Práčky sú dnes pre každú domácnosť doslova nevyhnutnosťou. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, vybrať si tú najlepšiu možnú práčku práve pre vašu domácnosť nemusí byť vôbec tak jednoduché.
Dôležité je stanoviť si určité priority, podľa ktorých budete postupovať. Pozerať sa treba tak na veľkosť domácnosti, ako aj na intenzitu prania. Nemenej dôležité je, aké máte priestorové možnosti v kúpeľni a či chcete kúpiť k práčke aj sušičku.
Ako vybrať práčku podľa veľkosti domácnosti?
Jedným z najdôležitejších kritérií, ako si vybrať práčku do domácnosti, je jej veľkosť a početnosť členov. Od toho sa odvíja najmä to, akú veľkú práčku by ste si mali kúpiť. Ak totiž kúpite príliš malú, budete musieť prať častejšie, čo sa prejaví v nákladoch na spotrebu elektriny a vody.
Pre ľudí žijúcich „single“ alebo pre páry postačí aj práčka s objemom náplne 5 kg či 6 kg. Tieto práčky sa dajú nájsť ako spredu plnené aj zhora plnené a je len na dispozícii vašej kúpeľni, ktorú zvolíte.
Ak ste domácnosť s deťmi, odporúčame práčku s náplňou 7 kg, ešte lepšie 8 kg. V tomto prípade budete musieť siahnuť po práčkach plnených z prednej strany. Ak ste početnejšia rodina, alebo ak chcete prať menej často, sú na trhu práčky aj s objemom 9 kg a viac.
Najlepšie práčky na trhu
6. zmysel vám ušetrí veľa času aj peňazí
Druhým mimoriadne dôležitým kritériom sú funkcie a vlastnosti práčky. Najdôležitejšou funkciou, ktorá je mimoriadne praktická pre efektívne pranie, je funkcia nazvaná 6. zmysel, prípadne Fuzzy Logic. Ide o množstevnú automatiku, ktorá zabezpečí ideálne nastavenie programu, času, otáčok a ďalších parametrov podľa veľkosti dávky určenej na pranie.
Druhou dôležitou funkciou, ktorú by mala mať vaša práčka, je funkcia AquaStop. V prípade, že periete často v noci alebo v čase neprítomnosti, vám môže funkcia ušetriť veľa problémov. Ak totiž príde k nejakej poruche alebo netesneniu, automaticky uzavrie prívod vody.
Tretím dôležitým kritériom, ako vybrať práčku, sú maximálne otáčky. Dnes už sa bežne dajú nájsť práčky s maximálnymi otáčkami odstreďovania 1.200 ot./min., takže to by malo byť rozumné minimum. Lepšie je ale nájsť práčku s väčšími otáčkami, aspoň 1.400 otáčok.
Nesmieme ale zabudnúť ani na ďalšie vlastnosti, funkcie a parametre:
- hlučnosť prania by nemala byť viac ako 55 dB, pri odstreďovaní najviac 75 dB
- variabilita programov je dôležitá, praktický je aj rýchly program na pranie do 20 minút
- samozrejmosťou by mala byť možnosť odložiť štart a upravovať čas prania aj otáčky
- pri väčších práčkach je vhodné, ak majú špeciálny program proti vibráciám
- ak máte domáce zvieratá, určite oceníte aj funkciu odstránenia chlpov a srsti
- tie najlepšie práčky majú aj funkciu na pridanie bielizne do práčky aj počas pracieho cyklu, táto funkcia sa niekedy nazýva „addwash“
Vstavané práčky alebo voľne stojace?
Druhým kritériom, ktoré by ste mali zohľadniť pri tom, ako vybrať práčku do domácnosti, je spôsob jej umiestnenia. Ak ju budete mať v kúpeľni, zrejme najjednoduchšie bude, ak pôjde o voľne stojacu práčku.
