Kamenný obklad sa stáva čoraz obľúbenejšou dekoráciou interiérových, ale aj exteriérových stien. Prírodný alebo umelý kamenný obklad dodá vášmu domovu tú správnu atmosféru. Môžete ho použiť na celú plochu stien alebo len na ich časť. Hodí sa naozaj do každej miestnosti v dome, byte alebo na vonkajšiu fasádu.
Najčastejšie využitie nachádza kamenný obklad v obývacích izbách, spálňach, kuchyniach a kúpeľniach. Skvele vynikne napríklad na stene, kam umiestnite televízor alebo krb. Ďalším efektným riešením je umiestniť ho na steny okolo vane. Využiť ho môžete tiež na stĺpy či rohy stien vo vašom dome, rovnako tak do kuchyne.
Kamenný obklad má viac variant
Kamenný obklad sa vďaka svojmu exkluzívnemu vzhľadu a trvácnym vlastnostiam čoraz viac používa v modernej architektúre. Obkladový kameň rozdeľujeme na prírodný kameň, tehlový obklad a umelý kameň. Je ideálny na použitie v interiéri aj v exteriéri.
Vonkajší obklad sa používa najčastejšie na obloženie fasád, plotov, komínov alebo záhradných doplnkov. Interiérový obklad je obľúbený ako obklad na stenu, do kúpeľní alebo ako kamenný obklad na krb.
Tehlový obklad dodá bývaniu štýlový tradičný vzhľad, ktorý bude vždy pôsobiť elegantne. Tehlové pásiky imitujú vzhľad klasickej tehly. Vďaka svojej ceny a jednoduchosti sú najpoužívanejším vonkajším obkladom v súčasnosti.
Vyberte si z ponuky kamenného obkladu!
|
||
|
||
|
||
|
Aký druh kamenného obkladu sa hodí do interiéru?
Výber kameňov, ktoré sa dajú použiť na obklad steny je naozaj veľmi pestrý. Najčastejšie sa v interiéri využíva bridlica, kremeň, kvarcit, andezit, svoje miesto tu však má aj pieskovec. Každý kameň je špecifický svojím vzhľadom, štruktúrou a farbou. Žulové a mramorové obklady pôsobia veľmi luxusne.
Obľúbená je aj kamenná dyha, ktorá sa vyrába z prírodných kameňov a je hrubá len pár milimetrov. Vďaka svojej hrúbke je veľmi ohybná a tvarovateľná. Prírodné kamene majú veľkú hmotnosť, na steny sa preto využívajú tenké dosky s rozličnou hrúbkou od 12 mm do 50 mm. Kamenný obklad má teda mnoho druhov.
Použitie prírodného kamenného obkladu
Prírodný obkladový kameň sa najčastejšie používa ako obklad na stenu vo forme rezaných pásikov tzv. remienkov. Takto upravený obkladový kameň je dostupný buď ako samostatné obkladové pásiky v pohľadovej výške 5 resp. 10 cm, alebo ako obkladové panely, ktoré sú zlepené z menších, užších pásikov. Rozmer takýchto pásikov je zvyčajne 60 x 15 cm.
Takto spracovaný kamenný obklad si našiel veľkú obľubu v modernej architektúre interiérov ako obklady stien v obývačkách, kuchyniach, kúpeľniach. Okrem interiérov je možné rezaný obkladový kameň použiť v exteriéri na obkladanie soklov, stĺpov, plotových múrikov, alebo ako veľmi moderný prvok pri obkladaní fasád.
Pre interiérové obklady a dlažby do kúpeľne, kuchyne či obývačky sa prírodný kameň spracováva najčastejšie na väčšie rozmery 30×30, 40×40, resp. 30-40×60 cm v hrúbkach od jedného centimetra. Prírodný kameň vďaka svojim akumulačným schopnostiam je vhodný použiť aj pre dlažbu k podlahovému vykurovaniu.
Výhody kamenného obkladu
V poslednej dobe moderné materiály nahrádzajú klasické prírodné. Našťastie sa čoraz viac vracajú späť k prírodným materiálom ako sú kamenné obklady a dlažby z kameňa, ktoré umelé kamene nikdy neprekonajú. Z hľadiska moderného dizajnu či kvality a trvácnosti poskytujú kamenné obklady a dlažby oveľa viac ako by ste očakávali.
Výhody kamenných obkladov sú:
- kvalita akosti
- trvanlivosť
- odolnosť
- mrazuvzdornosť
- nenáročná údržba
- široká ponuka farieb
- dostupná cena
Spôsob ukladania kamenného obkladu
S inštaláciou si nerobte veľké starosti. Nebude potrebovať žiadnych špecializovaných pracovníkov. Kamenné obklady sa totiž predávajú zväčša už prichystané. Majú tvar obdĺžnika a inštalujú sa pomocou špeciálneho lepidla. Lepiť ich môžete na rôzne povrchy ako betón, drevo, kov, preglejka, keramika, laminát, dlaždice či lakované povrchy kameňa.
Obklady z prírodného kameňa sa lepia na pieskovo-cementovú zmes alebo na lepidlo. Dôležité je špárovanie. Pri tenších hrúbkach obkladu sa špárovacia zmes nanesie do jednej roviny s povrchom kameňa, pri väčších hrúbkach sa nanesie 0,5 cm pod úroveň povrchu kameňa.
Na výber je viacero druhov škárovacej hmoty. Podľa šírky škáry si môžete vybrať špárovku pre úzku škáru aj pre širokú škáru. Na výber máte aj rôzne druhy materiálu, napríklad cementovú škárovaciu hmotu alebo špeciálnu šamotovú, ktorá je odolná voči ohňu.
Vyberte si z ponuky kamenného obkladu!
|
||
|
||
|
||
|
Čo môžeme očakávať od umelého kamenného obkladu
Umelý obkladový kameň je vyrábaný ako imitácia, napodobenina obkladov z prírodného kameňa. Základom je vibroliaty farbený betón, ktorý je doplnený o prísady na celkové zlepšenie a zušľachtenie betónovej zmesi.
Kvalitný umelý kameň je farbený v celom priereze, čo zabezpečuje farebnú stálosť umelého kameňa. Imitácia kameňa je vhodná na obkladanie vonkajších stien, ale aj na použitie v interiéri. Vďaka svojej priaznivej cene je to veľmi obľúbený materiál.
Kamenný obklad môžete nájsť v príjemných prírodných farbách ako je žltá, hnedá, béžová a ich kombinácia. Obklady na stene v týchto odtieňoch dodajú interiéru pocit tepla, pri obkladaní vonkajších stien sa výborne kombinujú a dopĺňajú s drevom.
V bohatej ponuke si určite vyberiete
S dostupnosťou si hlavu lámať nemusíte. Dnes už nájdete v obchodoch a na internete všetky druhy kamenného obkladu. Záleží len na vás, či preferujete prírodný alebo umelý obklad. Nízka cena umelého kameňa je pri výbere dôležitým faktorom, nakoľko na trhu nájdete aj umelý kameň porovnateľný s prírodným kameňom.
Pri kúpe cez internet uprednostnite overené a známe eshopy, ktoré ponúkajú rôzne druhy obkladu za primerané ceny. Najmä ich spoľahlivé služby a kvalitné produkty sú zárukou vašej spokojnosti. Vyskúšajte napríklad eshop Kokiskashop, lepidlá a škárovky na obklady zas nájdete v internetovom obchode eFarby.