Chcete si spraviť voňavý a chutný domáci chlebík? Alebo pripraviť pizzu na cesto či iné pečivo? Na rozdiel od našich starých mám, ktoré sa museli spoliehať len na šikovnosť vlastných rúk, máme dnes k dispozícii veľa pomocníkov do kuchyne.
Na prípravu cesta pre vyššie spomínané dobroty je ideálnym pomocníkom domáca pekáreň. Vďaka nej bude každá bageta alebo pizza pripravená pohodlne a bez námahy. Poďte sa pozrieť, čo všetko vám môže tento spotrebič ponúknuť.
Na čo slúži domáca pekáreň
Ako už hovorí samotný názov, domáca pekáreň má pomôcť všetkým gazdinkám aj kuchárom pripraviť a piecť rôzne druhy cesta. Niektorí jej hovoria aj pekáreň na chleba, čím chcú zvýrazniť práve tento jej účel, no najlepšia domáca pekáreň dokáže toho omnoho viac.
V pekárni totiž môžete spraviť cesto na akékoľvek pečivo. Či už pôjde o chleby alebo rožky z rôznych druhov múk, cesto na bagety, cesto na žemle alebo dokonca aj cesto na pravú taliansku pizzu, domáca pekáreň splní každé jedno vaše želanie.
Zabúdať netreba ani na úsporu času pri príprave a následnom upratovaní. V tejto oblasti sú pekárne oproti klasickej príprave cesta zrejme najväčším skokom vpred, nakoľko vám nehrozí už žiaden neporiadok na celej pracovnej doske a upratanie po príprave cesta je otázkou len pár minút.
Dôležité funkcie a parametre domácich pekární
Varenie a pečenie je s domácou pekárňou síce hračka, ale sú niektoré vlastnosti, ktoré by ste si mali pri jej výbere všímať najviac. Asi najdôležitejšou je široká ponuka programov. Samozrejmosťou by mali byť rôzne režimy prípravy cesta a pečenia, ale aj možnosť zvoliť napríklad len polovičnú dávku.
Druhý parameter, ktorý by ste si mali viac všímať, je veľkosť nádoby, respektíve formy. Hodnota, ktorú udáva výrobca, platí pre hmotnosť alebo veľkosť už hotového výrobku, najčastejšie chleba. Príliš malá nádoba sa nehodí pre rodinu, veľká je zas zbytočná.
Čo sa týka účelnosti, ani tá najlepšia domáca pekáreň sa nezaobíde bez dostatočne dlhého prípojného kábla. Na toto si dajte extra pozor, podobne ako aj na hmotnosť. S pekárňou budete totiž manipulovať častejšie, ako si myslíte.
Pri výbere zohľadnite aj:
- možnosť nastavenia pečenia kôrky s výberom aspoň 2 stupňov
- či má pekáreň automatický dávkovač surovín alebo nie
- koľko členov vaša domácnosť má, pre bežnú rodinu je ideálna pekáreň s veľkosťou náplne na 1,2 až 1,4 kg
- akým spôsobom prebieha hnetenie cesta, či len jednou alebo viacerými lopatkami
- či má pekáreň funkciu udržania teploty, aspoň po dobu 60 minút
Vyššie modely domácich pekární disponujú pokročilejšími funkciami aj parametrami a to je len dobre. Áno, aj lacnejšie domáce pekárne si svoje miesto určite zastanú, ale sú úlohy, ktoré jednoducho sú nad ich sily. Pre prípravu pečiva vyrábané z rôznych netradičných surovín je nutnosťou zakúpiť si pekáreň s dvoma hákmi. Len tie zabezpečia dokonalé premiešanie surovín a teda aj kvalitný výsledok. Rovnako tak by malo byť samozrejmosťou, že pekáreň ponúka aspoň 10 programov. Menej je znamením toho, že príliš veľa úloh v kuchyni s ňou asi nezvládnete. Keď už sa rozhodnete zaobstarať si pekáreň, mala by slúžiť viacerým účelom. Väčšina ľudí síce považuje za najdôležitejšie, aby vedela pekáreň pripraviť dobrý chleba, no zabúda sa ešte na dve alternatívy. Prvou je príprava cesta na pizzu. Voľte preto pekáreň s možnosťou nielen samostatného programu na pizzu, ale aj s možnosťou udržania teploty po skončení hnetenia cesta. Samozrejmosťou by mali byť 2 hnetacie háky aj špeciálna lyžica, všetko s nepriľnavým povrchom. Druhou alternatívou využitia domácej pekárne je príprava džemu. Na to, aby toto bolo možné, musí pekáreň disponovať špeciálnym programom a dostatočne veľkou nádobou. Vyhnite sa teda spotrebičom s malými objemami, zmes v nich môže vykypieť alebo zovrieť veľmi rýchlo. Podobne ako aj pri iných kuchynských spotrebičoch určených pre špeciálnu prípravu surovín, aj pekárne na chleba treba vyberať podľa skúseností a referencií. Odporúčame všímať si najmä užívateľské hodnotenia, ktoré sú omnoho objektívnejšie, ako hodnotenie väčšiny eshopov či priamo výrobcov. Na toto sa zamerajte pri posudzovaní najviac: Aby bola vaša príprava jedla čo najlepšia, musíte si vyberať spotrebiče do kuchyne aj podľa iných kritérií, než je cena. Tie najlacnejšie domáce pekárne majú napríklad len jeden hnetací hák a v takom prípade môžete mať problém s kvalitou pripraveného cesta. Rovnako tak základné modely ponúkajú len veľmi malý objem náplne, obvykle 900 g alebo maximálne 1 kg. To možno na prvý pohľad vyzerá ako dostatočné, ale uvidíte, že nakoniec budete musieť robiť vždy aspoň dve dávky. Pokiaľ si chcete do svojej kuchyne domácu pekáreň zaobstarať, máte dve možnosti. Prvou je vybrať sa do niektorej z predajní elektra osobne a spoľahnúť sa na šťastenu. Nijak inak sa totiž nedá nazvať stav, keď je ten istý model pekárne v dvoch rôznych obchodoch za úplne odlišné ceny. A za preplatenie o 20 či 30 € nestojí ani tá najlepšia domáca pekáreň na svete. Guzzanti GZ 636 pekáreň chleba
Jeden hák alebo dva? A koľko programov treba?
Najlepšia domáca pekáreň musí vedieť pripraviť aj pizzu a džem
Ktorá je najlepšia domáca pekáreň? Test či recenzia ukážu pravdu
Najlepšie domáce pekárne na trhu
Podľa ceny príliš nevyberajte
Ako a kde nakúpiť?
Guzzanti GZ 636 pekáreň chleba
Najvýhodnejšie ponuky domácich pekární nájdete tu