Vyberte stranu

Vertikutátory zrejme nepatria v prípade väčšiny ľudí k samozrejmej výbave ich domácej dielne. Táto záhradná technika nie je príliš považovaná za samozrejmosť pri starostlivosti o trávnik a to je chyba.

Podobne ako napríklad pri hnojení, aj vertikutácia je považovaná za zbytočnosť. Ak vám nezáleží na tom, že vám o pár rokov trávnik prerastie burina, môžete si to myslieť aj naďalej. Pokiaľ ale chcete mať ako tak kvalitnú trávu, vertikutátor určite potrebujete.

 ako vybrať vertikutátor na mieru

Prečo je dôležitá vertikutácia trávnika

Vertikutácia je proces, počas ktorého prichádza k prerezávaniu pôdy, čiže k frézovaniu trávnika. Za týmto účelom sú vertikutátory vybavené špeciálnym vertikutačným valcom, ktorý sa zaryje do zeme a prerezáva trávnik a vrchnú vrstvu zeminy.

Veľmi podobne funguje aj prevzdušňovanie, no nejde o úplne totožný proces, hoci si to veľa ľudí mýli. Prevzdušňovanie sa vykonáva prevzdušňovacím valcom, ktorý vyhrabáva trávnu plsť a prečesáva buriny či mach z trávnikov. Našťastie, väčšina vertikutátorov má vo svojej výbave oba valce, takže toto je jedno z dôležitých kritérií, ako vybrať vertikutátor.

A prečo je samotná vertikutácia dôležitá? Jednoducho preto, aby ste trávnik „vetrali“ a odstránili z neho plsť, machy a podobne. Vertikutovať trávnik treba ideálne dvakrát za rok a pokiaľ možno tak, aby ste nezanechali hlboké brázdy a nepoškodili korienky.

 

Výber najlepších vertikutátorov

 

Ako vybrať vertikutátor podľa pohonu: ručný, elektrický alebo benzínový?

Ručné vertikutátory sú tou najmenej pohodlnou možnosťou, takže prejdime rovno k tým, ktoré spravia prácu takpovediac za vás. Elektrické vertikutátory majú výhodu v tom, že sú tichšie, bezúdržbové a majú nízku hmotnosť, spravidla do 15kg. Ich výkon plne postačuje pre trávniky okolo domu v bežnej veľkosti.

Benzínové vertikutátory sú už výkonnejšie a hodia sa najmä vtedy, ak máte trávnik väčší ako 1000 m2. Výhodou je, že nie ste obmedzený napojením na elektrinu, no musíte počítať s väčšou hlučnosťou, vyššou hmotnosťou a s náročnejšou údržbou. V tomto je to podobné porovnanie, ako napríklad v prípade kosačiek na trávu.

Bez ohľadu na to, ktorý typ pohonu si vyberiete, všímajte si najmä tieto vlastnosti::

 • či disponuje prevzdušňovač pohonom, čo sa hodí najmä v prípade väčších plôch a vtedy, ak nemáte trávnik na rovine, ale vo svahu
 • ako sa nastavuje hĺbka záberu, pričom nastavenie cez výmenu kolies je menej praktické a typické pre lacnejšie modely, lepšie je to centrálne pomocou páčky
 • ako plynulá je regulácia hĺbky rezu, nakoľko v prípade väčšiny trávnikov záleží doslova na každom centimetre a príliš hlboká brázda by trávniku uškodila; ideálne je, ak sa dajú nastaviť aspoň 4 výšky
 • či sú nože na vertikutátore vymeniteľné aj jednotlivo alebo nie; pokiaľ nemá prevzdušňovač vymeniteľné nože, musí sa meniť celý valecto je nákladnejšie
 • ako veľký je objem zberného koša, zlatým stredom je objem okolo 45 litrov; príliš malý kôš znamená častejšie vysýpanie jeho objemu, príliš veľký zas vyššiu hmotnosť.

