Vyberte stranu

Pohodlie môžu ponúknuť rôzne druhy nábytku na sedenie, nie len sedačky. Dokonca aj tie, ktoré nie sú rozmerovo veľkorysé. Taburetky majú bohatú históriu. Boli napríklad súčasťou kozmetických stolíkov šľachtičných a v rôznych podobách a obmenách s tzv. otomanmi menili svoj primárny účel. Na čo slúžia dnes?

Všestranné využitie robí z taburetiek v podstate „multifunkčný nábytok“. Poskytnú miesto na sedenie v prípade niekoľko početnej návštevy či na odloženie drobností, urobia pohodlie pri líčení a uľahčia obúvanie v predsieni. Vítané sú aj v detských a študentských izbách, no hodia sa aj na balkón či terasu. Práve univerzálnosť je jedna z ich najlepších vlastností.

taburetka tempo kondela

Najlepšie taburetky

Niektoré taburetky sa dajú dokonca rozložiť a využiť na príležitostné spanie. Nemusia byť teda určené výhradne na sedenie. Posteľné lôžko, úložný priestor, ale aj odkladacia plocha alebo „schodík“ prostredníctvom ktorého dočiahneme na veci vzadu v skrini – spomínaná multifunkčnosť im dáva prívlastok naj.

Za zmienku stoja aj taburetky na kolieskach. Ľahká manipulácia je pri tomto „malom nábytku“ samozrejmosťou. Ak ju však chcete doviezť do dokonalosti, siahnite po zaujímavých kúskoch s kolieskami. Vďaka mobilnosti ich jednoducho presuniete v rámci jednotlivých miestností v byte či v dome.

 

Výber najlepších taburetiek

Taburetky s úložným priestorom

Funkčnosť taburetiek spočíva aj v možnosti získať ďalší úložný priestor. Niektoré typy poskytujú po odňatí sedáka miesto pre odkladanie vecí, napríklad ovládača od TV, časopisov, okuliarov, v podstate čohokoľvek, čo nechcete nechať voľne prístupné zraku návštevy alebo tomu vášmu. Možno aj vy poznáte puntičkárov, ktorí milujú „dokonalý poriadok“.

Úložný priestor má však v niektorých prípadoch svoje muchy. Ide konkrétne o jedno obmedzenie, ktoré sa týka maximálnej nosnosti. Keďže vnútro takýchto taburetiek je takpovediac prázdne, chýba mu kvalitná výstuž a matracová výplň. Takéto riešenie nemusíte úplne zavrhnúť, no v prípade častého sedenia sa oplatí informovať o detailoch.

TEMPO KONDELA SKLADACÍ TABURET

Aj do kúpeľne, predsiene či ku kuchynskému ostrovčeku

Špecifický druh taburetiek existuje aj na využitie priestorov kúpeľne. Kvôli vlhkosti sú, samozrejme, materiálovo prispôsobené. Využívajú sa napríklad pri sprchovaní alebo ako štýlový „nemý sluha“ na krátkodobé odkladanie oblečenia.

Aj v kuchyni mnohí ocenia ich praktickosť. Najmä tí, ktorí bojujú s nedostatkom priestoru v malých bytoch. Kuchynské sedenie, napríklad v podobe lavice doplnia pohodlné a stabilné taburetky.

Nejde však len o výsadu malých miestností. Aj kuchynský ostrovček často ponúka možnosť príležitostného stolovania. Existujú aj tzv. barové taburetky, ktoré vďaka absencii operadla prakticky zasuniete pod predĺženú pracovnú plochu.

PLETENÝ TABURET

Dizajnové taburetky

Hravé a vtipné? Aj také môžu byť taburetky. Preto má veľakrát hlavné slovo dizajn. Nevytvorí len jedinečné tvary a farebné či materiálové prevedenie. Dokáže totiž zaujať hneď pri prvom pohľade. Bohatá ponuka v kategórii taburetiek sa sústreďuje aj na extravagantnosť. Nech vás neprekvapí, že si môžete sadnúť na „volské oko, ústa či klavír“.

Dizajnové kúsky však nájdete aj v „tradičnejšom“ duchu. Svojím vzhľadom určite nebudú nudiť, no pritom skvelo zapadnú alebo vyniknú v interiéri. Najčastejšie ide o atypické tvary, no neutrálne a prírodné farby. Naopak, ak dominuje typ materiálu, tvary nesú línie jednoduchosti.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Zladiť alebo nechať vyniknúť?

Široký sortiment taburetiek umožňuje dokonalé zladenie so zvyškom interiéru. Často sa stretnete s totožným materiálovým prevedením ako pri sedacej súprave. Ak teda preferujete zariadenie bytu bez štipky eklekticizmu, tak sa určite nemusíte obávať, že nenájdete, čo hľadáte.

Presným opakom sú ľudia, ktorí v bývaní pokojne zaexperimentujú a stavia aj na „mixovanie“ štýlov a farieb. Taburetky sú vhodným adeptom na „vyniknutie v malom“. Svojím vzhľadom môžu priestory ozvláštniť, no nezahltia ich ako sa to niekedy stáva pri väčších kusoch nábytku.

Solitéry majú v interiérovom dizajne zelenú. Pokojne si zaobstarajte aj dva rovnaké taburety do obývačky, ale farebne ich odlíšte napríklad od sedacej súpravy. Aj osobité kúsky môžete jemne doladiť, a to prostredníctvom niektorých doplnkov a dekorácií. Dizajnové spojenie vytvoríte napríklad s lampou, vankúšmi či obrazom totožných farieb.

taburet biela

Aký typ či materiál vybrať?

Možnosti sú štedré. Ponúka sa klasická trojnožka, typický štvorec alebo obdĺžnik a nezaostávajú už ani oválne, okrúhle, ba dokonca atypické tvary. Materiálová škála sa v podstate podobá tej pri výbere sedačiek.

Látkové poťahy, ekokoža a koža sú akousi klasikou. No stretnete sa tiež s plyšom, kožušinou, či vlnou. Drevo, kov alebo plast môže tvoriť nielen základnú konštrukciu, ale aj jej sedaciu časť. Bežne sú uprednostňované taburetky práve z masívu. Hodia sa nielen do vidieckeho štýlu, ale tiež do moderných domácností.

 

Výber najlepších taburetiek

 

Lacné taburetky verzus najlacnejšie taburetky

Aj vy patríte k tzv. domácim kutilom? Radi vdychujete starým veciam nový život? V tom prípade sa u vás určite nájde niekoľko vecí využiteľných na výrobu taburetky. Stačí už len kreatívnosť, šikovné ruky, chuť a dostatok času – tie najlacnejšie, no zaujímavé kúsky sa zrodia u vás doma.

Základ môže poskytnúť napríklad stará pneumatika, vedro, debnička, polystyrén, peň zo stromu aj plastové fľaše, či dokonca drevená konštrukcia na navíjanie lana. Ostatné už záleží na vašej fantázii.

Ak nie ste práve zručný typ alebo jednoducho nemáte na „domáce majstrovanie“ trpezlivosť, lacné taburetky si zakúpite aj v eshopoch Bonami, Bighome, Tempo Kondela či Idea nábytok. Z pohodlia domova si tak môžete vybrať zaujímavé aj „nenápadné“ kúsky. Nezabúdajte, že prehľadnosť filtra zjednoduší hľadanie. Tak čo, už máte favoritov?

 

bonami
bighome-sk
tempo kondela
idea nábytok

 

Taburetky nie sú len na sedenie. Skrášlite si s nimi obývačku či kuchyňu!
5 (100%) 1 hlasov