Chystáte sa postaviť vysnívaný dom? Neviete sa rozhodnúť, či zvoliť moderný bungalov alebo klasický dvojpodlažný dom? Oba typy majú svoje výhody i nevýhody a záleží len na vašich preferenciách, finančných možnostiach či rozlohe pozemku. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú plusy a mínusy oboch variantov bývania.
Zdroj: unsplash.com
Bývanie v bungalove
Bungalovy sú v posledných rokoch veľmi populárnou možnosťou a k dispozícii máte aj hromadu vopred hotových projektov bungalovov, vďaka ktorým pri navrhovaní ušetríte čas aj peniaze.
Bungalovy lákajú najmä svojím moderným vzhľadom a zdanlivo nižšími nákladmi na výstavbu. Je to však naozaj tak?
Výhody
Medzi najväčšie výhody bungalovu patrí určite komfort bývania. Všetko máte v podstate „po ruke“, nemusíte chodiť hore dole po schodoch a ak máte malé deti, nemusíte neustále striehnuť, či sa na tie schody náhodou nevyštverajú. Bungalov je takisto ideálnou možnosťou, ak potrebujete bezbariérové bývanie alebo pozeráte do budúcna a viete, že absencia schodov by sa mohla vo vyššom veku hodiť.
Stavba bungalovu je väčšinou jednoduchšia, interiér ľahko prepojíte s terasou či záhradou a takýto typ domu takisto lepšie zapadne do prostredia.
Zdroj: pixabay.com
Nevýhody
Jednou z najvýraznejších nevýhod je to, že na bungalov potrebujeme väčší pozemok než na bežný dvojpodlažný dom, čo sa výrazne odrazí na našich nákladoch. Suma sa navýši aj tým, že potrebujeme aj väčšie základy, väčšiu strechu a viac izolácie. Rovnako tak si priplatíte aj pri zatepľovaní či neskôr pri kúrení.
Ďalšou nevýhodou môže byť málo úložného priestoru, absencia možnosti vybudovať podkrovie či povalu a nedostatok súkromia. Ten sa prejaví najmä vtedy, ak v dome býva viacgeneračná rodina.
Bývanie v poschodovom rodinnom dome
Aj keď je výstavba bungalovov čoraz populárnejšia, klasické poschodové domy majú stále svojich fanúšikov. Je dvojpodlažný dom ideálnou voľbou aj pre vás?
Výhody
Poschodový dom sa vám rozhodne vyplatí ak máte atypický pozemok alebo pozemok s menšou rozlohou. Na dvojpodlažný rodinný dom niekedy stačí v porovnaní s bungalovom aj polovičná výmera. Takisto ušetríte na základoch, streche a izolácii. Ak sa rozhodnete pre vybudovanie povaly, budete mať aj viac úložného priestoru.
Schody a poschodie vám prirodzene rozdelia dom na dennú a nočnú časť a zaručia viac súkromia. Predsa len sa ľahšie „ukryjete“ v poschodovom dome než v bungalove. Ak pribudujete aj balkón, budete si môcť užívať rannú kávu s výhľadom na okolie. Ušetríte aj na vykurovaní, keďže takýto dom zaberá menšiu plochu a niekedy stačí zapnúť kúrenie napríklad len na jednom poschodí.
Zdroj: pixabay.com
Nevýhody
Najvýraznejšou nevýhodou poschodového domu sú určite schody. Môžu zbytočne ukrojovať z priestoru a, samozrejme, robiť problémy aj v budúcnosti. Takisto vás môže potrápiť zložitejšia výstavba či konštrukcia. Pri poschodových domov je často ukrojené aj zo záhrady a na ich údržbu potrebujete viac času.