V prípade, že ale nemáte v kúpeľni dostatok miesta a uprednostňujete umiestnenie práčky do kuchyne, k dispozícii máte aj modely vstavaných práčok určených na zabudovanie priamo do kuchynskej linky. Upozorňujeme ale, že v tomto prípade ide iba o práčky plnené spredu.
Plnenie spredu alebo zvrchu?
Druhou nutnosťou pri výbere typu práčky je to, či ju chcete plniť zhora alebo spredu. Aký je v tom rozdiel? V podstate žiaden, ide skôr o to, že zhora plnené práčky sú zvyčajne užšie a hlbšie, čiže sa hodia do kúpeľne, kde nie je dostatočná šírka a priestor pred práčkou.
Spredu plnené práčky sa dajú kúpiť v dvoch veľkostiach a to buď v štandardnej 60 cm veľkosti alebo v tzv. slim veľkosti, kde ide o zúžené práčky so šírkou do 50 cm. Tieto práčky sú aj kapacitne väčšie, nakoľko sa dajú kúpiť do objemu náplne až 13 kg.
Cena a kvalita idú ruka v ruke: najlepšia práčka určite nebude najlacnejšia
Lacné práčky síce majú svoje miesto na trhu, no sú ochudobnené o mnohé praktické funkcie a väčšinou nepatria ani medzi tie najúspornejšie spotrebiče. Na druhú stranu, oveľa viac, než na značku a vyplývajúcu cenu z nej, treba pozerať na to, ako práčky perú v praxi.
Chcete vedieť, ako vybrať práčku tak, aby vám dobre slúžila aj v praxi? Riaďte sa týmto:
- práčka musí mať pomerne flexibilný výber programov pre každý materiál a typ bielizne
- hlučnosť práčky musí byť v čo najnižších úrovniach, pri odstreďovaní to určite oceníte
- je lepšie na úvod zaplatiť viac, ale kúpiť si práčku v energetickej triede A+++, ako kúpiť menej úspornú, no peniaze po roku či dvoch minúť na prevádzku
- nekupujte si zbytočne malú práčku, ale ani zbytočne veľkú, dobre si zvážte, koľko budete prať a aké veľké objemy
- prečítajte si recenzie, testy a skúsenosti ešte pred kúpou konkrétneho modelu
Najlepšie práčky na trhu
Kúpiť si práčku so sušičkou alebo nie?
Zaujímavým spojením dvoch rôznych spotrebičov užitočných pre pranie a sušenie bielizne sú multifunkčné práčky so sušičkou. Nehovoríme o setoch práčky a sušičky, kde ide o dva rozličné spotrebiče, ale o jeden spotrebič s oboma funkciami.
Pokiaľ nemáte veľa miesta v kúpeľni, zrejme iná alternatíva nie je. Je však lepšie, ak si kúpite zvlášť práčku a zvlášť sušičku. Samostatné sušičky bielizne sú lacnejšie na prevádzku, lepšie zachytávajú nečistoty vo filtroch a dokážu bielizeň vysušiť takmer bez pokrčenia.
Pozerajte aj na recenzie obchodov
Ako vybrať práčku tak, aby ste boli spokojní nielen s jej cenou? Jednoducho: nevyberajte len podľa ceny. Ten istý model sa síce dá kúpiť vo viacerých obchodoch s rozdielnymi cenovkami, no vidieť treba aj iné dôležité veci. Napríklad zákaznícke služby, vybavenie reklamácie či rýchlosť dodania práčky.
V tomto ohľade je lepšie vybrať si práčku z eshopu s dlhšou históriou a lepšími referenciami. Veľmi pozitívne hodnotenia aj recenzie majú napríklad eshopy Andreashop, TPD alebo Hej.sk. Ak si vyberiete práčku, bez ohľadu na typ, v týchto obchodoch, máte istotu najlepšieho pomeru ceny, výkonu a služieb. Pranie tak bude radosťou aj v budúcnosti!