Anatomické vankúše sú vhodné pre všetkých tých, ktorí sa rozhodli, že si chcú dopriať naozaj kvalitný a zdravý spánok. A nielen to. Predídete tak možným bolestiam krčnej chrbtice, ktoré sa u ľudí vyskytujú hlavne v dôsledku nesprávne zvoleného vankúša.
Hoci prechod z klasického vankúša na anatomický vankúš môže byť pre niekoho drastický, v konečnom dôsledku sa to vyplatí. Každý, kto je totiž zvyknutý spávať na mäkkom vankúši, si musí zvyknúť na nový netradičný tvar.
Zaobstarajte si anatomický vankúš na krčnú chrbticu a vaše telo sa vám poďakuje
Tento druh vankúša je potrebné si kúpiť predovšetkým pri problémoch s krčnou chrbticou, no ešte lepšie je im predchádzať. Zaistí dokonalú a správnu oporu hlavy a krčnej chrbtice. Je teda vhodný pre každého, komu záleží na zdravom spánku.
Šijové svalstvo je väčšinou navyknuté na zlú polohu a keď sa uloží na zdravý vankúš, ktorý telo núti do inej polohy anatomicky správnej polohy, môže sa ako reakcia dostaviť bolesť krčnej chrbtice, stuhnutie svalstva, či bolesť chrbta. Vôbec s avšak neobávajte. Na anatomický vankúš si treba zvyknúť a bolesti v priebehu 7 – 14 dní zmiznú.
Anatomický vankúš z pamäťovej peny je dobrá voľba
Vlastnosti a účinky anatomických vankúšov sú veľmi pozitívne. Vyrábajú sa, okrem iného, aj z pamäťovej peny, ktorá je zložená len z prírodných materiálov. Tá je citlivá na teplotu a tlak, čo znamená, že pri ležaní na vankúši, vankúš zmäkne, vytvaruje sa presne podľa krku a hlavy, a dopraje svalstvu uvoľnenie.
Samozrejme, anatomické vankúše majú z hygienických dôvodov snímateľný a prateľný poťah, čo je tiež veľká výhoda. Navyše, vďaka dizajnovým vlastnostiam väčšiny vankúšov, neurobia vám hanbu žiadnej spálni, obývačke či inej miestnosti vo vašej domácnosti.
Vyberte najlepšie anatomické vankúše
Vankúš Benab Ergo Visco |
|
|
Vankúš VISCO 48×30 |
|
|
4Home Vankúš z pamäťovej peny Bamboo profilovaný, 30 x 50 cm |
|
|
Ortopedický vankúš IDEA FLEXIFOAM |
|
Ako súvisí poloha spánku s tuhosťou matraca?
Veľmi dôležitým kritériom pre správnu voľbu anatomického vankúša je poloha spánku a tuhosť matraca. Podľa tuhosti matraca sa totiž volí výška vankúša. Do mäkšieho matraca sa lepšie zaborí rameno, a tým by vyšší vankúš hlavu skôr vyvracal.
Aby vám anatomický vankúš správne slúžil, musíte si ho vybrať na mieru. Nesmie byť ani príliš tuhý ani mäkký, ani veľký a ani príliš malý. Vždy platí, že :
- nadmerný tlak tuhého vankúša na krk môže zhoršovať krvný obeh
- mäkký vankúš dostatočne nepodopiera krčnú chrbticu. Kvôli tomu sa chrbtica rúca a okolité svaly sú v trvalom napätí
- ak má človek široké ramená a často spáva na boku a vyberie si malý a nízky anatomický vankúš, nijako mu bohužiaľ nepomôže; chrbticu nebude mať v rovine a stuhne mu šija
- nízky vankúš je vhodný na spanie na bruchu; vysoký vankúš by totiž váš krk neprirodzene vychýlil
Na výber sú aj iné materiály, z ktorých si vyberiete ten správny vankúš
Vo všeobecnosti rozdeľujeme anatomické vankúše na nižšie a vyššie. V prípade spánku na boku odporúčajú vyššie vankúše, ktoré vyplnia priestor medzi ramenom, hlavou a matracom. Ak spíte prevažne na chrbte, zvoľte nižší vankúš, aby nebola vaša hlava neprirodzene vyvýšená.
