Chcete si uľahčiť upratovanie? Zaberá vám vysávania príliš veľa času, ktorý by ste mohli stráviť lepšie? V takom prípade vám odporúčame vymeniť klasický vysávač za robotický. Upratovanie vás začne baviť neuveriteľným spôsobom.
Kým v minulosti stále tieto „hi-tech“ hračky do domácnosti rádovo stovky €, dnes nie je problém kúpiť robotický vysávač napríklad aj za menej ako 200 €. Určite sa ale oplatí o niečo priplatiť, získate totiž inteligentnejšie zariadenie.
Ako pracujú robotické vysávače
Robotické vysávače fungujú v zásade na princípe zberania nečistôt z podlahy nasávaním do zbernej nádoby. Tá zaberá z tela vysávača najväčší priestor a nečistoty sa do nej dostávajú jednak nasávaním vzduchu, ale aj pomocou prídavných kief.
Vysávače fungujú na nabíjateľný akumulátor, ktorý je tiež súčasťou ich tela. Čím väčšia je kapacita akumulátora, tým menej ho treba nabíjať. Proces nabíjania sa uskutočňuje v tzv. dokovacej stanici, ktorá je akýmsi domovom robotického vysávača.
Hoci sú dnes tieto spotrebiče na oveľa vyššej technologickej úrovni a je k nim široký sortiment príslušenstva, ani ony nie sú všemocné. Ani ten najlepší robotický vysávač nemusí dosiahnuť úplne všade a povysávať každý kúsok podlahy dokonale. Napriek tomu ide ale o mimoriadne užitočného pomocníka do domácnosti.
Najlepšie robotické vysávače na trhu
Parametre a funkcie, ktoré musí mať najlepší robotický vysávač
Podobne ako pri mnohých iných spotrebičoch do domácnosti, aj pri robotických vysávačoch platí, že nie všetky disponujú rovnakými funkciami a vlastnosťami. Všímať si treba najmä tri veci: typ navigácie, objem zbernej nádoby a typ batérie.
Navigácii budeme venovať samostatnú časť, takže prejdime rovno k nádobe. Čím väčší je jej objem, tým lepšie. Tu sa treba orientovať aj podľa informácií od výrobcu, ktorý udáva nielen veľkosť nádoby, ale aj to, koľko metrov štvorcových vysávač povysáva na jedno naplnenie.
Typ batérie rozhoduje o dobe prevádzky, intenzite nabíjania a aj dobe nabíjania. Ak sa dá, voľte robotické vysávače s novšou generáciou Li-on batérií, ktoré netrpia pamäťovým efektom. Ni-Mh batérie sú staršie a raz za čas je potrebné nechať ich úplne vybiť. Každopádne, výdrž batérie je určite lepšia, ako pri ručných akumulátorových vysávačoch.
Pri kúpe zvážte aj tieto ďalšie faktory:
- počet filtrov a ich kvalita, najmä pri výstupnom HEPA filtri si všímajte účinnosť
- počet typov kief, ktorými je vysávač vybavený, pričom štandardné modely majú bočnú a pozdĺžnu kefu zo štetín, tie lepšie aj gumové
- vybavenie vysávača senzormi proti pádu zo schodov alebo prevráteniu
- prítomnosť špeciálnej funkcie detekcie špinavých miest
- užitočná je aj funkcia tv. virtuálnej steny
- lepšie vysávače majú aj funkciu dobíjania priamo počas upratovania
Inteligentná navigácia = efektívne vysávanie
Robotické vysávače sa po miestnosti, ktorú vysávajú, pohybujú automaticky bez vašich zásahov. To je vlastne aj ich najväčšia výhoda, no tu treba rozoznávať dva druhy navigovania. Prvé je založené na vopred zadanom algoritme, ktorý detekuje stenu a keď do nej narazí, tak vysáva náhodne iným smerom.
Druhý typ navigácie je však inteligentnejší a riadi sa tak GPS systémom, ako aj lasermi a kamerami. Tento systém je samozrejme lepší a najmä, robotické vysávače vybavené takouto navigáciou pokryjú pri upratovaní až 99 % plochy miestnosti. Pri prvom type je to len 70 %. Ako však určite tušíte, rozdiel pri nich je aj v cene.
Všetky podlahy, koberce len niektoré
Robotický vysávač sa dá použiť prakticky na všetky typy „tvrdých“ podláh. Môžete s ním vysávať miestnosť s plávajúcou podlahou, drevenými parketami, linoleom, vinylovou podlahou alebo dlažbou. Je to teda podobné, ako pri robotických čističoch.
Pri kobercoch je to horšie. Väčšina robotických vysávačov, vrátane tých lacnejších modelov, si s kobercami poradí len vtedy, ak je dĺžka ich vlasu do 1 cm. Lepšie modely môžu vysávať koberce s dĺžkou vlasu do 1,5 cm, ale tu už môže klesať ich účinnosť. Na väčší koberec však už nestačí ani ten najlepší robotický vysávač, jeho výkon proste nie je dostatočný.
Lacný robotický vysávač? Test ukáže, či sa hodí do praxe
Ak premýšľate o kúpe najlacnejších vysávačov, overte si najprv skúsenosti s daným modelom v praxi. Na to slúžia najlepšie rôzne recenzie od užívateľov, prípadne redakčné testy magazínov o spotrebičoch a bývaní.
Všímajte si najmä:
- čas prevádzky vysávača a čas potrebný na nabitie batérií
- koľko filtrov vysávač má a či má výstupný antialergický filter
- aké príslušenstvo k vysávaču je
- aké kefy vysávač má a či sú štetinové alebo gumové
- aký je sací výkon
- či má vysávač indikátor plného koša a aký je objem tohto koša
- aká údržba je potrebná pri prevádzkovaní vysávača
Nezabudnite na údržbu
Veľa užívateľov zabúda na fakt, že hoci robotické vysávače dokážu vysávať bez vašej pomoci, pozornosť si vyžadujú pri údržbe. Ani ten najlepší robotický vysávač sa nezaobíde nielen bez vyprázdnenia zbernej nádoby, ale ani bez výmeny filtrov.
Vymieňať treba tak bežné prachové filtre, ako aj HEPA filtre. V prípade častého vysávania sa môžu rýchlejšie opotrebiť aj samotné kefy, ktoré bude tiež treba vymeniť. V rámci bežnej údržby netreba zabúdať na čistenie vysávača špeciálnym prostriedkom.
Najlepšie robotické vysávače na trhu
Najlacnejší robotický vysávač? Eshopy vyhrávajú
Ak už teraz premýšľate, kde nájdete najlacnejší a pritom najlepší robotický vysávač, odpoveď je veľmi jednoduchá: v internetových obchodoch. Určite by ste ale nemali vyberať len podľa ceny, pretože za nízkou cenou sa skrývajú menej známe eshopy, ktoré nemusia mať príliš kvalitný zákaznícky servis.
Stávkou na istotu je vybrať si radšej taký internetový obchod, ktorý už má za sebou dlhšiu históriu a dlhodobo pozitívne referencie od zákazníkov. Na Slovensku je ich viac, napríklad Hej.sk, Andreashop alebo TPD. V nich si vyberiete robotický vysávač presne podľa vášho vkusu a zo starostí sa stanú radosti. Nielen pri kúpe, ale aj počas užívania!