Poznáte ten skvelý pocit, keď ste v prírode, napríklad niekde v horách, a plnými dúškami nasávate čerstvý vzduch? Okrem okolitého prostredia, ktoré vás obklopuje, sa na ňom podieľajú najmä záporné ióny.
Tie však v tomto prípade pôsobia pozitívne, vďaka čomu sa človek cíti veľmi dobre. Anióny, a teda záporne nabité častice, predstavujú tematiku, s ktorou sa nestretávame len na hodinách fyziky a chémie. Záujem o ne vzrástol najmä kvôli súčasnému, často hektickému životnému štýlu.
Čo je ionizátor a ako funguje
Málokto totiž vie, že ich dostatočne vysoké množstvo v exteriéri, ale i v interiéri zlepší kvalitu ovzdušia. Ionizátor je v podstate čistička vzduchu, ktorá mu produkciou záporne nabitých iónov dodáva sviežosť, pričom pohlcuje aj rôzne druhy nečistôt v ňom. Práve preto má blahodarný vplyv na ľudský organizmus.
Užitočný však nemusí byť len pre alergikov, astmatikov či ľudí trpiacich migrénou. Jednoducho, ak túžite po lepšom vzduchu, vyskúšať ho sa vám určite oplatí a to bez ohľadu na to, či bývate v byte alebo v rodinnom dome.
Viete, prečo sa vám zdá vzduch po búrke taký dobrý?
Iónová nerovnováha sa dokáže negatívne podpísať na zdraví. To je fakt. Tým nechceme povedať, že ionizátor sa musí stať súčasťou každej miestnosti vášho bytu alebo domu. Vo veľkej miere totiž záleží, v akom prostredí bývate a kde trávite väčšinu svojho času. Nie je mesto ako mesto, ani vidiek nemusí vždy prekypovať dostatočným množstvom aniónov.
Ak by sme veľmi zovšeobecnili číselné hodnoty záporných iónov vo vzduchu v rôznych lokalitách, kancelárii alebo interiéru bytu zodpovedá 50 až 100 aniónov na cm³. V exteriéri je to 100 až 500 aniónov na cm³, pri mori a v lese 100 až 5000 aniónov na cm³. Ako vidíte, rozdiely sú enormné a práve kvalitný ionizátor vzduchu.
V uzavretých a zle vetraných miestnostiach je koncentrácia záporných aniónov veľmi nízka. Nízke hodnoty podporia aj televízory, počítače, klimatizácia či fajčiarsky dym. Aj to je často dôsledkom toho, že vás bolí hlava, nemôžete dobre spať, ste náchylnejší na depresiu a alergie. Ionizátor je prístrojom, pomocou ktorého tieto nežiaduce vplyvy eliminujete. Anióny, ktoré ionizátor vzduchu produkuje, síce nedokážu úplne vyriešiť vaše zdravotné problémy, no dokážu vám pri liečbe pomôcť. Príznaky začínajúcich chorôb môžete odstrániť, tých dávno vzniknutých aspoň utlmiť. Astmatici a alergici si túto tzv. práčku vzduchu veľmi pochvaľujú. Vzduch je totiž ľahší, sviežejší, dýchateľnejší. Správny výber závisí najmä od výkonu ionizátora. Ten by mal byť aspoň o polovicu vyšší ako objem miestnosti. Do úvahy zoberte aj protiprašnú účinnosť, ktorá by nemala podliezť latku 80%. Pozitívne je, ak má ionizátor aj časovač, diaľkové ovládanie a plynulú reguláciu výkonu. Keďže čistič vzduchu by ste mali používať najmä ak sa nachádzate v miestnosti, ale nielen vtedy, určite oceníte aj typ s nízkou hlučnosťou. Ak máte doma alergika, zamerajte sa na prístroje s peľovým filtrom, HEPA filtrom, so senzorom prachu a filtráciou v niekoľkých stupňoch. Na jednu miestnosť, ideálne uzavretú, zvoľte jeden ionizátor. Použitie v prechodných a trvalo neuzavretých priestoroch sa neodporúča. Optimálne umiestnenie je v strednej vzdialenosti medzi dvermi a oknom, napríklad na poličke. Na zemi alebo v tesnej blízkosti stropu nebude účinok dostatočný. Nestačí si ionizátor len kúpiť a tešiť sa z lepšieho vzduchu. Teda stačí, ale len určitý čas, pokiaľ ho nebude nutné vyčistiť. Tým, že dochádza k filtrácii ovzdušia v interiéri, je pochopiteľné, že sa musia nečistoty niekde zachytávať. Ak jeho údržbe nebudete venovať dostatočnú pozornosť, výsledok bude presne opačný. Niektoré typy ionizátorov majú disponujú automatickým čistením po tridsiatich litroch prefiltrovanej vody. Okrem výmeny filtra, na ktorú vás prístroj upozorní, sa v podstate nemusíte o nič starať. V ostatných prípadoch odporúčame aspoň raz ročne skontrolovať pH ionizátora. Odchýlky od pôvodných hodnôt vám naznačia, že má prísť na rad čistenie, tu je jeho postup:
Ióny nás obklopujú už od narodenia, no aj tak im zvyčajne neprikladáme dôležitosť, pritom nás môžu v značnej miere ovplyvňovať. Pozitívne i negatívne. Záleží od toho, či sú nabité kladne alebo záporne. Ako sme už spomenuli, prívlastok záporné má tento raz pre človeka a jeho zdravie kladný význam, a preto sú ionizátory vyhľadávaným prístrojom.VapoAir Opal Smart
Vyberte si z ponuky ionizátory vzduchu!
Ionizátor vzduchu a skúsenosti s ním
Aký ionizátor vzduchu do bytu si vybrať a aké má mať funkcie?
Ako správne čistiť ionizátor vzduchu?
Vyberte si z ponuky ionizátory vzduchu!
Aké má ionizátor vzduchu recenzie? Kde nakúpiť?
VapoAir Opal Smart