Chcete zažiť doma dokonalú grilovačku a opekačku? Bez ohľadu na to, či ste skúsený kuchár alebo začiatočník, najlepšou voľbou sú plynové grily. Ide o kombináciu pohodlia, jednoduchosti, výkonu a elegancie zároveň.
Oproti elektrickým grilom alebo grilom na uhlie sú tie plynové oveľa jednoduchšie na obsluhu, najmä čo sa týka zapaľovania alebo regulácie teploty. Keďže je však na trhu pomerne veľký výber, pomôžeme vám teraz zorientovať sa v ňom.
Najdôležitejšie kritéria, ako vybrať plynový gril
Plynové grily ponúkajú skvelý potenciál pre každého kuchára. Vďaka piezoelektrickému zapaľovaniu nemusíte mať zápalky ani zapaľovač, gril má aj veľmi rýchly nábeh teploty a do niekoľkých minút môžete grilovať.
Navyše, gril neuvoľňuje žiaden dym ani popol, na rozdiel od tých klasických na brikety či uhlie. Dokonalého varenia dosiahnete vďaka plynulému regulovaniu teploty, takže nehrozí žiadne spálenie mäsa, zeleniny alebo iných potravín.
Aby však bolo grilovanie pohodlné, určite si vyberte modely napojiteľné na permanentný zdroj plynu alebo aspoň 10 kg plynovú fľašu, inak budete musieť veľmi často meniť zásobu plynu na grilovanie. Pre pohodlnejšiu údržbu odporúčame grily s vymeniteľným stredom.
Dôležitým kritériom je možnosť vyklápacieho roštu, čo značne uľahčuje tak čistenie, ako aj manipuláciu s jedlom počas grilovania. Odkladacia plocha a zásuvka sú dnes samozrejmosťou skoro u každého modelu, no čím praktickejšie a väčšie budú, tým lepšie.
Najlepšie plynové grily podľa našej redakcie
Funkcie a vlastnosti, ktoré by mal mať váš rodinný gril
Ak chcete, aby bolo grilovanie na plynovom grile rovnako pohodlné ako na tom elektrickom, potrebujete mať dostatočný výkon grilu. Výkon do 5 kW sa hodí len pre menšie grilovanie maximálne pre dve osoby, bežná rodina potrebuje výkon aspoň 10 kW. Ak chcete grilovať častejšie a rôzne druhy jedla, odporúčame viac, ideálne aspoň 14 kW.
Dôležitý je aj počet horákov, ktorými bude gril disponovať. Zlatým stredom sú 3 horáky, ale napríklad pre menšie grilovanie si vystačíte s grilom disponujúcim len 2 horákmi. Vrcholom ponuky sú grily až so 7 horákmi, ktoré sú už ale určené skôr pre profesionálne grilovanie na večierkoch a párty.
Dôležité sú aj iné vlastnosti. Ako vybrať plynový gril podľa nich a ktoré sú dôležite?
- zamerajte sa na to, z akého materiálu je rošt; najčastejšie ide o smalt, liatinu a oceľ, pričom výber závisí aj od toho, ako sa chcete venovať údržbe
- plocha roštu ovplyvní to, koľko jedál a surovín naraz viete grilovať a či sa nebudú príliš miešať; odporúčame voliť grilovaciu plochu aspoň 1000 cm2, nad 1.500 cm2 si vyberte len vtedy, ak chcete pripravovať naozaj viacero jedál súčasne pre viac osôb
- teplomer na kontrolu teploty by mal byť samozrejmosťou, rovnako tak misky na tuk
- vysúvací popolník, odklápací kryt a tzv. aróma systém sú tiež veľké plus
Kontaktný, s lávovými kameňmi aj na oceľovej mriežke
Samotné grilovanie môže prebiehať na rôznom povrchu, na rozdiel od napríklad elektrických grilov alebo grilov na uhlie, kde toho príliš na výber nie je. Najčastejšie máte na výber tri grilovacie systémy: kontaktný, s lávovými kameňmi alebo s oceľovými profilmi. Sú však aj grily kde sa môžu kombinovať dva rôzne systémy súčasne.
Pre profesionálne grilovanie alebo pripravovanie väčšieho množstva jedál odporúčame zaobstarať si plynový gril aj s postranným horákom. Veľmi dôležité je mať dostatok úložného priestoru pod grilom a odkladacieho priestoru vedľa grilu. Takéto modely síce bývajú rozmernejšie a drahšie, ale oceníte, že máte všetko naozaj po ruke.
Veľmi praktické je, ak sa dajú viaceré horáky ovládať samostatne. Môžete tak potom grilovať potraviny a suroviny priamo aj nepriamo. Výkon by však v tomto prípade mal byť určite nad 10 kW, aby ste mohli všetky funkcie využívať naplno.
Ako vybrať plynový gril podľa skúseností? Dajte aj na recenzie
Jedna vec sú parametre, druhá však to, ako sa s grilom pracuje na záhrade. To, či je dostatočne veľký pre vaše potreby, či sa prakticky ovláda, či poskytuje adekvátny výkon a aká je jeho údržba, to sa zväčša z technických parametrov od výrobcu nedozviete.
Naopak, takéto skúsenosti ponúkajú zväčša len recenzie alebo testy. Na čo sa pri nich najviac zamerať?
- aké je napájanie na plyn, ako rýchlo sa dá pripojiť fľaša alebo prívod plynu
- aké príslušenstvo ku grilu je k dispozícii
- veľkosť miesta na plynovú fľašu, nie každý gril disponuje napríklad miestom na 10 kg fľašu, niektoré sú len na 5kg fľaše
- ako kvalitné je vyhotovenie grilu, či má odolnú povrchovú úpravu, či je konštrukcia dostatočne pevná a tuhá a gril sa neprehýba
- ako funguje manipulácia s grilom na kolieskach a či sú dostatočne kvalitné
- ako sa pracuje s vekom a ak obsahuje teplomer, či je na vhodnom mieste
Weber, Campingaz, Chair-Broil alebo iné značky?
Jednou dôležitou zásadou, ako vybrať plynový gril, je nepozerať len na značku. Áno, známe modely Campingaz, G21, Tepro alebo Weber vyzerajú už na prvý pohľad skvelo, veď dizajn predáva, no viac sa treba sústrediť na parametre a praktické používanie.
Dnes už všetky značky dokážu svojimi vlastnosťami konkurovať lídrom na trhu a neraz za oveľa lepšiu cenu. Zároveň treba pozerať napríklad aj na to, aké príslušenstvo gril ponúka, aká je jeho údržba a najmä aký je výkon a používanie v praxi.
Najlepšie plynové grily podľa našej redakcie
Cena je dôležitá, ale nie najdôležitejšia
Keďže tie najdrahšie plynové grily stoja aj viac ako tisíc €, väčšina ľudí hľadá možnosti, ako vybrať plynový gril s čo najnižšou cenou. Tu však treba hneď povedať, že nízka cena zväčša znamená napríklad aj menšiu plochu, menej funkcií a horšie vlastnosti.
Navyše, ďalším problémom je nákup z neoverených obchodov, kde môžu byť problémy s dodaním, reklamáciou či zákazníckymi službami. Ak teda už chcete výhodné podmienky, skúste akcie alebo výpredaj na lepšie modely v značkových eshopoch, napríklad v Hej.sk alebo cez Andreashop. Nájdete tu veľa modelov skladom a aj dopravu zadarmo!