Zariadenie domácnosti dokáže zhltnúť nemalú finančnú čiastku. Alternatívou, a to štýlovou, sa môže stať nábytok z paliet. Jeho využitie sa totiž neobmedzuje iba na exteriér a po domácky vyrobené záhradné sedenie. Aj v interiéri splní svoj účel, napríklad v podobe konferenčného stolíka, sedačky, postele, poličiek a podobne.
Ak máte radi originálnosť a nechcete, aby sa vaše bývanie podobalo stovkám iných domácností, paletový nábytok bude pre vás tou správnou voľbou. Stačí trochu šikovnosti, kreatívnosti a chuti do práce a priestory obývačky, spálne, terasy či záhrady si môžete zariadiť po svojom.
Nábytok z palety: nie je paleta ako paleta
Nové či použité palety, záleží len na vás a na vašom vkuse, aký vzhľad uprednostníte. Či už preferujete štýlový vintage ošúchaný vzhľad alebo stavíte na nábytok v typickom vzhľade svetlého prírodného dreva, dôležité je, aký druh paliet použijete.
Skratka EUR znamená, že paleta zodpovedá európskej norme a označenie EPAL zasa kontrolu kvality, ktorou palety prešli, a teda je možná ich výmena v rámci rôznych štátov. Ak bolo drevo ošetrené tepelne, hľadajte označenie HT, ak bolo zbavené kôry, stretnete sa s písmenami DB.
Záhradný nábytok z paliet na terasu
Paletový nábytok sa stal dolova fenoménom v oblasti recyklovanej výroby nábytku. Aj keď je dostupné nespočetné množstvo rôznych kreatívnych riešení a nábytkových variácií, záhradné sedenie vedie rebríček obľúbenosti.
Jednoduchá pohovka s operadlom, ale aj pohodlná rohová sedacia súprava s mäkkými matracmi, ktoré zvyšujú pohodlie, sami si môžete zvoliť stupeň komfortu. Nielen ten je vo vašej réžii. Čo sa týka estetickej stránky, možnosti sú, samozrejme, rozmanité.
Nielen farebné prevedenie samotných paliet o nej rozhoduje. Bláznivé pastelové podsedáky s vankúšmi alebo radšej neutrálne odtiene, ktoré prirodzene zapadnú do konceptu terasy? Aj v exteriéri platia určité vizuálne pravidlá. Záleží totiž na tom, v akom duchu je ladená záhrada a na aký účel je sedenie určené, napríklad pre deti, odpočinok či grill party.
Nábytok z europaliet aj v interiéri
Aj keď prvotný paletový ošiaľ sa týkal výhradne exteriéru, v súčasnosti sa stretnete s množstvom originálnych, praktických a tiež dizajnových kúskov hodiacich sa aj do interiéru. Tento trend je pravdepodobne výsledkom súčasnej modernej doby, ktorej architektúra vsádza najmä na funkčnosť a jednoduchý dizajn.
Industriálny štýl patrí medzi fanúšikov paliet, či už v podobe nábytku alebo doplnkov. Z paliet totiž môžete vytvoriť v podstate čokoľvek. Stačí, ak vaša fantázia funguje na plné obrátky a za ňou nezaostávajú ani ruky… Nočný stolík, regál, taburetka, lavica, pracovný stôl, ale aj mnohé ďalšie druhy nábytku čakajú na realizáciu.
Vyberte si z ponuky nabytku!
|
||
|
||
|
||
|
Nábytok z paliet: na čo nezabudnúť?
Keďže materiálom na výrobu nábytku sú palety, ktoré sú ale primárne určené na prepravu tovarov, pred realizáciou vybraného projektu je nutnosťou ich príprava na použitie. Ich povrch totiž nie je opracovaný a v podstate ide o „zbité hrubo narezané drevo“.
Základom je z povrchu paliet odstrániť prípadné nezrovnalosti a triesky, ktoré sú v tomto prípade nežiaduce pre akékoľvek nábytkové riešenie. Jednoducho stačí použiť brúsny papier. Nasleduje buď farebný náter, alebo ochranná lazúra. Záleží od toho, v akých priestoroch budete nábytok z paliet používať.
Mnohé palety sú vyrobené z ihličnatých stromov, a preto môžu vo vlhkom prostredí na niektorých častiach „zmodrať“, čo signalizuje napadnutie hubami. Najmä pri vonkajšom využití nábytku z paliet preto odporúčame tiež aplikovanie náteru proti modraniu.
Ako vyrobiť nábytok z paliet – postup
Ak ste sa rozhodli pre drevený nábytok z paliet, nemusí ísť len o dočasné a provizórne riešenie zariadenia. Vlastnoručne vyrobený stolík pod TV, bylinková záhradka, luster, vinotéka či akýkoľvek typ sedenia. To všetko, a oveľa viac, sa môže pýšiť prívlastkom kvalitný.
Europalety ponúkajú individualitu, no jej výsledku predchádza určitá postupnosť, ktorú netreba zanedbať. Ak má paleta menšie trhliny, opatrne ich roztiahnite napríklad použitím skrutkovača tak, aby ste medzeru vyplnili glejom na drevo. Pomocou skrutkovej svorky pritlačte roztiahnuté diely k sebe až kým nedôjde k stuhnutiu gleja.
Nasleduje už spomínané brúsenie a natieranie. Zvyšok pracovnej činnosti je podmienený tým, pre aký plánovaný kus nábytku ste sa rozhodli. Nech už to bude čokoľvek, pre vyššiu flexibilitu stojí za zváženie použitie koliesok.
Výhody prevážia nad nevýhodami
Palety sa vyrábajú z prírodného dreva, no na rozdiel od dreveného nábytku je ich cena naozaj minimálna. Nevylučuje sa ani možnosť získať ich zadarmo. Táto kombinácia je výsledkom vysokej obľúbenosti moderného zariaďovania interiéru nielen u mladých ľudí.
U nás patria medzi najčastejšie používané typy paliet tzv. europalety, ktoré disponujú rozmermi 120 x 80 cm s výškou 14,4 cm. Ich maximálna nosnosť je až 2000 kg, čiže nech sa rozhodnete vyrobiť z nich čokoľvek, na hmotnostnú stránku nemusíte prihliadať. Samotná europaleta pritom váži 20 až 24 kg.
Kde nakúpiť?
Palety zoženiete vo väčších obchodných reťazcoch alebo v rôznych skladoch. Presvedčte sa o kvalite vyhovujúcej vašim požiadavkám, skontrolujte aj použité klince, ktoré by vám mohli skomplikovať prácu. Ohnuté sa budú ťažšie odstraňovať. Hľadajte fumigované drevo, aby ste sa vyhli tomu napustenému chemikáliami.
Zaujímavý nábytok, ktorý sa štýlovo približuje tomu z paliet, nájdete aj prostredníctvom eshopov Bonami.sk, Masiv24.sk, Myinterier.sk či Kokiskashop.sk. Ak nemáte čas na domáce kutilské práce, medzi širokým sortimentom originálnych nábytkových produktov možno nájdete ten pravý, ktorý zaručí vašu spokojnosť aj dizajnové bývanie.