Vyberte stranu

Sprievodca nákupom žumpy

 

Ak nehnuteľnosť nie je napojená na sieť verejnej kanalizácie, predstavuje žumpa veľmi dobré riešenie ako si poradiť s nakladaním s odpadovými vodami. Čo treba vedieť skôr, než si žumpu objednáte a necháte priviezť až na dvor?

 

Každá pravidelne aj sporadicky obývaná nehnuteľnosť produkuje určitý objem odpadových vôd. Podľa vodného zákona (č. 364/2004 Z.z. o vodách) sa splaškové vody nesmú svojvoľne vypúšťať do prostredia, je nutné ich zachytávať a následne čistiť. Ten istý zákon myslel aj na žumpy, ktorým neprisúdil status vodných stavieb a ako taký sa na ne teda nevzťahuje. Žumpy rieši stavebný zákon, ktorý okrem iného hovorí, že žumpu pri pripojení k už existujúcej nehnuteľnosti treba na príslušnom stavebnom úrade ohlásiť ako drobnú stavbu.

Sprievodca nákupom žumpy

Čo je žumpa a aký účel plní?

Žumpa je v podstate bezodtokovou nádržou a jej hlavnou úlohou je zadržiavanie splaškových vôd. K ich prečisteniu však v žumpe nedochádza, preto túto vodu ani nie je možné vypúšťať do povrchových alebo podpovrchových vôd. Aj preto sa žumpy uplatňujú nie len pri trvale obývaných nehnuteľnostiach, ale najmä pri chatkách a rôznych rekreačných objektoch, ktoré sú využívané relatívne sporadicky a aj objem produkcie splaškových vôd je tu o čosi nižší. Čo sa týka materiálu, z ktorého sú žumpy vyrobené, môže ísť o sklolaminát, čo je materiál slúžiaci aj na výrobu lodí. Ponúka vysokú odolnosť, ale aj vyššiu cenu. Pomerne obľúbené sú tiež betónové žumpy (sú ťažšie a vyžadujú si o čosi opatrnejšiu manipuláciu pri pokládke), prípadne žumpy z plastu. Pri nich si môžete vybrať z lepených žúmp (tvorí ich niekoľko kusov, lepené spoje môžu byť citlivé a strácať vodotesnosť) alebo zo žúmp, ktoré sú odlievané ako jeden kus.

 

Určenie správnej veľkosti žumpy

Jedným z parametrov, ktoré rozhodujú pri výbere žumpy, je aj jej veľkosť, respektíve objem. Ten môže byť značne rozdielny, nakoľko na trhu sú žumpy s objemom 4000, 6000, ale aj 12 000 litrov. Potrebný objem závisí od počtu osôb a času, počas ktorého nehnuteľnosť obývajú. Na jedného človeka pripadá zhruba 70 – 150 spotrebovanej vody denne. Skúste si čo najpresnejšie určiť vašu dennú spotrebu, prípadne spotrebu členov vašej rodiny a potom odhadnite čas, ktorý v nehnuteľnosti počas roka strávite. Takýmto spôsobom získate pomerne presnú predstavu o potrebnom objeme žumpy.

Sprievodca nákupom žumpy

Na toto nezabudnite

Či ide o betónové, sklolaminátové alebo plastové žumpy, každý typ má jednu vec spoločnú – musí sa pravidelne vyvážať. Z tohto dôvodu je nutné žumpu osadiť tak, aby k nej mal fekálny voz bezpečný a pohodlný prístup. K počiatočnej cene žumpy si treba pripočítať aj náklady, ktoré vzniknú pri jej vyvážaní. Počítajte s tým, že pôjde o pravidelnú položku. Zistite si v predstihu, aké možnosti vyvážania žumpy sú vo vašom okolí.

Sprievodca nákupom žumpy
5 (100%) 1 hlasov