Vyberte stranu

Dnes už zrejme nenájdete domácnosť, kde by sa nenachádzal sprchový kút. Vane sa stávajú pomaly a isto minulosťou, svoje miesto majú najmä vo veľkých kúpeľniach, kde sa zmestí tak sprcha, ako aj štandardná vaňa.

Čoraz viac ľudí ale napríklad po rekonštrukcii kúpeľne vymení starú vaňu za modernú sprchu. Jej súčasťou je samotný sprchovací kút, no veľký vplyv na funkčnosť a pohodlie má aj sprchovacia hlavica. Dôležité sú samozrejme aj iné praktické kúpeľňové doplnky.

Sprchové kúty s vaničkou aj bez

Kým pred 10 rokmi boli najviac v kurze klasické oblúkové sprchové kúty s vaničkou, dnes je tomu už úplne inak. Komu to čo i len trocha dovolia priestorové možnosti, ten si zvolí väčší sprchový kút a ideálne úplne bez vaničky, len s odtokovým žľabom.

Najčastejšie sú štvorcové a obdĺžnikové sprchovacie kúty a to v rozmeroch presahujúcich pôdorys 1×1 meter. Pri panelákových bytoch je samozrejme potrebné šetriť miestom viac a v tomto prípade sa najčastejšie volia sprchové kúty od 75×75 centimetrov po 90×90 cm. Tieto už musia byť s vaničkou a to kvôli nemožnosti vyriešiť odtok iným spôsobom.

Ak si vyberiete sprchový kút s vaničkou, musíte tvar prispôsobiť nielen stenám sprchového kútu, ale si musíte zvoliť aj jednu z možných hĺbok. Najčastejšie sú klasické plytké akrylátové a oceľové vaničky, druhou možnosťou sú vyvýšené vaničky aj so sedákom. Exkluzívnejšie sú extra nízke vaničky z liateho mramoru, ale tie sú aj drahšie.

Vyskúšajte tento výber najlepších spŕch!

Od čoho závisí výber sprchy do kúpeľne

Ak si chcete vybrať do svojej kúpeľni novú sprchu, pozerajte nielen na jej veľkosť, ale aj na jej ďalšie vlastnosti a vybavenie. Od toho sa bude odvíjať to, ako „zapadne“ a či bude harmonickou súčasťou kúpeľne, alebo bude naopak v kontraste s ňou. Niektoré parametre si pritom laik pri výbere vôbec nevšimne a až po montáži zistí, že si nevybral najlepšie.

Toto sú vlastnosti, od ktorých závisí výber ideálnej sprchy do domácnosti:

  • od veľkosti a tvaru, na výber máte štvorcové, obdĺžnikové a štvrťkruhové sprchové kúty a to vo veľkostiach od 75×75 centimetrov až po 120×90 centimetrov
  • od typu stien, ktoré môžu byť z číreho skla alebo zo skla typu činčila, ktoré je matnejšie a s nepriehľadným vzorom
  • od typu vaničky, klasické s plytké a mierne vyvýšené, pre seniorov sa hodia vaničky so sedačkou, ktorú netreba dokupovať samostatne, exkluzívne sú extra nízke vane
  • od spôsobu otvárania dverí, ak sa jedná o klasický sprchový kút; otváranie môže byť posuvné, zalamovacie, otočné alebo výklopné
  • od konštrukcie sprchového kúta, pričom máte na výber modernú a odľahčenú bezrámovú konštrukciu, polorámovú konštrukciu bez vnútorných profilov alebo bežnú rámovú, ktorá sa uplatňuje najmä v štvrťkruhových lacnejších sprchových kútoch

 Sprcha solárna Marimex

Sprchová batéria nie je len o sprchovaní, môže pomôcť aj masáži

Okrem sprchového kúta treba venovať pozornosť aj výberu správneho typu sprchovej hlavice. Na rozdiel od napríklad záhradnej sprchy, kde plní sprchová batéria jedinú a výsostné praktickú funkciu rozprašovania prúdu vody do priestoru, je sprchová batéria ako súčasť sprchového kúta oveľa dôležitejšia.

