Vyberte stranu

Spríjemniť si letné večery sa dá rôznymi spôsobmi. Trávenie času v záhrade patrí nepochybne medzi tie obľúbené. Pohodlné sedenie, ale aj ležanie, sa preto hlási o slovo. Spoločné chvíle s rodinou, grilovanie s priateľmi, no tiež čas patriaci iba vám a káve či osviežujúcemu nápoju, to všetko sa spája so záhradným nábytkom.

V rámci exteriéru máte taktiež na výber niekoľko materiálových, štýlových i dizajnových riešení. Luxusný outdoorový nábytok uspokojí aj požiadavky náročnejších zákazníkov. Jednoducho povedané, vyberie si každý, či už na balkón, terasu alebo do záhrady.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4Home.sk, Kokikashop.sk, Bighome.sk, Myinterier.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Záhradný nábytok a materiálová dilema

Plast? Drevo? Kov? Ratan? Výber tento raz neovplyvňuje len váš vkus či obmedzený finančný rozpočet. Smerodajná je najmä odolnosť, ktorá hrá v exteriéri hlavnú úlohu. Slnečné lúče, dážď, vietor, v prípade, že nemáte kde nábytok uskladniť, aj sneh – to všetko sa môže podpísať na životnosti vášho záhradného nábytku.

Rozdiel nie je len v základnej kategorizácii, ale tiež v delení v rámci nej. Nie je drevo ako drevo, ratan ako ratan a podobne. Každý z uvedených materiálov má preto svoje prednosti aj mínusy. Okrem iného pri výbere zaváži aj fakt, či záhradný nábytok umiestňujete pod zastrešený alebo otvorený priestor.

zahradny nabytok

Záhradný nábytok z dreva je nadčasový

Drevo sa do záhrady jednoducho hodí a veľa ľudí nedá na neho dopustiť. V interiéri patrí medzi jasných favoritov spomedzi kvality aj trvácnosti, no čo sa týka exteriéru, upriamuje pozornosť iba na niektoré druhy dreva, ktoré tieto vlastnosti spĺňajú. K nim nepochybne patrí aj teak, meranti či severská borovica.

Údržba náročná nie je, teda ak vám nevadí jedenkrát ročne natrieť záhradný nábytok špeciálnym olejom. Ihličnany smrek a borovica si nutne pýtajú zastrešenie, pretože by vplyvom dažďa mohli pozmeniť stabilitu či tvar konštrukcie (hrozí napučanie dreva).

Medzi obľúbený drevený nábytok do záhrady patria aj lavice, ktoré výborne doplnia najmä tradične ladenú architektúru. Môžete si vybrať, či bude slúžiť skôr ako doplnok alebo jej účel bude mať aj praktické využitie. Aj tu platí rovnaký princíp ošetrovania dreva.

 

Vyberte si z našej ponuky rôzne doplnky do vašej záhrady!

Lavica SHOAN - biela

tlačidlo

HECHT ROYAL SET záhradný set - akácia

tlačidlo

DŘEVĚNÝ PIKNIK SET - 180CM

tlačidlo

Happy Green Záhradný oceľový stôl, 150 x 90 cm

tlačidlo

Ratanový nábytok je dlhodobým trendom

V posledných rokoch zažíva ratan, či už prírodný alebo umelý, veľký boom v rámci danej kategórie. Je to najmä vďaka elegancii spojenej s pohodlím a jednoduchou údržbou. Poteší aj ponukou rôznych nábytkových komponentov, a to v podobe stola a stoličiek, kresiel, ležadiel, sedacích súprav či luxusných odpočívadiel s tienením.

Ak sa rozhodnete pre prírodný ratan (cenovo náročnejší), hľadajte nábytok spracovaný z neolúpaných ratanových vlákien. Tvoria totiž akúsi škrupinu, ktorá je ochranou pred nepriaznivými vplyvmi počasia (olúpané sú doménou interiéru).

Umelý ratan je lacnejšou alternatívou a vďaka výrobnému materiálu, polyetylénu, odolá vonkajším podmienkam. Pre dlhodobé využívanie sa na zimu odporúča prikryť ochrannou fóliou. Iná údržba nie je nutná, a preto sa stáva zaujímavým aj pre záhradné kvetináče.

zahradny nabytok

Kovový, hliníkový či duralový záhradný nábytok?

