Vyberte stranu

Prílišná vlhkosť aj extrémne sucho v interiéroch vplývajú negatívne tak na zdravie, ako aj na samotné bývanie. Pokiaľ sa boríte s vysokou vlhkosťou, jedným z veľmi účinných riešení môže byť odvlhčovač vzduchu.

Nadmerná vlhkosť sa prejavuje najmä problémami so sušením opranej bielizne vo vnútri, ale aj vznikom vlhkých škvŕn v rohoch či dokonca vznikom plesní na stenách. Aby ste týmto problémom prešli, potrebujete interiér odvlhčiť.

 

Čo dokáže odvlhčovač vzduchu a na čo slúži

Pod pojmom odvlhčovače vzduchu myslíme v našom prípade buď manuálne alebo elektronické prístroje na zníženie vlhkosti v interiéru. Prvá kategória je charakteristická vkladaním tabliet absorbujúcich vlhkosť, no treba rovno povedať, že efektivita tohto riešenia je nízka.

Pohlcovač vlhkosti Ceresit

Ani ten najlepší odvlhčovač vzduchu takéhoto typu nedokáže to, čo jeho elektronický náprotivok. Práve preto sú elektrické odvlhčovače vzduchu oveľa žiadanejšie a to aj napriek tomu, že stoja 10 násobne toľko, prípadne aj viac.

Ak je u vás doma vlhkosť nad hodnotou 50 %, môže vám odvlhčovač naozaj efektívne pomôcť. Za pomerne krátku dobu, v závislosti od výkonnosti, je možné stlačiť vlhkosť aj pod hranicu 40 %, čo žiadna „tabletka“ určite nedokáže.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.sk, Klarstein.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ktoré funkcie sú najdôležitejšie?

Pri kúpe odvlhčovača si treba všímať niekoľko kľúčových parametrov. Prvým je výkon odvlhčovania, ktorý sa udáva v litroch za hodinu a hovorí o tom, koľko vody dokáže prístroj odstrániť zo vzduchu. Tento výkon je meraný pre teplotu 30 stupňov Celzia a vlhkosť 80 %. Ideálne je, ak dokáže prístroj prečerpať vzduch v celej miestnosti aspoň dvakrát za hodinu.

Tip na produkt: 

DryFy 10 odvlhčovač vzduchu

 • Výkon 240 W a recirkuláciou vzduchu 100 m³ za hodinu
 • Veľká nádrž s objemom 1,8 litra
 • Je to veľmi tichý pomocník s vlhkosťou

Druhým sledovaným parametrom musí byť vzduchový výkon. Ide o výkon ventilátora, pričom podľa tohto výkonu sa vie zmerať, do akej veľkej miestnosti sa odvlhčovač vzduchu hodí. Tu je optimom, ak sa hodnota rovná trojnásobku objemu miestnosti.

Vybrať adekvátny prístroj podľa výkonu aj podľa veľkosti miestnosti je mimoriadne dôležité. Ak by ste aj použili ten najlepší odvlhčovač vzduchu na svete, ale bol by nedostatočný, nedosiahli by ste takmer žiaden výsledok. Pri opačnej situácii by príliš rýchle vysúšanie poškodilo vybavenie interiéru.

 

Pri výbere sa riaďte týmito pravidlami:

 • kúpte si odvlhčovač vzduchu s dostatočne veľkou nádobou alebo priamo odvodom
 • samozrejmosťou by mali byť časovač aj možnosť regulácie výkonu pomocou nastavenia aspoň dvoch stupňov rýchlosti
 • pokročilejšie modely by mali mať aj ionizátor alebo špeciálny vzduchový filter, čo ocenia napríklad astmatici, pretože nemusia kupovať čističky vzduchu
 • užitočnou funkciou je snímač vlhkosti, tzv. hygrostat, ktorý vie zvlhčovač vzduchu automaticky vypnúť

Najlepší odvlhčovač vzduchu

Absorbčný alebo kondenzačný odvlhčovač vzduchu? Skúsenosti sú rôzne

Čo sa týka technológie odvlhčovania, najčastejšie sa na trhu vyskytujú dva modely odvlhčovačov. Menej rozšírené sú tzv. absorbčné odvlhčovače, kde prebieha proces odvlhčovania za pomoci špeciálneho silikagélového materiálu. Skúsenosti ukazujú, že tieto odvlhčovače pracujú dobre aj pri nízkej teplote.

