Elektrické náradie uľahčuje prácu nielen odborníkom, ale i domácim majstrom. Aj elektrický hoblík je toho dôkazom. Bez ohľadu na to, či sa ho chystáte použiť iba občas alebo plánujete renováciu drevenej chaty, jednotlivé modely sa vám prispôsobia kvôli kategorizácii na hobby a profi produkty.
Premeniť neopracované drevo na hladký materiál s pôsobivou štruktúrou môžete aj v pohodlí domova. Originálna polička, regál, stolička, skrinka či dosky na rozmanité použitie si pýtajú hoblík. S tým elektrickým všetko zvládnete ľavou zadnou. Ak k tomu pridáte vodiacu lištu, neskopírujete nerovný povrch, naopak docielite rovnú plochu.
Ako si vybrať elektrický hoblík?
Pri výbere by ste mali venovať pozornosť niekoľkým základným kritériám. Najdôležitejší je účel, na ktorý bude elektrický hoblík určený. Môžete si vybrať varianty poháňané batériami alebo zapojené elektrickou šnúrou do zásuvky. V prvom prípade ide o mobilné a dobre manipulovateľné náradie, ktoré však disponuje nižším výkonom.
Zvážiť treba aj priestorové parametre, čiže veľkosť, hmotnosť a tvar. Ak je prístroj ťažký, nielenže vás budú čoskoro bolieť ruky, ale hobľovanie bude nepraktické a zbytočne zdĺhavé. Jednoducho prispôsobte váhu vašim požiadavkám, čo platí aj o umiestnení rukoväte a vypínača. Tie sa v rámci sortimentu líšia.
Všímať si treba aj tieto parametre:
- Typ hoblíka a príslušenstvo: Ako často ho plánujete používať? Siahnete radšej po kompaktnom alebo tesárskom hoblíku? Potrebujete využiť aj špeciálne drážky?
- Príkon: Pre občasné majstrovanie vám postačí sedemsto wattov a šestnásť tisíc otáčok za minútu.
- Šírka a hrúbka záberu: Štandardom pre toto hobby náradie je osemdesiatdva centimetrov. Hrúbka má štandardne nastaviteľný rozsah, pričom sa odporúča neprekročiť hranicu troch milimetrov.
- Nastavenia a funkcie, ktoré umožňujú napríklad rôznu hĺbku čepele, systém zberu prachu, jednoduchosť výmeny nožov, použitie okamžitej bezpečnostnej poistky.
Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!
|
||
|
||
|
||
|
Elektrický hoblík verzus ručný hoblík na drevo
Základným rozdielom je, že elektrický hoblík vám prácu s drevom zjednoduší, zrýchli, pričom nie je nutné vynaloženie veľkej námahy. Klasika v podobe ručného hoblíka však drevo hobľuje iba v smere vlákien, čo zaručí uzavretie pórov a rovný povrch bez zvlnenia.
To naopak pri elektrickej verzii hrozí. Spomínané tvorenie tzv. vlniek súvisí s nožmi umiestnenými na rotujúcej časti hoblíka, ktoré ho môžu vytvárať pri širšom zábere. Pri posúvaní vpred totiž nie sú nože v neustálom kontakte s drevom.
Odporúča sa preto opätovné hobľovanie s menším záberom pre vyhľadenie nerovností. Aj keď to môže znieť zložito, nie je tomu tak. Ten správny grif získate hneď na začiatku práce, stačí si len zvyknúť na kúpený hoblík.
Elektrický hoblík pre kutilov
Trámy, hranoly či dosky, všetky budú vďaka hoblíku hladké a zbavené akýchkoľvek nerovností. Povrch dreva však s jeho pomocou môže mať rozličnú podobu. Zručnejší majstri sa prostredníctvom tzv. rustikálnych nožov určených k štruktúrovaniu postarajú napríklad o vytvorenie rozmanitých vzorov.
Praktickou funkciou moderných elektrických hoblíkov je aj tzv. zrážanie hrán. Nepotrebujete kupovať ďalší druh náradia pre tento účel. Kvalitné kompaktné alebo tesárske hoblíky sú totiž vybavené drážkou v tvare písmena V. Čo sa týka drážok, tie majú niekoľko šírok záberu, zvyčajne od 82 milimetrov až po 350 milimetrov.
Maximálna doporučená hrúbka záberu sú tri milimetre. Ak nastavíte väčšiu hodnotu, hobľovanie stratí na účinnosti aj presnosti. V ponuke je aj ďalšie príslušenstvo. Ak napríklad potrebujete do dreva vyhĺbiť polodrážku, pomôže vám tzv. paralelný doraz. Vytvorenie šikmej polodrážky si zase vyžaduje tzv. nakláňaciu paralelnú vodiacu lištu.
Elektrický hoblík potrebuje kvalitné a vyvážené nože
Nože elektrických hoblíkov môžu taktiež zavážiť pri výbere. Pre opracovávanie mäkkého dreva sú vhodné tie z rýchloreznej ocele. Na tvrdé drevo je ideálne použiť nože z tvrdokovu. Systém ich uchytenia sa nachádza na nožovej hlave, vysokootáčkovom rotačnom valci. Základom správneho fungovania je jeho precízne vyváženie.
Elektrický hoblík má štandardne obojstranne využiteľné nože, čo je výhodou pri pravidelnej práci a ich opotrebovaní. Ak sa otupia, jednoducho ich pretočíte na nabrúsené ostrie. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že pri výmene sa neodporúča meniť iba jeden nôž. Nebola by tak zaručená optimálna vyváženosť nožovej hlavy.
Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!
|
||
|
||
|
||
|
Ako docieliť dlhú životnosť elektrického hoblíka?
Dodržiavanie zásad pri hobľovaní je základom nielen toho, aby ste dosiahli požadovaný výsledok, ale tiež trvácnosť elektrického náradia. Predtým, ako sa pustíte do práce, nechajte nože hoblíka roztočiť naplno.
Tým predídete prípadnému nebezpečnému spätnému nárazu. Následne na drevo zľahka pritlačte prednú časť hoblíka a po zábere nožov pritlačte aj jeho zvyšok. Hobľujte vždy len smerom dopredu, v smere drevených vlákien.
V opačnom prípade by došlo k vylamovaniu triesok a nerovnému povrchu. Ak potrebujete opracovať širšiu plochu dreva, postupujte v pásoch, ktoré sa navzájom budú prekrývať o pár milimetrov. Nezanecháte tak v dreve neestetické stopy.
Elektrický hoblík Parkside, Makita, Bosch, Einhell? Kde nakúpiť?
Elektrický hoblík slúži na uľahčenie práce a šetrenie času. Aby boli tieto podmienky splnené, oplatí sa zamerať na spomínané kritériá výberu. Tak splní požadovaný účel a v prípade zakúpenia príslušenstva či špeciálneho tesárskeho hoblíka vytvorí pokojne umelecké dielo. Rôzne typy pomocníkov na hobľovanie nájdete v eshope 4home.sk.
Prehľadnú ponuku hoblíkov na drevo nájdete aj v známych veľkých eshopoch, napríklad my odporúčame Andreashop.sk alebo Hej.sk. Stačí pár kliknutí a určite sa dopátrate k svojmu favoritovi. Stavebné či tesárske práce budú hračkou, pretože hobľovanie s kvalitným náradím je zábava a prax súčasne!