Ak patríte medzi aktívnych pestovateľov ovocia, najmä jabĺk či hrušiek, potom iste viete, že plody, ktoré prinášajú môžete zužitkovať niekoľkými spôsobmi. Aj výroba muštu či dobrej pálenky pripadá do úvahy. Vyžaduje si však stroj, ktorý sa postará o rozdrvenie ovocia. Ten sa používa ešte pred samotným lisovaním.
Jablko má totiž pomerne veľkú odolnosť voči pôsobeniu tlaku, a tak je ho nutné rozdrviť na menšie časti. Tým sa získa vysoká výťažnosť ovocnej šťavy z plodov. Pri ich veľkom množstve sa používa elektrický drvič ovocia, no stretnete sa i s ručným variantom.
Podľa čoho si vybrať drvič ovocia?
Základná funkcia zostáva pri všetkých typoch drvičov rovnaká, a to rozsekanie ovocia na menšie kúsky. V podstate ide o tzv. rozstrapatenie jablka, ktoré je výsledkom použitia nožov a protibežných valcov s klincami. Avšak, existuje niekoľko typov drvičov, a preto je dôležité zistiť, ktorý by vyhovoval práve vašim požiadavkám.
My vám ponúkame prehľad odporúčaní na drvič ovocia, ktorý zaručí spokojnosť:
- nádoba na drvenie by mala byť nerezová, čo zvyšuje kvalitu a zároveň uľahčuje údržbu
- súčasťou nádoby musí byť spätná záklopka, ktorá zabraňuje prípadnému zraneniu
- nosná konštrukcia musí byť pevná a stabilná, ideálne z oceľového profilu
- konštrukcia by mala byť ošetrená komaxitovým potravinovým nástrekom
- motor by mal mať výkon aspoň jeden kilowatt
- motor by mal disponovať tepelnou poistkou
- odporúčané množstvo otáčok je dvetisíc za minútu
- súčasťou drviča ovocia by mala byť tiež poistka proti samovoľnému rozbehu v prípade, že opäť nabehol elektrický prúd po jeho výpadku
- rezacie ústrojenstvo by malo mať bezpečnostnú poistku a kvalitné nože, napríklad z kalenej ocele
Vyberte si z ponuky!
|
||
|
||
|
||
|
Drvič na ovocie a drvenie
Samotný proces drvenia môžete vykonávať prostredníctvom niekoľkých praktických pomocníkov. Pri každom z nich je dobré si pamätať, že najlepšie podrvené ovocie je to na malé kúsky, no nie tak malé, aby pripomínali kašu. Tá je totiž veľmi homogénna, čo sťažuje uvoľňovanie šťavy.
Nezabúdajte ani na to, že ovocie musí prísť do kontaktu so vzduchom v čo najkratšom čase, a preto kvalita závisí aj od rýchlosti drvenia. Poslúžiť môžu napríklad mlynčeky, no ide o pomalý a veľmi pracný spôsob drvenia. Ovocie je dlhšie vystavené vzduchu, čím sa zvyšuje riziko naoctenia muštu. Kedy použiť ručné a kedy strojové drviče ovocia?
Aj ručný drvič ovocia pomôže
Ručné drvenie má opodstatnenie vtedy, keď plánujete spracovať iba menšie množstvo ovocia. Ich najbežnejšou podobou sú už spomínané mlynčeky. O väčšie množstvo, približne sto kilogramov za hodinu, sa postarajú mechanické drviče. Ich hlavnou výhodou je, že sa dajú položiť priamo na lis ovocia, čím zrýchlia celkový proces. Ovládajú sa pomocou kľuky.
Hotový rozdrvený materiál sa hromadí v zbernej nádobe, ktorá môže, ale nemusí byť súčasťou štandardného vybavenia. Záleží od konkrétneho modelu a výrobcu. Medzi ručné typy drvičov patrí i alternatívne riešenie v podobe klasickej vŕtačky. Stačí mať k dispozícii vhodný nástavec. Tento spôsob je vhodný skôr pri drvení kôstkového ovocia.
Nerezový drvič ovocia patrí medzi najlepšie, no jeho cena je aj trojnásobná v porovnaní s drevenými alebo plastovými typmi. Pravdou však je, že drevo sa v tomto prípade čistí ťažšie a plast je náchylný pri pravidelnom používaní na zlomenie.
Veľké množstva ovocia si pýta drvič ovocia elektrický
Niektoré typy elektrických drvičov dokážu spracovať aj sto kilogramov ovocia za päť minút. Táto hodnota však závisí najmä od samotného výkonu. Celkovo však ide o rýchle a efektívne drvenie, pri ktorom dochádza ku krátkemu kontaktu ovocia so vzduchom, čo je z hľadiska kvality prínosom.
Nevýhodou je vyššia cena a horšia mobilita, spôsobená hmotnosťou stroja. Taktiež treba upozorniť, že zvyčajne je nutnosťou použitie zásuvky na 380V. Ak sa rozhodujete pre niektorý zo strojových drvičov na elektrinu, odporúčame siahnuť po modeloch s vysokým výkonom a veľkou násypkou, ideálne nerezovou.
Drviče ovocia – návod na výrobu poskytnú weby pre kutilov
Oceľový rám, na ňom pripevnená plechová násypka a tzv. drviace slimáky, ktoré sa roztáčajú pomocou kľuky, to je štandardná podoba drviča, ktorú zvládne vyrobiť každý šikovný kutil. Jej vylepšenou verziou je stroj poháňaný ručnou elektrickou vŕtačkou alebo elektromotorom cez remeňový prevod.
Ak sa rozhodnete pre domácke zhotovenie drviča ovocia, okrem bezpečnosti dbajte na hygienickú prevádzku a vysokú odolnosť stroja. Inšpirovať sa môžete internetovými návodmi na výrobu, ktoré nevylučujú ani rôzne zlepšováky.
I staršia automatická práčka nájde využitie. Snažte sa dosiahnuť maximálnu úžitkovú hodnotu spojenú s čo najvyšším množstvom ovocnej šťavy. Pochopiteľne, z tohto pohľadu je najlepším riešením originálny drvič.
Zamerajte sa aj na to, aby bol tvar násypky prispôsobený rýchlemu vkladaniu ovocia, či už z vedra alebo z prepravky. Myslite na to, že rozdrvené ovocie je potrebné transportovať do nádoby s primeraným objemom a držadlami, čo zabezpečí pohodlnú manipuláciu s rozdrvenou zmesou.
Vyberte si z ponuky!
|
||
|
||
|
||
|
Kde nakúpiť?
Vyhnite sa zdĺhavému a neefektívnemu drveniu ovocia. Doprajte si kvalitných pomocníkov v podobe drvičov. Nielenže vám ušetria čas, zaručia kvalitne spracované ovocie pripravené napríklad na muštovanie. Konzistenciu vhodnú na proces lisovania zabezpečia ručné i elektrické stroje. Je len na vás, ktorým dáte prednosť. Cena je tento raz smerodajná.
Kúpou certifikovaných drvičov od overených výrobcov máte zaručenú bezpečnosť, ktorá je neodmysliteľná pri obsluhovaní stroja. Vyberajte v eshopoch 4home, Alza alebo TPD, kde nájdete rôzne typy záhradných drvičov. Filter vám hľadanie zjednoduší. Sledujte i informácie k jednotlivým produktom. Mnohé vám totiž pomôžu aj pri drvení zeleniny.