Gurmánske kráľovstvo, aj tak by sa dala nazvať kuchyňa. Ak práve rozmýšľate nad jej rekonštrukciou alebo vám v hlave behajú nápady na kuchynskú linku do novostavby, zbystrite pozornosť. Prinášame vám totiž niekoľko tipov aj inšpirácií.
Staré známe, že kuchyňa je srdcom domova, stále platí. Platí však aj to, že je investíciou na niekoľko (aj desiatok) rokov, a nie lacnou. Preto musí spĺňať funkčnosť aj estetickosť v pravom zmysle slova. Čomu sa vyvarovať, na čo nezabudnúť, ako postupovať?
Dispozičné riešenie a veľkosť priestoru udáva smer
Opäť priestor v hlavnej úlohe. Práve ten určuje základné pravidlá hry. Či bude kuchynská linka „jednoliatou stenou“, dvojlinkou, nadobudne tvar L alebo U či prenechá miesto aj ostrovčeku.
Ak máte vybraný tvarový variant, na otázku ako zariadiť kuchyňu následne budú nadväzovať ďalšie otázky – ako často sa v kuchyni zdržiavate, koľko času venujete príprave jedál a koľko ľudí sa pravidelne v domácnosti stravuje? Od toho bude totiž závisieť aj celkové vybavenie.
Kuchynské zóny a centrá na prípravu jedál
Funkčná a správne zorganizovaná kuchyňa má vymedzené jednotlivé zóny, rozdelené podľa činností, ktoré sa v kuchyni bežne vykonávajú. Hlavné centrá sú tri – chladiace, umývacie a centrum varenia.
Medzi ďalšie zóny však môže patriť aj uskladnenie potravín či zóna na úschovu kuchynského náradia. Pracovná plocha, a teda časť kuchynskej dosky, ktorá sa využíva na prípravu jedál, by mala mať aspoň 90 cm.
Vnútorné vybavenie verzus vonkajší dizajn
Uľahčiť prípravu jedál môže aj dômyselné vnútorné vybavenie skriniek. Špeciálne úložné systémy, organizéry na kuchynské riady, potravinové skrinky s prehľadnými košmi síce rozpočet navýšia, no ušetria na priestore. Vhodné sú najmä v prípade, že zariadenie bytu nedisponuje komorou.
Kuchynské dvierka by mali zodpovedať zvolenému štýlu. Ozdobné skrinky, frézované kuchynské dvierka a mosadzné alebo keramické úchytky pristanú vidieckemu štýlu, zatiaľ čo moderný uprednostňuje čisté línie a bezúchytkové otváranie.
Ako zariadiť modernú kuchyňu? Kuchynská linka bez úchytiek môže mať niekoľko variantov otvárania. Jednou z možností sú integrované úchytky, ktoré fungujú pomocou zapustenej lišty. Tip-on alebo Servo-drive zase zaručí jednoduché otváranie pomocou ľahkého dotyku.
Rozpočet sa týka aj spotrebičov
Zariadenie kuchyne tvoria okrem samotného nábytku aj spotrebiče. Ich cena závisí nielen od technologických lahôdok, ale aj od toho, či sa jedná o integrované alebo voľne stojace spotrebiče. Zabudovať chladničku, rúru na pečenie, mikrovlnnú rúru či kávovar totiž vyjde pomerne draho.
Paradoxne, v súčasnosti sa stávajú obľúbencami aj voľne stojace smaltované sporáky, ktorých cena je aj niekoľkonásobne vyššia ako pri už zmienených spotrebičoch. Sú súčasťou vidieckych aj moderných domácností, kombinovanie štýlov je totiž trendom.
Na čo nezabudnúť?
Ako zariadiť kuchyňu? Predsa nadčasovo! Vyberajte materiály a farebné prevedenia, ktoré nie sú len aktuálnymi trendmi. Inak by sa vám mohlo stať, že budete mať chuť po pár rokoch vymeniť celé zariadenie interiéru kuchyne. Vsaďte na prírodné odtiene a drevo, tie sú moderné stále.
Svetlé farby sa postarajú o optické zväčšenie, tmavé si vyžadujú dostatok prirodzeného svetla aj umelého osvetlenia. Aby priestor pôsobil vzdušne, vyhnite sa viacúrovňovej členitosti kuchynského nábytku. Pokojne siahnite aj po alternatíve horných skriniek, po policiach, ktoré sú samonosné alebo držia na konzolách. Otvoreným skrinkám s policami sa radšej vyhnite.
Harmonický interiér a nábytkové komponenty, ktoré ladia. Aj to je odpoveďou na otázku ako zariadiť kuchyňu. Na celkovom vzhľade sa podieľajú tiež doplnky, štýlové potravinové dózy či zmysel pre detaily. Nepodceňte ich.
Ako zariadiť kuchyňu v paneláku?
Miesta na predstavivosť je vždy, no priestoru na vysnívanú kuchyňu už menej. Ako sa popasovať s týmto problémom? Do návrhu sa môžete pustiť aj sami, do rekonštrukcie však radšej s radami odborníkov. Nosné priečky totiž vedia byť aj nepriateľom…
Najčastejším typom panelákových kuchýň je úzka miestnosť, na ktorej jednom konci sú dvere a na druhom zase okno. Ak patríte medzi ľudí, ktorí vyžadujú veľkú pracovnú plochu, pravdepodobne vám stačiť klasický sektor nebude. Skrinky na protiľahlých stenách alebo Lkový tvar je prijateľný, no môže ubrať miesto na kuchynské stolovanie.
Ak sa do zariaďovania pustíte s veľkým odhodlaním, trpezlivosťou, ale aj financiami a radami statika, možnosť otvoreného priestoru nemusí byť v nedohľadne. Pripravte sa však na časovú náročnosť aj možné nepochopenie zo strany susedov, bohužiaľ…
Miesto na stolovanie
Malá kuchyňa si vyžaduje určité kompromisy. Stolovanie má totiž často obmedzený priestor a kuchynský stôl nepatrí medzi jeho dominanty. Využiť môžete „sklopné“ varianty stolov alebo si vytvoriť malý kútik na príležitostné jedenie či pitie kávy. Rozšírenie parapetu môže poslúžiť ako barový pult.
Veľký stôl sa tak môže stať súčasťou veľkej obývacej izby. Ak sa však nemusíte púšťať do tejto alternatívy, priestor ušetríte aj prisunutím stola ku stene. Opticky ho zase zväčšíte vhodnými materiálmi, medzi ktoré v poslednej dobe patrí okrem dreva aj kov a plast. Siahnuť môžete aj po moderných transparentných stoličkách.
Na mieru alebo sektor?
Ak je dispozičné riešenie vašej kuchyne atypické alebo máte špeciálnu predstavu o jej zariadení, oplatí sa vsadiť na výrobu nábytku na mieru. Jednotlivé komponenty kuchynských skriniek si však môžete vyskladať aj svojpomocne, prostredníctvom eshopov Nový nábytok,Tempokondela, Myinterier, či Idea nábytok.
V širokej ponuke nájdete aj hotové kuchynské bloky, ktoré sa taktiež prispôsobia jednotlivým štýlom interiérového dizajnu. Mnohí výrobcovia umožňujú aj prípadné kombinovanie skriniek či prispôsobenie farebných prevedení.