Patríte stále medzi tých ľudí, ktorí používajú klasickú zubnú kefku? Tak potom určite neviete, o čo prichádzate. Elektrické zubné kefky totiž nie sú vôbec nejakým „výstrelkom“ modernej techniky, ale mimoriadne praktickým a užitočným pomocníkom.
Kefky môžu používa nielen dospelí, ale aj deti, u ktorých sa to dokonca osvedčilo najmä v prípade špeciálnych kefiek určených len pre ne. Zároveň ide v tomto prípade o spotrebič, ktorý dokonale spája pohodlie a dobrý účel.
Na čo sú a ako fungujú elektrické zubné kefky
Elektrické kefky sa v podstate príliš veľmi neodlišujú od tých klasických, ktoré slúžia na manuálne čistenie zubov. Určené sú pre každého, no určite ich odporúčame tým ľuďom, ktorí berú umývanie zubov len ako každodennú rutinu bežného dňa.
Prečo? Na rozdiel od bežných kefiek, tie elektrické spravia všetku tú „namáhavú“ prácu za vás. Správna technika čistenia zubov je totiž alfa a omega úspechu, čo veľa ľudí podceňuje a čistenie chrupu jednoducho „odflákne“. To sa v prípade tohto skvelého elektrického pomocníka nestane.
Pochopiteľne, ani tá najlepšia elektrická kefka na zuby vám nezaručí 100 % ochranu pred zubným kazom. Navyše, pre ľudí s veľmi citlivými ďasnami môže byť väčšina modelov príliš „hrubá“. Všetko je to ale len o tom, ako nájsť správny typ a nepodceniť ani ďalšiu starostlivosť o svoj chrup.
Ako si kefku vybrať
Pri výbere kefky musíte v prvom rade vyriešiť to, aký spôsob čistenia si zvolíte. Kým oscilačno-vibračné kefky majú guľatú hlavicu, ktorá rotuje v polkruhovom pohybe, sonické vibračné kefky majú hlavicu podlhovastú, ktorá funguje na princípe kmitania štetín.
Rotačné kefky sa vyznačujú agresívnejším čistením, no sú nevhodné pre ľudí s príliš citlivými ďasnami. Sonické kefky fungujú na princípe sonických vibrácií, ktoré vytvoria prúd tekutiny zloženej z vody a slín a tým pádom sa dostanú aj do ťažšie dostupných miest.
Podľa spôsobu prevádzky kefky máte na výber buď kefky s výmennými batériami alebo kefky fungujúce na dobíjací akumulátor. Väčšina kefiek funguje práve na akumulátor, no nevýhodou môže byť ich mierne vyššia hmotnosť.
Nezabudnite na nasledovné zásady:
Sonické vibračné kefky
Ak by ste sa spýtali väčšiny bežných užívateľov, ktorá je najlepšia elektrická kefka z vyššie zmienených typov, asi by vám odporučili práve sonické kefky. Prečo? Sú totiž pohodlnejšie na používanie, nakoľko nemusíte pri čistení vyvíjať žiaden tlak na svoj chrup.
Tieto kefky sú navyše aj oveľa dôslednejšie pri čistení zubov, nakoľko vďaka svojej technológii vyčistia v chrupe aj menej dostupné miesta a to pri maximálnej šetrnosti kefky k ďasnám. Nevýhodou je ale ich vyššia cena, podobne ako aj vyššia cena príslušenstva k elektrickým kefkám.
Oscilačno-rotačné kefky
Ani druhý typ elektrických kefiek na zuby však nie je bez výhod. Naopak, rotačná kefka je najlepšia elektrická kefka na odstránenie zubného povlaku. Vďaka technológii mimoriadne intenzívnej rotácie sa zbavíte povlaku oveľa efektívnejšie, ako pri sonickej kefke.
Účinnosť tejto kefky má ale aj svoju druhú stránku a to menšia šetrnosť k chrupu a ďasnám. Práve preto sa tento typ neodporúča najmä ľuďom s častou krvácavosťou ďasien a ľuďom s obnaženými zubnými krčkami. Z hľadiska ceny je to ale najvýhodnejšia voľba a to tak pri kúpe kefky, ako aj pri výmene hlavíc.
Najlepšia elektrická kefka? Na značke až tak nezáleží
Kvalitu elektrickej kefky na rozdiel od tých bežných neovplyvňuje až tak značka. Kým pri manuálnych kefkách sú niektoré švajčiarske značky jasným indikátorom kvality, pri elektrických kefkách to príliš neplatí.
Oveľa dôležitejšie je riadiť sa výbavou kefky, jej funkciami a v neposlednom rade aj referenciami ostatných ľudí. Viaceré eshopy predávajúce elektrické kefky na zuby ponúkajú aj možnosť recenzovania na základe skúseností a práve takéto recenzie vám môžu pomôcť zorientovať sa v širokom sortimente kefiek. Odporúčame informovať sa aj u svojho zubára.
Pri výbere si všímajte najmä nasledujúce veci:
- či sa kefka dobre drží a má ergonomický tvar
- aká je hmotnosť kefky
- či má zubná kefka jednoduchý časovač, alebo či ponúka aj rozšírenejšie funkcie
- či kefka disponuje tlakovým senzorom
Najlepšie elektrické kefky na trhu!
Údržba je veľmi jednoduchá, ale dôležitá je aj jej cena
Starostlivosť o zubné elektrické kefky je pomerne jednoduchá. Spočíva najmä v pravidelnom nabíjaní akumulátora a v udržiavaní kefky v maximálnej čistote. Príliš sa to teda nelíši od klasických kefiek, samozrejme, až na jednu maličkosť.
Tou maličkosťou je výmena koncovej hlavice kefky. Na rozdiel od bežných kefiek totiž nevyhadzujete po určitej dobe celú elektrickú kefku, ale vymeníte jej len hlavicu. Tú nájdete medzi príslušenstvom, kde je možné dokúpiť k jednotlivým modelom kefiek aj rôzne iné doplnky či „vylepšenia“.
Pohodlný nákup z domu
Podobne ako aj pri iných spotrebičoch určených na osobnú starostlivosť a hygienu, aj elektrické zubné kefky môžete kúpiť pokojne cez internet. Mali by ste sa však vyhnúť neznámym eshopom, ktoré lákajú potenciálnych zákazníkov len na nízku cenu.
Naše skúsenosti hovoria jasne v prospech overených online obchodov s dlhodobo kvalitnými zákazníckymi službami a prijateľnými podmienkami. Ide napríklad o obchody 4home Andreashop, TPD alebo známy internetový obchod Planeo.sk. Výber konkrétnej elektrickej kefky už necháme samozrejme na vás, sortiment je naozaj veľmi bohatý!