Druhým typom sú kondenzačné odvlhčovače, ktoré nasávajú vlhký vzduch, skondenzujú ho a vlhkosť z neho uskladnia v nádobe alebo odvedú káblom priamo do odpadového potrubia. Zvyšný odvlhčený vzduch následne vrátia naspäť do okolitého prostredia. Tieto typy sa viac hodia do domácností a sú nenáročné na príslušenstvo.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.sk, Klarstein.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Na stavbu aj do domácnosti

Odvlhčovače vzduchu sa používajú v zásade najčastejšie v dvoch prípadoch. Prvým je odvlhčovanie stavby, najmä vtedy, ak sa vykonávalo príliš veľa mokrých procesov v krátkom časovom období a je potrebné interiér stavby ako aj stavebné súčasti zbaviť prebytočnej vlhkosti.

Druhou situáciou je odvlhčovanie domácnosti a to či už obývateľných izieb, alebo pivnice. Kým lacnejšie modely si poradia s väčšinou bežných prípadov odvlhčovania, pri stavoch po záplavách vám možno nebude stačiť ani ten najlepší odvlhčovač vzduchu, aspoň kým neodčerpáte vodu.

 

Najlepší odvlhčovač vzduchu? Test preverí všetkých

Podobne ako zvlhčovače, ani odvlhčovače by ste nemali kupovať bez rozmyslu. Skúste si nájsť na internete niekoľko testov konkrétnych modelov a riaďte sa nielen tým, čo tvrdia výrobcovia, ale aj skúsenosťami a referenciami ostatných ľudí.

Pri študovaní recenzií a testov si všímajte najmä to, čo konkrétny model ponúka:

 • pre lepšiu pohodlnosť je vhodné kúpiť prístroj s diaľkovým ovládaním
 • kým najlacnejšie odvlhčovače stoja 100 €, najdrahšie pokojne aj takmer 500 €, takže sa snažte nájsť rozumný kompromis
 • odporúčame hľadať prístroje aj s automatickým odmrazovaním
 • automatické vypnutie je tiež veľmi užitočná funkcia, pretože odvlhčovač je od vás nezávislejší
 • pozornosť venujte aj energetickej triede a spotrebe odvlhčovača

 

Najlepšie odvlhčovače vzduchu na trhu

 

Ako na optimálne používanie

Bojovať s vlhkosťou v dome či byte určite nie je záležitosť jedného dňa. Hneď po odvlhčovaní by ste mali pátrať po príčine a snažiť sa odstrániť ju, inak sa z dlhodobého hľadiska vlhkosti určite nezbavíte.

Pri odvlhčovaní treba zároveň dodržiavať zopár jednoduchých zásad: prístroj umiestňujte zásadne do stredu miestnosti, čo najďalej od zdroja tepla, neotvárajte okná ani dvere, zabráňte prúdeniu vzduchu a pravidelne kontrolujte aktuálnu hodnotu vlhkosti v miestnosti.

Najlepší odvlhčovač vzduchu

Kde vybrať odvlhčovač vzduchu? Recenzie na e-shopy vám pomôžu

Nájsť ten najlepší odvlhčovač vzduchu do vašej domácnosti môže byť problém. Prečo? Jednoducho preto, že nie všetky predajne majú vo svojom sortimente pestrú ponuku rôznych modelov a typov. Druhým extrémom sú zas špecializované obchody, kde však môžu byť ceny príliš vysoké.

Tip na produkt: 

DryFy 10 odvlhčovač vzduchu

 • Výkon 240 W a recirkuláciou vzduchu 100 m³ za hodinu
 • Veľká nádrž s objemom 1,8 litra
 • Je to veľmi tichý pomocník s vlhkosťou

Najvýhodnejšie ponuky odvlhčovačov vzduchu nájdete tu

andreashop

 

 

Najlepší odvlhčovač vzduchu (test a recenzie 2024)
4.3 (86.67%) 9 hlasov