Detská izba je miestom, ktoré si pýta viac fantázie pri zariaďovaní. Či už sa pustíte do tematických motívov alebo zvolíte nadčasový neutrálny nábytok, nepodceňte ani osvetlenie. Detské svietidlá totiž plnia nielen funkčnosť, ale aj dizajn, ktorý môže deťom vyčariť úsmev na tvári.
Vo väčšine obytných častí domu platí, že jedno hlavné osvetlenie nestačí. Aj detská izba sa s týmto pravidlom stotožňuje. Aby ste dosiahli optimálne svietenie, okrem centrálneho svietidla budete potrebovať aj sekundárne lampy, ktoré je nutné prispôsobiť konkrétnemu účelu používania.
Detské stropné svietidlá sú základ
Centrálne svietidlo v detskej izbe by malo poskytovať vyššiu intenzitu svietivosti. Okrem tejto primárnej funkcie však musí zohľadniť bezpečnostné hľadisko. Luster v tomto prípade nebude najlepšou voľbou, aj keď vysoké stropy nebránia ani tomuto riešeniu.
Odporúčaným druhom svietidiel sú v danej miestnosti „prisadnuté“ svietidlá, ktoré sa rozloženia na ploche stropu a nezasahujú do priestoru svojou konštrukciou. Ak sa chcete vyhnúť tieneniu, stavte na tzv. difúzne osvetlenie. Ide o rozptýlené svetlo, a teda rovnomerne osvetlený povrch bez tvrdých tieňov.
Vyberte s tých najlepších detských svietidiel!
Detské svietidlá môžu detskú izbu oživiť
V detskej izbe je bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť samozrejmosťou, no rovnako aj farebnosť a hravosť. V tomto duchu by ste mali vyberať aj detské svietidlá. Malí či väčší nezbedníci sa tu hrajú, učia, odpočívajú aj spia. Tomu zodpovedá aj celkové zariadenie, ktoré podľa daných činností vytvára pomyselné detské zóny.
Tým sa zase následne prispôsobujú lampy. Účel je tak smerodajný, no keďže sa nachádzame v detskom priestore, ani vizuálna stránka s dôrazom na hravosť nezaostáva. Môžete ju zladiť do podoby obľúbených rozprávkových postavičiek alebo jej výber podriadiť záľubám dieťaťa.
Detské nástenné svietidlá do odpočinkovej zóny
Bočné steny pri posteli poslúžia nielen poličkám či tapetám, ale aj svietidlám. Keďže ide o časť izby, v ktorej sa odpočíva a relaxuje, prispôsobenie intenzity svetla je nutnosťou. Bábätkám postačí nízka svietivosť, rovnako tiež mamičkám pri nočnom dojčení.
Čítanie rozprávok pred spaním si zase vyžaduje vyššiu intenzitu, aby dieťa predchádzalo problémom so zrakom. Nástenné svetlo však pokojne umiestnite všade tam, kde si s centrálnym osvetlením jednoducho nevystačíte. Aj kútik na hranie ho privíta…
Detské stolné lampy prispôsobte účelu
Písanie domácich úloh či kreslenie za stolom si vyžaduje vhodné osvetlenie. Najmä v zimných mesiacoch, kedy je tma pomerne skoro, sa deti bez stolnej lampy nezaobídu. Aj tu si môžete dovoliť štýlové kúsky, no v tomto prípade sa oplatí uprednostniť funkčnú stránku.
Čo sa týka umiestnenia lampy na stole, praváci by ju mali mať po svojej ľavej ruke, ľaváci zase vpravo. Svetlo by malo dopadať z opačnej strany ako dieťa píše, a to kvôli tieneniu. Rozmery lampy a aj prípadnú možnosť jej zohnutia a výškového nastavenia ramena prispôsobte tiež veľkosti stola.
LED osvetlenie si našlo svoje pôsobisko aj tu. Keďže je zdroj svetla „schovaný“, dieťa pri učení neoslepuje jasný svetelný lúč. Tento raz nešetrite na LED diódach. Mohlo by sa stať, že niektoré lacnejšie typy budú zle zobrazovať farby. Odporúča sa použiť svietivosť približne 500lx a farebne teplý biely odtieň.
Detské nočné lampy a orientačné svetidlá
Môžu pôsobiť upokojujúco, najmä ak sa deti boja tmy. Pri zaspávaní tak poslúžia ako orientačné svetielko. Tento raz je dobrou voľbou výber lampičiek rôznych tvarov a motívov, napríklad v podobe zvieratiek, hríbikov, dráčikov a podobne. Radosť budú mať nielen deti, ale aj rodičia. Tento typ svietidiel totiž zaručuje bezpečnosť (platí pre kvalitné produkty).
„Svetelný priateľ“ má výhodu aj počas nočného presunu z izby na toaletu. Táto cesta nemusí byť pre malé dieťa stresujúca vďaka nočnému osvetleniu. Mnohí rodičia používajú tiež alternatívy, napríklad v podobe malých lampiónov na špagátiku alebo svetelného stropu.
Za zmienku stoja aj tzv. projektory, ktoré sa postarajú o tlmené svetlo, no zároveň premietnu rôzne obrazce a motívy na strop v izbe. Sú vhodné napríklad pre najmenších pri zaspávaní, no potešia sa im aj predškoláci.
Detské svietidlá – ako na to?
Pri plánovaní osvetlenia do detskej izby berte do úvahy veľkosť miestnosti, výšku stropu, počet okien aj farbu nábytku. Prirodzené svetlo má tiež svoje opodstatnenie. Všeobecne platí, že v „detskom kráľovstve“ je dôležitá najmä bezpečnosť. Preto sa vyhnite dlhým káblom (aj keď je industriálny štýl vaším obľúbencom) a dbajte na stabilnosť lampičiek.
Farebné osvetlenie je pre malé ratolesti zábavou, no prenechajte ho len osvetleniu slúžiacemu ako „sprievodné svetlo“, napríklad pri zaspávaní. Celkovú intenzitu svetla jednotlivých svietidiel prispôsobujte veku dieťa a účelu používania.
Prispôsobiť treba aj samotný výber detských svietidiel, najmä, ak ide o tie stropné. Dieťa rastie pomerne rýchlo a vy pravdepodobne nechcete „každý rok“ kupovať novú lampu. Aj v detskej izbe je teda nadčasovosť na mieste, no iba pre vybrané druhy osvetlenia (strop a stôl). Pri ďalších typoch sa nemusíte obávať ani bláznivejších modelov.
Vyberte s tých najlepších detských svietidiel!
Kde nakúpiť?
Detská fantázia funguje na plné obrátky aj vďaka hre so svetlom a tieňmi. Priestor sa tak môže zmeniť na čokoľvek, na čo si pomyslia a detské svietidlá im pritom často asistujú. Postarajte sa o vhodné osvetlenie v detskej izbe, doprajte vašim ratolestiam dobré svetelné podmienky pri učení, hre aj zaspávaní.