Vyberte stranu

Poznáte ten skvelý pocit, keď ste v prírode, napríklad niekde v horách, a plnými dúškami nasávate čerstvý vzduch? Okrem okolitého prostredia, ktoré vás obklopuje, sa na ňom podieľajú najmä záporné ióny.

Tie však v tomto prípade pôsobia pozitívne, vďaka čomu sa človek cíti veľmi dobre. Anióny, a teda záporne nabité častice, predstavujú tematiku, s ktorou sa nestretávame len na hodinách fyziky a chémie. Záujem o ne vzrástol najmä kvôli súčasnému, často hektickému životnému štýlu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.sk, Andreashop.sk, TPD.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Čo je ionizátor a ako funguje

Málokto totiž vie, že ich dostatočne vysoké množstvo v exteriéri, ale i v interiéri zlepší kvalitu ovzdušia. Ionizátor je v podstate čistička vzduchu, ktorá mu produkciou záporne nabitých iónov dodáva sviežosť, pričom pohlcuje aj rôzne druhy nečistôt v ňom. Práve preto má blahodarný vplyv na ľudský organizmus.

Užitočný však nemusí byť len pre alergikov, astmatikov či ľudí trpiacich migrénou. Jednoducho, ak túžite po lepšom vzduchu, vyskúšať ho sa vám určite oplatí a to bez ohľadu na to, či bývate v byte alebo v rodinnom dome.

 

ionizator

Viete, prečo sa vám zdá vzduch po búrke taký dobrý?

Iónová nerovnováha sa dokáže negatívne podpísať na zdraví. To je fakt. Tým nechceme povedať, že ionizátor sa musí stať súčasťou každej miestnosti vášho bytu alebo domu. Vo veľkej miere totiž záleží, v akom prostredí bývate a kde trávite väčšinu svojho času. Nie je mesto ako mesto, ani vidiek nemusí vždy prekypovať dostatočným množstvom aniónov.

Tip na produkt:

VapoAir Opal Smart

 • Ovládanie cez WiFi a aplikáciu Klarstein App
 • Studená alebo teplá hmla podľa potreby
 • Výkon odparovača: 300 ml/hod.
 • Zabezpečuje čerstvé ovzdušie v miestnosti a uvoľňuje dýchacie cesty

Ak by sme veľmi zovšeobecnili číselné hodnoty záporných iónov vo vzduchu v rôznych lokalitách, kancelárii alebo interiéru bytu zodpovedá 50 až 100 aniónov na cm³. V exteriéri je to 100 až 500 aniónov na cm³, pri mori a v lese 100 až 5000 aniónov na cm³. Ako vidíte, rozdiely sú enormné a práve kvalitný ionizátor vzduchu.

 

Vyberte si z ponuky ionizátory vzduchu!

 

 

Ionizátor vzduchu a skúsenosti s ním

V uzavretých a zle vetraných miestnostiach je koncentrácia záporných aniónov veľmi nízka. Nízke hodnoty podporia aj televízory, počítače, klimatizácia či fajčiarsky dym. Aj to je často dôsledkom toho, že vás bolí hlava, nemôžete dobre spať, ste náchylnejší na depresiu a alergie. Ionizátor je prístrojom, pomocou ktorého tieto nežiaduce vplyvy eliminujete.

Anióny, ktoré ionizátor vzduchu produkuje, síce nedokážu úplne vyriešiť vaše zdravotné problémy, no dokážu vám pri liečbe pomôcť. Príznaky začínajúcich chorôb môžete odstrániť, tých dávno vzniknutých aspoň utlmiť. Astmatici a alergici si túto tzv. práčku vzduchu veľmi pochvaľujú. Vzduch je totiž ľahší, sviežejší, dýchateľnejší.

ionizator

Aký ionizátor vzduchu do bytu si vybrať a aké má mať funkcie?

Správny výber závisí najmä od výkonu ionizátora. Ten by mal byť aspoň o polovicu vyšší ako objem miestnosti. Do úvahy zoberte aj protiprašnú účinnosť, ktorá by nemala podliezť latku 80%. Pozitívne je, ak má ionizátor aj časovač, diaľkové ovládanie a plynulú reguláciu výkonu.

