Sekundové lepidlo je dobrý sluha, ale veľmi zlý pán. Ako pomocník na prilepenie rôznych vecí v domácnosti či vonku je nenahraditeľný, no z času na čas sa stane, že lepidlo našou neopatrnosťou môže skončiť aj úplne inde.
A práve na túto situáciu sme sa zamerali v našom dnešnom článku. Ak sa vám stane nehoda, pri ktorej sa vám sekundové lepidlo dostane napríklad na pokožku, nábytok alebo rôzne materiály, nemusíte hneď prepadať panike. Je niekoľko možností, ako si s tým poradiť a výsledok závisí len od vašej šikovnosti a trpezlivosti.
Ako vzniklo sekundové lepidlo
To, čo dnes nazývame sekundové lepidlo, je syntetická látka, ktorá vznikla náhodou. Podobne vzniklo v ľudskej histórii veľa vynálezov, no tento je zaujímavý aj svojou históriou. Za všetko môže americký chemik Harry Coover, ktorý mal počas druhej svetovej vojny vyvinúť materiál na vojenské účely.
Výsledkom však bola látka kyanoakrylát, ktorá sa všade lepila a tak nebola pre pôvodný účel vôbec vhodná. No už o niekoľko rokov sa ukázalo, že svoje využitie predsa len nájde: ako superlepidlo. Počas vojny vo Vietname sa používala aj na medicínske účely, konkrétne na zacelenie rán a zníženie krvácania po zásahu vojakov.
Dnešná podoba tejto látky tak nie je len vo forme lepidiel využívaných v bežnom živote, ale v obmenenej forme sa využíva stále aj v medicíne. Keď chcete niečo zlepiť dohromady, automaticky siahnete po univerzálnom lepidle. Čo však v prípade, ak sa ho potrebujete zbaviť?
Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože
Jednou z najčastejších situácii je, že nám lepidlo zostane na pokožke. Človek sa veľmi rýchlo pri používaní lepidla od neho „zababre“ a následne ho vie dotykom preniesť aj na tie predmety, ktoré pôvodne vôbec nechcel zalepiť.
Možností, ako vyriešiť túto situáciu, je niekoľko:
- horúca voda zrejme napadla ako riešenie každého z vás, ale zrejme neviete, že postihnutú časť kože treba do tejto vody ponoriť na dlhší čas, nielen ju krátko omyť
- ak máte po ruke jedlý olej, teda ten, ktorý používate do kuchyne, môžete sa pokúsiť odstrániť lepidlo tak, že budete postihnuté miesto potierať olejom viac krát za sebou
- medzi osvedčené domáce recepty patrí aj soľ, ktorú ale treba o postihnuté miesto trieť
- šetrnejšie je použiť horúcu vodu s jarou, do ktorej ponoríte postihnuté miesto
- účinnejšou formou je acetón, ktorý kúpite v každej drogérii a je prirodzeným rozpúšťadlom kyanoakrylátov, čiže základných stavebných látok lepidla
- niektoré drogérie majú vo svojej ponuke aj špeciálne odstraňovače sekundového lepidla, ktoré fungujú veľmi podobne, ako vyššie zmienený acetón
- pokiaľ máte po ruke odlakovač na nechty, ktorý sa tiež dá kúpiť prakticky v každej drogérii, aj tento prostriedok je pomerne účinný na odstránenie lepidla z pokožky
Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla
Lepidlo zo skla sa odstraňuje v princípe pomerne jednoducho, nakoľko tento materiál je hladký, nemá žiadne póry a lepidlo sa tak môže prichytiť len na vyhladenom povrchu. Spôsob odstránenia závisí od toho, ako veľmi šetrný potrebujete byť.
Lepidlo je možné zoškrabať napríklad žiletkou, ale ak potrebujete jemnejší spôsob, použite napríklad prací prášok, odlakovač na nechty alebo špeciálny syntetický odstraňovač. Nakoniec umyte postihnuté miesto mydlovou vodou a preleštite.
Vyberte si najlepšie doplnky k sekundovému lepidlu.
|
|
|
|
||
|
||
|
Ako odstrániť sekundové lepidlo z kovu
Pri kovoch zvyčajné platí tiež výhoda, že sa jedná o hladký povrch, takže aj v tomto prípade sa môžete pokúsiť lepidlo napríklad odlúpnuť koncom nožíka alebo žiletkou. Ak chcete byť šetrnejší, použite nechty.
Druhou možnosťou je namočiť dané miesto, napríklad roztokom mydlovej vody, acetónom alebo nanášať kefkou citrónovú šťavu a drhnúť dané miesto až dovtedy, kým sa lepidlo neuvoľní. Použiť môžete aj minerálny olej. Aj v tomto prípade platí, že na konci postihnuté miesto umyte, najlepšie mydlovou vodou.
Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastu
Pri odstraňovaní z plastu treba použiť čo najmenej agresívne metódy, nakoľko môže prísť k poškriabaniu alebo k deformácii povrchu plastu. Ak sa dá, lepidlo neodlupujte, ale nechajte naň pôsobiť napríklad citrónovú šťavu, mydlovú horúcu vodu alebo vodu s jarou. Pomôcť môže aj roztok z oleja.
Pokiaľ nezaberie nič vyššie zmienené, skúste si na handru naniesť čistý lieh a pomocou neho sa snažte lepidlo zošúchať. Hrubšie vrstvy môžete aj vybrúsiť brúsnym papierom. Posledné zvyšky sekundového lepidla odstráňte radšej pomocou horúcej mydlovej vody.
Vyberte si najlepšie doplnky k sekundovému lepidlu.
|
|
|
|
||
|
||
|
Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku
Z dreveného nábytku sa odstraňuje lepidlo zrejme najhoršie a to z dvoch príčin. Prvou je, že drevo má obvykle štruktúru a v mikroskopickom ponímaní to platí aj o fóliovaných doskách. Druhým dôvodom je, že pri odstraňovaní musíte byť obozretný a najmä šetrný, inak poškodíte postihnuté miesto viac, ako tomu bolo pred začiatkom odstraňovania lepidla.
Toto sú možnosti, ktoré máte:
- ak sa dá, skúste kúsky lepidlá odlúpnuť, ale veľmi jemne a nie úplne pri povrchu
- väčšie kúsky skúste obrúsiť, ale okolie povrchu radšej zakryte maskovacou páskou
- na zvyšok aplikujte teplú mydlovú vodu, prípadne lak na nechty, acetón alebo citrónovú šťavu; ak nepomôže nič iné, kúpte v drogérii špeciálny odstraňovač
- na záver nábytok ošetrite mydlovou vodou a po istom čase ho môžete preleštiť
Kde nájsť najlepší odstraňovač sekundového lepidla?
Takmer všetky vyššie zmienené spôsoby odstránenia sekundového lepidla si vyžadujú okrem šikovnosti a trpezlivosti aj pomoc vo forme nejakého prostriedku či prípravku. Najčastejšie môžete kúpiť väčšinu takýchto produktov priamo v drogérii.
Ak už lepidlo zaschlo a nepotrebujete ho odstrániť okamžite, investujte radšej do kvalitného špecializovaného čističa. Nájsť ho môžete aj v eshopoch so zameraním na potreby pre domácnosť. Oddelenie drogérie a podobných potrieb majú napríklad eshopy 4home.sk, eFarby.sk alebo Hej.sk, kde si určite niečo vyberiete.