Na výrobu zdravých a anatomických vankúšov sa používajú materiály, ako už spomínaná pamäťová pena, prírodný latex, obyčajná pena alebo dokonca perie a páperie:
- latexové vankúše sa vyrábajú z prírodného latexu, ktorý je hypoalergénny, vzdušný a antibakteriálny; jeho veľkou výhodou je aj to, že sa okamžite prispôsobuje zmene polohy a efektívne podopiera hlavu a krk
- pamäťová pena; vankúše z tejto peny reagujú na zmenu polohy trochu pomalšie. Nič to však nemení na ich funkčnosti.
- perie a páperie sú prírodné materiály a sú vhodné pre alergikov a ľudí s respiračnými problémami.
- anatomické vankúše z bežnej, tzv. Studenej peny nie sú vhodné na dlhodobé využitie.
Obliečka na anatomický vankúš nebude žiadny problém
Čo ste možno nevedeli, je fakt, že anatomické vankúše sa vyrábajú v rôznych tvaroch a každý tvar je určený pre inú polohu spánku. Niektoré sú vhodné pre spanie na boku a na chrbte, iné len na boku alebo len na bruchu. Existujú dokonca aj také, ktoré sa dajú použiť pre akúkoľvek polohu a zachovávajú pri tom svoju hlavnú funkciu – tvarovanie.
Na tieto špeciálne vankúše sa obliečky príliš nevyrábajú. Preto si ich môžete dať kľudne vyrobiť na mieru, alebo si zakúpiť tzv. náhradný povlak na anatomický vankúš, ktorý ľahko zoženiete na internete. Vyrába sa väčšinou z kvalitnej froté pleteniny alebo jersey materiálu. Je opatrený zipsom pre ľahšiu manipuláciu.
Nemusí byť chyba iba vo vankúši
Myslite však na to, že anatomický vankúš dokáže vyriešiť len problémy v oblastiach hlavy, krku a ramien. Neovplyvní teda kvalitu spánku na nevhodnom matraci. Odporúča sa teda okrem vhodného vankúša vybrať si aj kvalitný matrac. Spolu tak docielite najkvalitnejší a najzdravší spánok, po akom ste vždy túžili.
Ak si dávate otázku, čo je vhodný anatomický vankúš pre deti, odpoveď je áno. Deťom môžete zaobstarať rovnako takýto vankúš, avšak v najnižšej výške. Možnosť voľby výšky anatomických vankúšov nie je možný pri každom druhu, preto hľadajte taký, ktorý to umožňuje.
Vyberte najlepšie anatomické vankúše
Vankúš Benab Ergo Visco |
|
|
Vankúš VISCO 48×30 |
|
|
4Home Vankúš z pamäťovej peny Bamboo profilovaný, 30 x 50 cm |
|
|
Ortopedický vankúš IDEA FLEXIFOAM |
|
Výber správneho vankúša ovplyvňujú viaceré faktory
Majte na pamäti, že anatomický vankúš je potrebné si pred kúpou vyskúšať. V žiadnom prípade by ste si ho nemali kupovať bez vyskúšania, pretože svoj výber môžete neskôr ľutovať. Keďže každému vyhovuje niečo iné, je potrebné dbať na niektoré dôležité faktory.
Výber anatomického vankúša totiž nezáleží len na polohe spánku. Treba myslieť aj na to, či nám daný materiál vyhovuje a či sa na ňom cítime pohodlne. Preto je dobré najskôr si vankúš vyskúšať a následne objednať cez niektorý eshop.
Najlepšou voľbou je zamerať sa na overených predajcov a známe eshopy. Je ich naozaj neúrekom, preto vám odporúčame napríklad idea-nabytok.sk, nabytok-bogart.sk, novynabytok.sk alebo na 4home.sk.