Vyberte stranu

Súčasťou starostlivosti o záhradu je aj rez a strihanie ovocných stromov. Ide o nevyhnutné úkony zabezpečujúce kontrolovaný tvar aj kvalitnejšiu úrodu, ktoré musí záhradkár robiť pravidelne a nesmie ich zanedbať.

Každý typ ovocného stromu si však vyžaduje individuálne zaobchádzanie. Kým drobné ovocie sa reže veľmi skoro v predjarí, orech je nutné rezať až na pomedzí jari a leta. Ak však budete dodržiavať zásady spomenuté v našom článku, zvládnete všetko ľavou zadnou. Kľúčom k úspechu je správny postup a kvalitné vybavenie.

 

Prečo je rez ovocných stromov dôležitý

Rezanie a strihanie stromov sa vykonáva s cieľom ovplyvniť tvar a úrodnosť stromu, no zároveň aj ochrániť strom pred nepriaznivými vplyvmi. Vďaka správnym rezom počas celého roka je možné dosiahnuť presvetlenú korunu, rovnomernú rodivosť stromu a znížiť riziko výskytu chorôb a škodcov.

Hneď po zasadení stromu je dôležitý výchovný rez, na vyššiu plodnosť má vplyv zas udržiavací rez. Pri starších stromoch je zas nevyhnutný zmladzovací rez, vďaka ktorému je možné ešte na určitý čas predĺžiť rodivosť stromu. Ten robte najlepšie ručnou pílkou, nie sekerou.

Počas roka sa vykonáva viacero pravidelných rezov, pričom každý z nich má mierne odlišné ciele a účinky. Dôležité je čas rezu prispôsobiť aj typu stromu: jadroviny sa režú od januára do mája, kôstovice neskôr na jar, teplomilné rastliny až po odkvitnutí a napríklad lieske stačí udržiavací rez v predjarí raz za tri až štyri roky.

 

Tu nájdete kvalitné náradie na orezávanie stromov

Náradie a vybavenie aj na strihanie ovocných stromov

Na rez ovocných stromov potrebujete okrem rezacieho náradia aj materiál určený na starostlivosť o prerezané vetvy a konáre. Majte teda po ruke balzam na menšie rezné rany, štepársky vosk na zatretie väčších rán po reze a brúsny kameň, ktorý slúži na brúsenie nožníc a nožov.

Aby ste dosiahli na korunu stromu pohodlnejšie a mali aj kompletný prehľad, určite sa hodia rebrík alebo schodíky. Po vykonaní rezov je potrebné spracovať konáre a haluze, odporúčame maž po ruke aj náradie na spracovanie a obrábanie dreva.

Čo sa týka samotného rezu, na ten poslúžia viaceré špeciálne typy náradia:

 Fiskars UP86 nožnice záhradné univerzálne teleskopické

Výchovný po vysadení, udržiavací a omladzujúci rez ovocných stromov

Pri novovysadených a mladých stromčekoch sa na úvod robí výchovný rez. Cieľom je dosiahnuť žiadaný tvar a priviezť strom čo najrýchlejšie k plodnosti. Výchovným rezom sa tvaruje koruna a zároveň sa vyberajú silné výhony, ktoré budú slúži ako kostrové konáre. Vzhľadom na to, že ide o mladý strom, stačia aj jemnejšie záhradné nožnice.

Udržiavací rez slúži len na reguláciu rodivosti, nie na príliš veľké zásahy do tvaru. Odstraňujú sa len prebytočné konkurenčné výhony, ktoré vyrástli na kostrových výhonoch a na pokračovaní kmeňa. Rodivé konáre treba skrátiť a slabé výhony rezať.

Pri drevinách, ktoré už prestávajú rodiť, sa vykonáva omladzujúci rez. Na ten si vyberte kvalitné a robustné náradie, nakoľko pôjde už o rez zrelých konárov. Zmladzovať treba len zdravé stromy a v čase vegetačného pokoja. Odstrániť treba najmä usychajúce vetvy.

 rez ovocných stromov

Jarný, letný, jesenný a zimný rez ovocných stromov

Podľa obdobia sa rozoznáva jarný, letný, jesenný a zimný rez ovocných stromov. Zimný a predjarný sa viažu k fáze vegetačného pokoja, letný sa naopak vykonáva počas vegetácie. Kým zimný rez má za úlohu údržbu tvaru koruny, letný má za cieľ podporiť vyššiu násadu kvetov, najmä pri kôstoviciach.

Pod pojmami jarný a jesenný rez sa myslia v podstate tie isté typy rezov, ako sú zimný a letný, akurát pre niektoré typy drevín sa vykonávajú v neskoršom období. Na jar aj jeseň sa môžu robiť napríklad udržiavacie alebo omladzujúce rezy, prípadne výchovný rez po vysadení v takom prípade, ak by bol napríklad cez zimu strom príliš mladý alebo príliš starý.

Na každý tento typ rezov potrebujete mať tak kvalitné ručné záhradné náradie, ako aj klasické záhradné nožnice. Dôležité pri rezoch je mať najmä ergonomické náradie, značne si tým urýchlite prácu a dosiahnete kvalitnejší výsledok.

Pracovný postup pri rezoch je alfa a omega úspechu, držte si pri ňom týchto princípov:

  • pri prerezávaní si uchopte odstraňovanú vetvu za koncovú časť a spolu s rezaním ju lámte smerom od seba, vždy majte nasadené rukavice
  • ak používate pílku, vetvy odrezávajte na tzv. vetvový krúžok, v korune nechávajte zas tzv. vešiaky, inak hrozí zahnívanie
  • väčšie rezné rany po zásahu pílkou ošetrite ostrým záhradníckym nožom, aby bolo miesto po odrezaní hladké a čisté
  • všetky čerstvé rany ošetrite špeciálnym balzamom alebo štepárskym voskom; ak tak nespravíte, môžu ich napadnúť drevokazné huby
  • staré rany ošetrite súčasne s novými, aj tie môžete ošetriť voskom či balzamom
  • ak budete rezať väčší konár, pomôžte si väčšou pílou, nie sekerou, konár z oboch protiľahlých strán postupne do stredu, aby odrezok nestrhol aj kôru
  • pri rezaní väčších konárov režte najprv zospodu nahor a následne zhora nadol

 

Tu nájdete kvalitné náradie na orezávanie stromov

Nakupujte vybavenie online, oplatí sa to

Aby ste mohli prejsť od teórie k praxi, potrebujete kvalitné náradie a vybavenie. To, ktoré sme spomenuli vyššie, môžete síce kúpiť v každom väčšom obchode so záhradnými a záhradníckymi potrebami, ale je veľmi pravdepodobné, že stratíte veľa času, kým nájdete všetko na jednom mieste.

Najlepším riešením je nákup cez internet, kde je aj veľká pravdepodobnosť, že získate oveľa lepšiu cenu. Určite však nakupujte len v overených eshopoch, nakoľko dôležitá nie je len cena, ale aj široká ponuka a zákaznícke služby. Vyskúšať môžete napríklad známy online obchody Hej.sk, špecialistu na záhradu 4home či internetové obchodné centrum Kokiskashop.

hej sk
4home
kokiskashop
Strihanie a rez ovocných stromov zvládne aj laik. Stačí k tomu mať správne náradie a zvlánuť postup
Ohodnoťte tento príspevok.