Keďže čistič vzduchu by ste mali používať najmä ak sa nachádzate v miestnosti, ale nielen vtedy, určite oceníte aj typ s nízkou hlučnosťou. Ak máte doma alergika, zamerajte sa na prístroje s peľovým filtrom, HEPA filtrom, so senzorom prachu a filtráciou v niekoľkých stupňoch.

Na jednu miestnosť, ideálne uzavretú, zvoľte jeden ionizátor. Použitie v prechodných a trvalo neuzavretých priestoroch sa neodporúča. Optimálne umiestnenie je v strednej vzdialenosti medzi dvermi a oknom, napríklad na poličke. Na zemi alebo v tesnej blízkosti stropu nebude účinok dostatočný.

 

ionizator

Ako správne čistiť ionizátor vzduchu?

Nestačí si ionizátor len kúpiť a tešiť sa z lepšieho vzduchu. Teda stačí, ale len určitý čas, pokiaľ ho nebude nutné vyčistiť. Tým, že dochádza k filtrácii ovzdušia v interiéri, je pochopiteľné, že sa musia nečistoty niekde zachytávať. Ak jeho údržbe nebudete venovať dostatočnú pozornosť, výsledok bude presne opačný.

Niektoré typy ionizátorov majú disponujú automatickým čistením po tridsiatich litroch prefiltrovanej vody. Okrem výmeny filtra, na ktorú vás prístroj upozorní, sa v podstate nemusíte o nič starať. V ostatných prípadoch odporúčame aspoň raz ročne skontrolovať pH ionizátora.

Odchýlky od pôvodných hodnôt vám naznačia, že má prísť na rad čistenie, tu je jeho postup:

 • otvorte bočný kryt a vytiahnite zásobník na filtrovanie
 • odskrutkujte filter ionizátora a vylejte z neho zostatkovú vodu
 • prevarte 250 ml destilovanej vody a keď mierne ochladne, rozmiešajte v nej dve kopcové lyžice kyseliny citrónovej
 • vzniknutý roztok nalejte do zásobníka, ktorý následne uzavrite
 • na ionizátore nastavte pH filtrovanej vody 7,0 a zapnite ho na cca štyri sekundy
 • keďže sa voda rozprúdi, zdvihnite vypúšťaciu hadicu a pripevnite ju k hlavnému ohybnému výtoku, aby nedošlo k vypusteniu roztoku
 • odpojte prístroj zo zásuvky a nechajte ho odpočívať približne hodinu
 • potom vypúšťaciu hadicu umiestnite na pôvodné miesto a ionizátor zapojte do elektriny
 • pH s hodnotou 7,0 zvoľte opäť a zapnite prístroj na päť minút
 • potom ho vypnite a po desiatich minútach spustite na ďalších päť minút s rovnakým pH
 • vložte filter naspäť a skontrolujte ionizovanú vodu
 • proces čistenia môžete v prípade potreby zopakovať

 

 

Vyberte si z ponuky ionizátory vzduchu!

 

Aké má ionizátor vzduchu recenzie? Kde nakúpiť?

Ióny nás obklopujú už od narodenia, no aj tak im zvyčajne neprikladáme dôležitosť, pritom nás môžu v značnej miere ovplyvňovať. Pozitívne i negatívne. Záleží od toho, či sú nabité kladne alebo záporne. Ako sme už spomenuli, prívlastok záporné má tento raz pre človeka a jeho zdravie kladný význam, a preto sú ionizátory vyhľadávaným prístrojom.

Tip na produkt:

VapoAir Opal Smart

 • Ovládanie cez WiFi a aplikáciu Klarstein App
 • Studená alebo teplá hmla podľa potreby
 • Výkon odparovača: 300 ml/hod.
 • Zabezpečuje čerstvé ovzdušie v miestnosti a uvoľňuje dýchacie cesty

andreashop
Ionizátor vzduchu prinesie do vášho interiéru sviežosť a čistotu
5 (100%) 5 hlasov