Najčastejšie sa dá v bežných obchodoch so sanitou naraziť na klasické ručné sprchy vyrábané z tzv. ABS plastu v kombinácii s povrchovou úpravou z mosadze alebo chrómu. Prietok vody sa nastavuje otočením celej hlavice alebo pootočením špeciálnej páčky, závisí d modelu sprchy.

Pri bežných sprchových hlaviciach majú dve až tri pozície. Prvá je štandardná, kedy prúd vody strieka zo všetkých na to určených trysiek s rovnakým tlakom. Ostatné sú masážne využívajúce rôzne rozložený tlak vody v strede, po obvode alebo z určitých trysiek sprchovej ružice.

sprchy s masažou

Sprchové batérie pod omietku alebo klasické? Vyberajte podľa týchto kritérií

Pri výbere sprchovej batérie treba pozerať nielen na vzhľad samotnej sprchy, hoci je to nepochybne dôležité pri zladení s ostatnými batériami v kúpeľni, ale aj na typ, materiál, značku a funkcie, ktoré sprcha ponúka.

Toto sú naše tipy, ako nájsť tú najlepšiu sprchu:

  • najskôr si musíte zvoliť typ, čiže buď pákovú sprchovú batériu alebo ekologickejšiu a štýlovejšiu termostatickú
  • následne zvoľte medzi klasickou sprchovou hlavicou aj s hadicou, alebo medzi hlavovou sprchovou hlavicou s fixným nastavením na jednom mieste
  • vyberajte aj podľa variability programov či pozícií, najčastejšie sú koncentrovaný prúd, hmla, malé kvapky, úsporný program, kaskáda a tropický dážď
  • veľkosť hlavice ovplyvňuje prietok, ale má aj estetickú funkciu, takže ak máte iné batérie hranaté, prispôsobte tomu aj sprchovú batériu a sprchovú hlavicu

 Záhradná sprcha Steinbach

Nezabudnite na podložky, držiaky a ďalší program do sprchy

Ak už hovoríme o sprchových kútoch a sprchách, nesmieme zabudnúť ani na príslušenstvo, doplnky a niektoré drobnosti do kúpeľne. Do príliš plytkých sprchových vaničiek odporúčame podložky, vďaka čomu nebudete v prípade pomalšieho odtoku stáť vo vode. Pred sprchu zas môžete dať absorpčnú podložku na zachytenie vlhkosti pri vychádzaní von.

Nezabúdajte doplniť ani vnútorné vybavenie sprchy. Na kozmetiku a drogériu je ideálna závesná polica, na mydlo zas špeciálny držiak z drôteného programu a na uteráky vešiak. Pre seniorov odporúčame zvážiť madlo a iné doplnky do kúpeľne.

 

Vyskúšajte tento výber najlepších spŕch!

Kde nájsť najlepší a najlacnejší sortiment pre kúpeľňu?

Sprchové kúty aj sprchové hlavice môžete kúpiť napríklad v kúpeľňových štúdiách a obchodoch s vodoinštalačným materiálom. Široká ponuka je aj vo veľkých stavebných centrách a hobby marketoch, tam však pozor na kvalitu sortimentu.

Ak by ste si chceli zaobstarať do kúpeľne alebo priamo do sprchy nejaké to príslušenstvo, doplnky a potreby, odporúčame ako najlepší zdroj internetové obchody s týmto sortimentom. Medzi tie overené a s veľmi dobrými referenciami patria napríklad 4home, Magnet-3pagen alebo špecialista pre domáce potreby Homepoint.

4home
homepoint-sk

 

Sprchy nie sú len praktickou súčasťou kúpeľne. Vyberte si z veľkej ponuky tú najlepšiu, poradíme vám ako!
5 (100%) 1 hlasov