FIELDMANN FZV 2004 E

Šírka a hĺbka ako najdôležitejšie parametre

Pre úspešné prevzdušňovanie trávnika si treba osobitne všímať dve funkcie a to šírkuhĺbku. V prípade šírky hovoríme o šírke valca, kde čím viac nožov sa na valci nachádza, tým sa jedným prejdením obslúži väčšia plocha, čo je dôležitý faktor, ako vybrať vertikutátor. Minimom je šírka 32 cm, ale my skôr odporúčame viac, optimálne aspoň 38 cm.

Druhým dôležitým faktorom je hĺbka vertikutácie a prevzdušňovania. Čo najpresnejšie nastavenie hĺbky je jedna vec, druhá je, aby stroj ponúkal dostatočnú hĺbku. Pri pravidelnom prevzdušňovaní vám stačí zaboriť nože menej, záleží to samozrejme aj od typu pôdy.

V súvislosti so šírkou a hĺbkou treba dodať, že záberu by mal zodpovedať aj motor a jeho výkon. Pre menšie záhrady stačia aj slabšie a lacnejšie motory, no ak máte záhradu väčšiu napríklad ako 12 árov, určite by ste mali pozerať tie najvýkonnejšie modely na trhu blížiace sa hranici 1700 W.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk a 4home.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako vybrať vertikutátor? Spoľahnite sa aj na skúsenosti a recenzie

Parametre, vlastnosti a funkcie sú veľmi dobré pre orientačné porovnanie, ako vybrať vertikutátor, ale zamerať sa treba aj na použitie v praxi. Veľmi dobre to ilustrujú rôzne testy, kde niekedy aj známe modely lepších značiek môžu pohorieť. Zamerajte sa preto na užívateľské recenzie, kde sú priamo skúsenosti s používaním prevzdušňovača v praxi.

Všímajte si najmä:

 • pohodlnosť manipulácie
 • efektivita pri hlbšom zábere
 • hlučnosť prevádzky
 • objem zberného koša, niekedy aj 35 litrov môže stačiť
 • či je v rámci príslušenstva k spotrebiču aj napríklad prevzdušňovací valec alebo nie
 • ako náročná je prevádzka počas celej sezóny
 • či je pojazd dostatočne výkonný a plynulý aj na väčšom svahu
 • ako ľahko sa vymieňajú nože

Vertikutátor AL-KO Comfort 38 E Combi Care

Overte si aj príslušenstvo a náhradné diely

Prv, než sa rozhodnete pre konkrétny model vertikutátora, venujte pozornosť aj doplnkovému sortimentu. Ide o rôzne príslušenstvo, napríklad zberací kôš, ale napríklad aj o náhradné diely, ktoré bude treba meniť kvôli opotrebeniu.

Najčastejšie sa musia meniť oceľové nože, v horšom prípade celý valec. Cena týchto dielov a príslušenstva môže pôvodne nízku cenu prevzdušňovača značne predražiť a aj toto by malo byť kritérium, ako vybrať vertikutátor do záhrady. Benzínové vertikutátory sú na údržbu prirodzene o niečo náročnejšie, ako je to v prípade elektrických pomocníkov.

 

Výber najlepších vertikutátorov

Cena by nemala byť najdôležitejšia pri kúpe

Vertikutátory nepatria cenovo do hladiny kosačiek, sú o niečo drahšie. Možno práve preto hľadajú ľudia možnosti, ako ušetriť a spoľahnú sa na tie najlacnejšie modely. Bohužiaľ, takéto modely neponúkajú dostatočný výkon a proces vertikutácie tak trvá dlhšie.

Aj z tohto dôvodu by teda cena nemala rozhodne hrať hlavnú úlohu. Druhým faktorom je obchod, kde vertikutátor kúpite. Tu odporúčame overené značkové internetové obchody, napríklad Andreashop, Hej.sk alebo Alza. V ich ponuke nájdete veľa modelov skladom a aj dopravu zdarma.

 

andreashop
hej sk
alza sk
Chcete mať dokonalý trávnik? Poradíme vám, ako vybrať vertikutátor na mieru
3.9 (78%) 20 hlasov