky, veľmi rýchlo u nich nájdete podobnosť. Vývoj šiel síce dopredu, ale pri severskom štýle len a len k lepšiemu. Tak prečo to nevyužiť?

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.skMoebelix.sk a Môjnábytok.sk 4home.sk, TPD.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Severský štýl bývania minimalizuje doplnky

To, čo je v niektorých štýloch základom pri zariaďovaní, je tento raz opomínané. Striedmosť je na mieste a dekorácie či doplnky sa obmedzujú na jednoduché sklenené vázy, vankúše, kožušiny, pleteniny či obrazy. Na stene s čierno-bielymi motívmi.

Čo sa týka vzorov, vynikajú pásiky a rôzne „hranaté“ línie, potlač jeleňa aj soba. Od závesov a záclon sa upúšťa, maximálne prenikanie prirodzeného svetla je totiž základom. Osvetlenie má významné miesto v škandinávskom interiéri. Niektoré druhy lámp sú dokonca typickými predstaviteľkami tohto dizajnu.

Severský dizajn predsa len tvorí svoje čaro aj pomocou doplnkov. Je ich však len zopár a opäť prispievajú k presvetleniu domácnosti. Izbová zeleň, svietniky a lampáše priestor harmonizujú.

severský štýl bývania

Špecifický nábytok

Ak by ste hľadali oblé tvary či reliéfne zdobenie, vaše pátranie by bolo márne. Severský štýl bývania totiž popiera akúkoľvek ornamentálnosť a vyznačuje sa čistými líniami a hladkými hranami.

Využíva najmä materiál dreva, ale aj laminátu v bielom prevedení. Uprednostňuje jednotlivé komponenty nábytku, ktoré sú v miestnosti rozmiestnené v minimálnom počte. Sektorové zostavy či steny v tomto prípade môžete vynechať.

Viacúrovňové regály či policové systémy na stene často nahrádzajú rôzne druhy nábytku, no na obdiv nevystavujú zbytočné „lapače prachu“, ale len zopár dekorácií. Umenie, nápisy v podobe citátov a písmená ako alternatíva sošiek si však svoje miesto nájdu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kondela.skMoebelix.sk a Môjnábytok.sk 4home.sk, TPD.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Keď priestor dýcha

Otvorený šatník v spálni, kuchyňa bez „zbytočných“ úchytiek a horných skriniek, predsieň s výraznou tabuľovou čiernou, sivé odtiene farieb na podlahe či stenách – aj to je škandinávsky štýl. Vďaka tomu, že minimalizuje množstvo nábytku, doplnkov a obmedzuje sa len na špecifické detaily, pôsobí maximálne vzdušne.

Jednoduchosť znásobuje pocit „dokonale“ uprataného interiéru. Funkčná stránka zariadenia zase určuje jednotlivým veciam a predmetom presne dané miesto. Prepchatosť sa proste nenosí, takže kto si potrpí na priestrannú atmosféru s dokonalým zladením materiálov a farieb, pre toho je tento štýl ideálny!

Uvedené znaky však nemusia nutne znamenať sterilnosť. Grafika na textíliách, často vychádzajúca z folklóru, rozbíja predsudky chladu. Útulnosť sa teda nevylučuje a vy si tak môžete do svojej domácnosti preniesť kúsok severu, a to bez pocitu skutočnej severskej zimy.

Severský štýl bývania

Severské zariadenie bývania aj v eshopoch

Vyberte si spomedzi produktov škandinávskeho štýlu rýchlo a pohodlne s istotou najlepšej ceny aj rýchleho doručenia. Ponorte sa do sveta minimalizmu v jeho útulnej podobe, vytvoríte si tak domov, kde sa bude vždy vracať s radosťou!

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a domových doplnkov

Severský štýl bývania
5 (100%) 3 hlasov