Pri slovnom spojení klasické sedačky si väčšina z nás predstaví čalúnenú rovnú pohovku, s pestrým farebným vzorom, ktorá je zvyčajne súčasťou kombinácie 3+2+1. Ďalší „dvojsedák“ a kreslo v rovnakom dizajne tak tvorí akúsi súpravu.
Vďaka svojmu tvaru, ktorý preferuje skôr pohodlie pred dizajnom, sa hodia skôr do obývačiek zariadených rovnomenne, v klasickom štýle. Avšak zladíte ich aj do rustikálneho interiéru, prípadne do obývacej izby ladenej v retro dizajne. Ani v moderných domácnostiach nemusí byť ich výber krokom vedľa. S minimalizmom však kamarátmi nebudú…
Klasické látkové sedačky
Je pravdou, že klasika v minulosti a klasika dnes sa líši v mnohých ohľadoch. V súčasnosti sa v tak veľkej miere neprihliada na prítomnosť vzorov, aj keď nie sú výnimkou. Upustilo sa aj od obľúbenej kombinácie 3+2+1, ktorú nahradili sedacie súpravy so solitérnymi kreslami alebo taburetmi.
Typickým znakom však zostáva farebnosť, ktorá spolieha najmä na teplé odtiene hnedej, oranžovej, červenej či fialovej. Klasické sedačky však nájdete aj v iných farebných prevedeniach. V podstate si môžete „namiešať“ (u niektorých výrobcov) vlastný výber odtieňov.
Akoby aj nie, veď čalúnenie je základom klasiky, ak nepočítame drevo. Zásadný rozdiel, v porovnaní dôb minulých, je však v kvalite materiálu poťahov. Nielen koža sa totiž vyznačuje vlastnosťou trvácnosti. Mnohé látky sú vďaka dostatočnej hrúbke odolné voči každodennému používaniu a spĺňajú aj kritérium jednoduchej údržby.
Najlepšie sedacie súpravy
Reprezentatívne alebo konzervatívne?
Sklon k inováciám má svoje opodstatnenie aj pre klasické sedačky. Naberá na funkčnosti a komforte, no zároveň neopúšťa tradičnosť. Takéto spojenie má za následok, že zariadenie bytu nemá tendenciu pripomínať „múzeum šľachtického nábytku“ (aj keď niekomu by sa to mohlo páčiť).
Dnešná „klasika na sedenie“ už nepripomína „sedenie pánov“, no to neznamená, že nie je reprezentatívna. Tradičné tvary či zdobenie sa nevylučuje, no pôsobí prirodzenejším a nie okázalým dojmom. Konzervatívne prevedenie nerobí z klasických sedačiek dominantu obývačky, skôr vytvára nežnú eleganciu, ktorá jednoducho ladí.
Ak predsa len máte radi „starú klasiku“, siahnuť môžete po dizajnových kúskoch, ktoré sú síce výsledkom súčasnej remeselníckej práce s materiálmi, ale inšpiráciou a návratom k francúzskemu barokovému štýlu. Takáto sofistikovanosť si však pýta svoju daň. Jednak obozretnosť pri zladení so zvyškom interiéru, a taktiež finančnú náročnosť.
Klasické kožené sedačky
Elegantnosť a nadčasovosť. Práve tieto vlastnosti, okrem iných, urobili kožu materiálom, ktorý pristane rustikálnym, industriálnym, moderným aj klasickým obývačkám. Rozdiel je len v ozdobnosti samotnej konštrukcie sedacej súpravy, v jej tvare a spôsobu, akým je šitá. Prešívané a zhustené lemy, mäkké polstrovanie či nenápadnosť už závisia od štýlu.
Aj keď klasické sedačky majú tendenciu objavovať sa skôr v lacnejších cenových kategóriách, koža je výnimkou. Síce je spomedzi materiálov klasikou právom, vlastnosti trvácnosti, odolnosti, jednoduchej údržby či „večnej trendovosti“ z nej robia luxusný artikel.
Práve tento fakt je paradoxne popretím toho, že klasika nepatrí do moderného interiéru alebo nemôže byť súčasťou exkluzívneho zariadenia bytu. Na tom sa predsa podieľa niekoľko faktorov. Ďalšie druhy nábytku, doplnkov, dekorácií, osvetlenia, bytového textilu, podlahovín, farieb a obloženia stien…
V obývačke starých mám…
Klasické sedačky majú niekoľko podôb, keďže sa ich vzhľad nevzťahuje na jedno presne stanovené obdobie či konkrétnu krajinu. Na Slovensku má totiž termín klasika v bývaní iné ponímanie ako napríklad v Anglicku, vo Francúzsku či v štátoch Škandinávie.
Ak sa pozrieme na klasiku v našich končinách, často má blízko k opäť obľúbenému štýlu retro. V tomto prípade nevyniká ornamentálnosťou či zložitým tvarmi. Typické sú oblé zošikmené nohy nábytku (nie s veľkou hrúbkou) a čalúnenie pripomínajúce zamat.
Návrat k sedemdesiatym a osemdesiatym rokom minulého storočia má inšpiratívny charakter aj v súčasných moderných obývačkách. Retro sedenie vďaka svojej typickej konštrukcii pôsobí vzdušne a ľahko sa kombinuje s rôznymi štýlmi v oblasti bývania.
Včera a dnes
Výber sedacej súpravy nie je len otázkou estetiky. Stretnete sa totiž s rozdielnymi generačnými názormi na to, ktoré klasické sedačky sú vhodné do interiéru. A je to úplne normálne. Nejde len o individuálny vkus, ale najmä o špecifické požiadavky, ktoré sú iné pre mladých ľudí a iné napríklad pre seniorov.
Neprispôsobujte sa preto svojmu okoliu a doprajte si sedenie, po akom túžite vy. Sami predsa najlepšie viete, že bežne spĺňa aj miesto na relax s vyloženými nohami alebo je príležitostnou alternatívou postele.
Klasická sedačka je v súčasnosti typická zaoblenými tvarmi (rozdiel oproti moderným variantom), vyšším „chrbátom“ – opierka ponúka pohodlné opretie hlavy a bežné sú taktiež „podrúčky“ na kraji pohovky. Ponuka zahŕňa aj klasické rohové sedačky, ktoré sú ukončené rovnako, prípadne ich rameno tvorí tzv. otoman (taktiež s oblými líniami).
Najlepšie sedacie súpravy
Kde nájsť tú pravú?
V prvom rade je dôležité ujasniť si, čo konkrétne je najdôležitejším kritériom výberu. Ak berieme do úvahy dizajn, určite stojí za zmienku, no originálne kúsky nehľadajte. Klasika totiž uprednostňuje pred vizuálnou stránkou pohodlnosť a komfort.
Stavte na praktickosť a ergonómiu. Anatomicky tvarované sedenie poteší všetky generácie a nepochybne aj chrbticu, no výšku sedáka prispôsobenú bezproblémovému vstávaniu ocenia najmä starší ľudia.