Vyberte stranu

Klasická alebo rozkladacia? Ktorá sedacia súprava je pre vás ideálna?

Sedacie súpravy sa v žiadnej domácnosti nevyužívajú výlučne len na sedenie. Po náročnom dni sa stávajú oázou nášho relaxu a príjemného uvoľnenia v kruhu najbližších. Plnia teda nielen spoločenskú, ale aj oddychovú funkciu a samozrejme, nesmieme podceniť ani ich estetické kvality. Ako si teda vybrať vhodnú sedaciu súpravu?

Stručne o najdôležitejších kritériách

Pred kúpou novej sedacej súpravy musíte mať ujasnené predovšetkým priestorové možnosti danej izby. Dôležité nie sú len samotné rozmery, ale aj tvar a všetky (ne)dokonalosti stien či podláh v izbe. Inak môže znemožňovať samotný vstup a pohyb v miestnosti, brániť výhľadu na okná, televízor či dosah na konferenčný stolík alebo iné nábytkové doplnky. Dnes sa už sedacie súpravy neumiestňujú len do obývacích izieb, ale svoje uplatnenie nachádzajú v študentských, hosťovských miestnostiach či v priestrannejších chodbách.

Aký účel musí sedacia súprava nevyhnutne spĺňať? Budete ju používať len na občasné (večerné) sedenie? Ste početnejšia rodina, ktorá musí myslieť aj na pohodlie svojich návštev, alebo hľadáte ideálny priestor na usadenie, či aj na každodenný spánok v malom príbytku?  Podľa toho, ako zodpoviete na uvedené otázky, od toho sa budú odvíjať požiadavky na konkrétny typ a tvar sedačky, jej výplňové, konštrukčné, poťahové a zaujímavé doplnkové riešenia.

Najvyhľadávanejšie typy sedacích súprav

Ste zaneprázdnení a nedokážete popustiť uzdu svojej fantázie natoľko, aby ste príliš dekorovali alebo riešili zmeny v dizajne izby? Patríte viac k pragmatickým užívateľom, pre ktorých je oddych luxusom? Ideálnou voľbou je pre vás klasická sedacia súprava bez rozloženia. Radi by sme to doplnili ešte o prívlastok pravidelná/ rovná alebo do tvaru L/U (rohová sedacia súprava bez rozloženia)

Klasické sedacie súpravy (bez rozloženia)

 

  • Pravidelné, rovné

Patria k najvyhľadávanejším, veľmi praktickým typom a často aj k menej náročným na prípadné estetické úpravy. Poskytujú jednoduché riešenie pre 2, 3 alebo 4-miestne sedenie a len občasný, kratší relax. Vyhovujú najmä v menších obytných priestoroch alebo v kanceláriách.

Klasickú sedaciu súpravu odporúčame menej početným rodinám pre výraznejšie obmedzené pohodlie. Sú nižších cenových kategórií, no pri dokúpení kresiel alebo taburetov sa na to nemožno spoliehať. Na dlhodobejšie používanie sú menej praktické (myslite aj na varianty s bočnicami alebo bez) a hrozí, že sa skôr poškodia.

  • Rohové, do tvaru L

Klasická sedacia súprava L s maximálnym využitím rohu miestnosti tvorí tradične centrum menších obytných priestorov. Ich dispozičným riešením sa tak opticky rozšíri priestor pre ďalší nevyhnutný nábytok alebo doplnky. Rozširujú možnosti aj pre hranie detí či predelenie miestnosti na spoločenskú a zároveň pracovnú zónu. Možné je zužitkovať „priestor za“ ako odkladací alebo dekoratívny. Aj na menšej ploche dokážu poskytnúť dostatok miesta piatim, niekedy až siedmim osobám. Sú ideálne pri dlhších rozhovoroch, komfortný je často len relax v sede.

Naša rada – veľkosť sedacej súpravy je dôležitým kritériom pre pohodlie rôzneho počtu osôb. Každý užívateľ potrebuje približne 45cm z dĺžky sedačky (a na šírku približne 50 cm) ako svoju osobnú zónu. Čo sa týka výšky sedačky, chodidlami musíte prirodzene dočiahnuť na zem a kolenami by ste nemali ísť príliš pod úroveň sedacej plochy. Pri dlhodobejšom sedení sú záťažou pre kĺby, ťažšie sa z nich vstáva.

  • Rohové, do tvaru U

Maximálne zužitkovanie priestoru a najmä 2 rohov v miestnosti. Majú teda oveľa viac sedacích častí a sú náročnejšie na rozmery danej izby. Klasická sedacia súprava U si však vie zachovať (aj napriek väčším rozmerom) všetky parametre bez rozloženia. Relaxácia je o niečo pohodlnejšia aj v ľahu a poprípade aj na občasný spánok. Musíte už viac prihliadať aj na údržbu, životnosť (odolnosť a pevnosť látky, výplne a konštrukcie). Nevýhody sú zjavné pri nutnom premiestnení  v rámci tej istej alebo viacerých izieb.

Rozkladacie sedacie súpravy

Tak ako klasické, aj sedacie súpravy rozkladacie s funkciou lôžka sú dostupné v bežnom prevedení pravidelných rovných alebo rohových modelov so všetkými výhodami aj nevýhodami. Ponúkajú spoľahlivé a rýchle riešenie, ak musíte šetriť s plochou na bežné sedenie a pre plnohodnotný spánok. Vtedy už musí vaša sedačka zabezpečiť aj funkciu úložného priestoru. Najprísnejšie kritériá sa uplatňujú, ak tá istá sedacia súprava musí spĺňať jednu, aj druhú funkciu.

Pozor, nároky na vnútornú konštrukciu výrazne ovplyvňujú životnosť sedačiek, respektíve pri každodennom používaní rozkladacích sedacích súprav ju predlžia aj o 5 rokov. Nepochybne to podporí masív (bukové drevo) alebo kov (až o 10 rokov). Dlho bez poškodení zostane vaša rozkladacia sedačka aj s vnútornou výplňou pamäťovej peny či latexu pre správne anatomické tvarovanie.

Rozkladacie sedacie súpravy (podľa náročnosti na manipuláciu)

  • Jednoduché zacvaknutie (jedným „klikom“)

Jednoduché rozloženie najmä rovných, pravidelných sedacích súprav. Sedaciu plochu zodvihnete a pôsobíte na opierku, dokým „necvaknú“. Umiestnite ich do vodorovnej polohy a máte lôžko. Na spánok je takýto mechanizmus vhodný len občasne, povrch nie je úplne rovný a potrebujete veľa priestoru aj za sedačkou.

  • Posuvný, kĺzavý mechanizmus

Využíva sa pri rovných, ale aj rohových sedačkách. Sedák potiahnete dopredu a opierka sa pomaly sklopí do vodorovnej polohy. Je tam bádať viaceré nerovnosti medzi plochami, a tak je vhodná len na príležitostné spanie.

  • Roll systém

Kráľovské pohodlie a menšie nároky na priestor, ničím lepším si nedokážeme ani túto hierarchiu zavŕšiť. Navyše majú zabudovaný matrac, sú plnohodnotnou posteľou na každodenné spanie. Originalita a praktickosť je v tomto mechanizme priam zhmotnená.

Klasická alebo rozkladacia? Ktorá sedacia súprava je pre vás ideálna?
Ohodnoťte tento príspevok.