S príchodom novej generácie LED a OLED televízorov akoby význam domácich kín upadal. V snahe mať v obývačke veľký televízor bez ďalších periférií zaniká dôraz na kvalitu zvuku, väčšinou na úkor veľkej uhlopriečky televízneho prijímača.
Napriek nepopierateľnému pokroku v oblasti televízorov však stále platí, že domáce kino je z hľadiska kvality zvuku a atmosféry nenahraditeľné. Kto si skúsil pozrieť, no najmä vypočuť, čo i len jeden akčný film alebo horor aj s pomocou domáceho kina, ten presne vie, o čom hovoríme. Preto sa na tému domácich kín pozrieme teraz bližšie.
2.1, 3.1 alebo 5.1? Čo je lepšie a čo potrebujete?
Základným zmyslom domáceho kina je poskytnúť nadpriemerný zážitok z kvalitného zvuku. To sa dá dosiahnuť nielen kvalitnejšími reproduktormi, ktoré napríklad televízie môžu aspoň čiastočne suplovať v prípade lepších modelov, ale najmä priestorovým zvukom.
Najčastejšie sa dnes domáce kiná vyrábajú v zostave 2.1 a 3.1. Prvé číslo označuje počet reproduktorov, druhé označuje, že je v sústave jeden subwoofer. Pre atmosféru priestorového zvuku ale potrebujete mať dva predné a dva zadné reproduktory, čiže si kúpiť domáce kino 4.1. Oveľa žiadanejšie sú ale sústavy s väčším počtom prvkov.
Hovoríme najmä o reproduktoroch vo verziách 5.1 a 7.1, ktoré sú viackanálovými systémami. Tie sú ideálne pre Dolby Digital a DTS a sú vhodné najmä pre väčšie miestnosti a filmových fanúšikov, ktorým nesmie uniknúť ani ten najmenší detail.
Z hľadiska pomeru kvality a ceny sa javí práve systém 5.1. ako najlepší a najefektívnejší. Pamätajte ale na to, že veľkosť miestnosti musí zodpovedať výkonu domáceho kina. Ak máte príliš malú obývačku, napríklad do 25 metrov štvorcových, môžete uvažovať aj nad soundbarom.
Dokáže soundbar nahradiť reproduktory? Áno aj nie
Práve vyššie spomínané soundbary sú stále viac a viac populárnejšou alternatívou k reproduktorovým systémom. Na rozdiel od nich sú soundbary dizajnovo atraktívnejšie, bezdrôtové a minimalizujú počet komponentov.
Čo sa týka soundbarov, toto sú vlastnosti, ktoré by ste mali pri ich výbere zvážiť:
- aj soundbar má istý počet kanálov a podobne ako pri reproduktorových súpravách, aj tu máte na výber napríklad 1 alebo 3.1 soundbary
- soundbar sa hodí najmä do menších miestností a vie rovnocenne nahradiť práve vyššie spomínané sústavy s 2 alebo 3 reproduktormi
- do rozľahlejších miestností, najmä nad 25 metrov štvorcových, však už kvalita zvuku nemusí byť uspokojivá a nepomôže ani subwoofer ako súčasť soundbaru
- investovať do drahších modelov sa však oplatí, nakoľko disponujú funkciou akustickej adaptácie podľa veľkosti miestnosti a priestorový zvuk je vtedy naozaj kvalitnejší
Bezdrôtové alebo s káblom?
Podľa toho, akým spôsobom sa zvuk distribuuje do reproduktorov, môže byť domáce kino bez káblov alebo s káblami. Ak nechcete mať starosti s kabelážou a nemáte ju ani kde ukryť, sú bezdrôtové domáce kiná oveľa lepšou a najmä štýlovejšou možnosťou.
Nájsť nevýhodu tohto systému je síce ťažké, nakoľko je to naozaj krajšie a pohodlnejšie riešenie, no jedna tu je. Prenos zvuku nemusí byť na takej kvalitnej úrovni, ako pri káblovom pripojení a hrozí prekrývanie sa s inými signálmi. Bežným sluchom je to síce nepočuteľné, ale z času na čas sa to môže prejaviť.
Tu nájdete kvalitné domace kiná
Na tieto funkcie si dávajte pozor, môžu byť užitočné
Domáce kiná vyrábajú viaceré známe aj špičkové značky z oblasti elektroniky. Ide napríklad o Samsung, Sony, LG, Pioneer, Bose či Harman Kardon. Oveľa dôležitejšie ako značka, hoci určitú váhu stále tento parameter má, sú funkcie a vlastnosti, ktoré domáce kino ponúka. Tie totiž napovedia najmä to, ako praktické bude využívanie všetkých vymožeností techniky.
Pri výbere domáceho kina sa teda zamerajte na tieto vlastnosti a funkcie:
- aký je typ prehrávača v domácom kine, napríklad Blu-Ray a podobne
- či disponuje domáce kino bezdrôtovým Wi-Fi pripojením alebo Bluetooth pripojením, či umožňuje LAN pripojenie na internet
- či má kino 3D kompatibilitu a SMART funkciu
- aké sú typy podporovaných diskov, napríklad len BD, CD a DVD, alebo aj ďalšie
- aké audio dekodéry domáce kino ponúka
- či je súčasťou funkcií aj funkcia FM rádia
- aké sú typy vstupov, pričom okrem 3,5 mm Jack vstupu je veľmi žiadaný aj vstup na USB kľúč
- či ponúka domáce kino funkciu mirroring, čiže zrkadlenie obsahu z mobilných telefónov alebo tabletov na obrazovku pripojenej TV
Domáce kino nie sú len reproduktory, ale aj receiver
S ohľadom na dokonalý zvukový zážitok sa treba pri výbere domáceho kina zamerať aj na viackanálový receiver. Ide o prístroj, ktorého úlohou je transformovať zvuk z televízora do reproduktorov domáceho kina. Dobrý a kvalitný receiver vie zvuk z TV upraviť, zlepšiť a distribuovať každú frekvenciu zvuku do reproduktoru na to určeného.
Pri výbere receivera musí byť rovnosť medzi počtom kanálov podporovaných receiverom a počtom kanálov v reproduktorovej sústave. Podobný by mal byť aj výkon receivera a reproduktorov. Ak si to môžete dovoliť, určite investujte do receiveru, ktorý dokáže prehrávať zvuk v kvalite Dolby Atmos, čo je aktuálne špička v oblasti audio techniky.
Kde nájsť najlepšie a zároveň výhodné domáce kiná?
Chcete si kúpiť kvalitné domáce kino nabité funkciami, no nechcete ho preplatiť? Najlepšie spravíte, ak si pozriete ponuku eshopov. Dajte však pozor na to, aby cena nebola to jediné, čím vás obchod naláka. Dôležité sú totiž aj zákaznícke služby a to najmä vtedy, ak budete reklamovať nejakú závadu.
Nie, že by sme vám to priali, ale práve to, ako sa obchodník postaví k reklamácií, definuje úroveň zákazníckych služieb. Ak môžeme poradiť, dlhodobo najlepšie referencie majú tie známejšie a overené eshopy, napríklad Alza a Andreashop sú stávkou na istotu. Spokojných zákazníkov má aj internetový obchod známej siete elektro predajní Okay.