Kovový nábytok do záhrady v minulosti predstavoval zoskupenie dvoch oblých stoličiek a okrúhleho stolíka, ktoré zdobili rôzne ornamenty vytvarované z daného materiálu. Doteraz sú obľúbeným exteriérovým zariadením v Toskánsku, Provensálsku či v anglických záhradách.

V našich končinách je uprednostňovaná skôr modernejšia podoba záhradného sedenia, ktorá je vyrobená z hliníka, prípadne zo zliatiny medi a hliníka, a teda duralu. Ľahkosť, stabilita, vysoká odolnosť voči vplyvom počasia aj korózii. V tomto prípade si ale nezabudnite dokúpiť mäkké podsedáky, a to nielen kvôli pohodlnosti. Rozpálený dural nie je zábava…

 

Plastový nábytok nemusí vyzerať lacno

Aj keď tak nemusí vyzerať, záujem oň spočíva práve v jeho nízkej obstarávacej cene. Dážď mu nevadí, na údržbu postačí vlhká handrička, k pohodlnosti nábytku prispejú vankúše. Otázne je to s nosnosťou. Pre mnohých postačujúca, no ľudia s vyššou hmotnosťou by sa mali radšej poobzerať inde.

Pravdou je, že na jeho vzhľade a životnosti sa môže výrazne podpísať priame slnečné žiarenie (farebný plast vybledne), ale tiež mínusové teploty . Preto ak nemáte priestorové možnosti na jeho vnútorné uskladnenie počas zimných mesiacov, radšej sa kúpe tohto typu záhradného nábytku oblúkom vyhnite.

zahradny nabytok

Záhradné hojdačky poskytnú vytúžený oddych

Odpočinok v záhrade má niekoľko podôb. Jednou z nich je aj hojdanie, ktoré navyše upokojuje a pozitívne vplýva na psychiku človeka. Okrem príjemného relaxu môžu vniesť hojdačky do záhrady štýlovosť, a to vďaka svojej vizuálnej stránke. Vybrať si totiž môžete od klasických variantov, až po luxusné typy a rezbárske umenie.

Pri výbere je nutné brať do úvahy niekoľko základných atribútov, medzi nimi veľkosť, nosnosť, stabilita, pohodlie, estetickosť a v neposlednom rade materiál. Jeho voľba zároveň súvisí s menovanými vlastnosťami a, samozrejme, aj s cenou.

 

Vyberte si z našej ponuky rôzne doplnky do vašej záhrady!

Lavica SHOAN - biela

tlačidlo

HECHT ROYAL SET záhradný set - akácia

tlačidlo

DŘEVĚNÝ PIKNIK SET - 180CM

tlačidlo

Happy Green Záhradný oceľový stôl, 150 x 90 cm

tlačidlo

Drevené hojdačky zvyčajne zapadnú do akejkoľvek architektúry záhrady a pýšiť sa môžu aj prívlastkom kvalitné. Ľahko sa doladia k rôznym druhom záhradného nábytku, no často sú finančne náročnejšie. Kovové predstavujú cenový opak, no ich konštrukcia si pýta väčšiu pozornosť ohľadom stability a nosnosti.

zahradny nabytok

Kde nakúpiť?

Malá terasa či veľká záhrada, aj exteriér túži po vkusnom záhradnom nábytku. Či už ho využijete na váš odpočinok alebo rodinné stretnutia, okrem počtu miest na sedenie zvážte najmä výber materiálu a s tým súvisiace jeho umiestnenie.

Rozhodli ste sa pre záhradnú zostavu? Máte záujem o hojdačku? Hľadáte ležadlá k bazénu? Rôzne druhy záhradného nábytku nájdete v eshopoch Kokiskashop.sk, 4home.sk, Bonami.sk alebo Myinterier.sk. Použite filter, zvoľte druh materiálu či maximálnu výšku ceny a doprajte si dizajnový relax.

myinterier
kokiskashop
bighome-sk
Poradíme vám, ako vybrať záhradný nábytok pre všetky typy záhrad a terás
5 (100%) 1 hlasov