Jednoduché a lacné oplotenie, ktoré vydrží? Je to možné!
Existuje oplotenie, ktoré sa dá postaviť jednoducho, rýchlo, lacno a nespadne pri prvom poryve vetra? Určite áno! Len treba vedieť, ktoré si vybrať.
Základ je pevný drôt
Ekonomicky výhodné oplotenie pozemku je rokmi overené pletivo. V podstate je jedno, či si vyberiete klasické štvorhranné, zvárané pletivo v rolkách alebo okrasné pletivo.
Podstatná je povrchová úprava pletiva a hrúbka drôtu. Hrúbka drôtu je dôležitá z hľadiska pevnosti a odolnosti oplotenia. Je to veľmi jednoduchá rovnica – čím väčší priemer drôtu, tým pevnejšie oplotenie dosiahnete. Ideálne je kombinovať hrúbku drôtu s malým priemerom oka pletiva.
Aj to najhrubšie pletivo je vždy finančne výhodnejšie ako napríklad panelové ploty. Ten je síce krásny a pevný, ale jeho cena je pomerne vyššia v porovnaní s inými možnosťami oplotenia, čo nie každému sadne do stanoveného rozpočtu.
Veľmi dôležitý faktor, na ktorý by ste nemali pri kúpe pletiva zabudnúť, je kvalitná povrchová úprava. Tá zaistí dlhodobú odolnosť pletiva voči korózii a bráni jeho znehodnoteniu.
Najlepšia je dvojitá antikorózna úprava žiarovým zinkom a vypalovanou polyesterovou farbou (PVC).
Vynechajte murovanie
Ak si murovanie betónových pätiek k plotovým stĺpikom z finančného alebo časového hľadiska nemôžete dovoliť, existuje aj iné, rovnako dobré riešenie.
Zemné vruty sú niečo ako veľké skrutky, ktoré sa zavŕtajú do zeme a do nich sa vsadia stĺpiky. Žiadne kopanie jám ani čakanie na vytvrdnutie betónu.
Po osadení stĺpikov môžete rovno začať s naťahovaním šponovacieho drôtu a pletiva. Jednoduché, účinné a cenovo prijateľné riešenie.
Nemusíte sa báť, že vám plot pri väčšej búrke spadne. Vruty sa vŕtajú do dostatočnej hĺbky, aby vydržali všetky nápory počasia.
Zemné vruty musia mať rovnako ako pletivo poctivú povrchovú úpravu žiarovým zinkom, aby v zemi vydržali čo najdlhšie.
Skúste to svojpomocne
Ak chcete na montáži oplotenia čo najviac ušetriť, môžete skúsiť svojpomocnú montáž. Ak ste zručný domáci majster, osadenie pletiva v rolkách vám zrejme pôjde od ruky.
Tým, ktorí s prácou v exteriéri nemajú veľa skúseností, odporúčame odbornú montáž. Veľmi často totiž pri svojpomocnej (neodbornej) montáži dochádza k poškodeniu pletiva, zlému osadeniu stĺpikov alebo nedostatočnému našponovaniu pletiva. Následné opravy a opakovaný nákup poškodeného materiálu vám nakoniec neušetria ani cent.
Ak si teda nie ste svojpomocnou montážou pletiva istý, nechajte si ho namontovať odborníkom. Lepšie raz a poriadne, ako opakovane a predražene.