Elektrické kosačky sú synonymom pre pohodlnú, jednoduchú a veľmi efektívnu starostlivosť o trávnik v záhrade. Spomedzi všetkých záhradných kosačiek ponúkajú najlepší pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a náročnosťou na údržbu.
Časy, kedy platilo, že kvalita znamená jedine a len benzínovú kosačku, sú minulosťou. Áno, výkonovo boli motorové kosačky špičkou ponuky, no dnes už nie je problém nájsť solídne riešenie aj inde. Pozrite sa, ako fungujú najlepšie elektrické kosačky na trhu.
Ako vybrať elektrickú kosačku? Značka už príliš nerozhoduje
Ak rozmýšľate o kúpe elektrickej kosačky, zabudnite na rozhodovanie podľa značky. Tradiční výrobcovia sa síce môžu chváliť históriou, no dnes už platí, že aj menej známe značky dokážu podať plnohodnotný výkon bez ohľadu na záhradu.
To, čo by malo rozhodovať, sú predovšetkým technické kritéria. V prospech elektrických kosačiek hovorí hneď niekoľko výhod: nižšia cena, nižšia hmotnosť a najmä nenáročná údržba počas sezóny. To, že ste závislí od napájania na zdroj elektriny nie je ale nevýhoda.
Na úvod si však treba objasniť najmä to, aký veľký výkon potrebujete a aká má byť šírka záberu kosačky. Najlacnejšie kosačky majú výkon motora do 1.200 W, stredná trieda má výkon okolo 1400 W a tie najlepšie elektrické kosačky disponujú výkonom až do 1.800 W. Pre trávniky do 400 metrov štvorcových vám stačí aj najmenší výkon, inak treba viac.
Výkon hovorí však najmä o tom, či si kosačka poradí s hustým a vyšším trávnikom, prípadne s burinou. Ak budete udržiavať trávu v 100 % kondícii a kosiť dvakrát do týždňa, nebojte sa ani menších motorov.
Výber najlepších elektrických kosačiek
S pojazdom alebo bez? A aká šírka záberu? Závisí od pozemku
Čo sa týka šírky záberu, tá je pre rýchlosť kosenia väčších plôch ešte dôležitejšia, ako je to pri výkone. Najlacnejšie kosačky majú záber okolo 32 až 35 cm, tie najväčšie až do šírky 48 cm. Ak máte dlhé voľné plochy, najlepšie elektrické kosačky sú so záberom aspoň 45 cm, menší sa hodí na pozemky členené na viac menších plôch.
So šírkou záberu by mal korešpondovať aj objem zberného koša. Ten býva od 25 do 65 litrov, pričom odporúčame zvážiť aj to, ako často ho budete používať. Ak budete kosiť len raz za čas, je lepší väčší kôš. Pri pravidelnom kosení si dokonca vystačíte aj bez neho.
Dôležité sú aj nasledovné funkcie:
- pojazd – ide o pohon, ktorý „tlačí“ kosačku namiesto vás, takže sa menej narobíte; na malých a rovinatých pozemkoch ho ale moc nevyužijete, skôr na väčších a do kopca
- nastavenie výšky kosenia – tu si všímajte najmä pohodlnosť zmeny výšky, čiže to, či musíte každé koliesko nastavovať zvlášť, alebo sa to dá centrálne
- mulčovanie – ide o funkciu sekania trávnika na drobné kúsky, takže nepotrebujete kôš; ak však kosíte každý druhý či tretí deň, je vám táto funkcia zbytočná
Najlepšie elektrické kosačky na záhony? Strunové
Kým klasické rotačné kosačky sa hodia najmä na väčšie plochy trávnikov, ak potrebujete kosiť okolo záhonov, stromov, zámkovej dlažby alebo plotov, ideálnou voľbou sú strunové elektrické kosačky.
Áno, ak má klasická elektrická rotačná kosačka funkciu Edge Cuting, vďaka čomu je šírka noža takmer identická so šírkou kosačky, je možné s ňou kosiť aj pri obrubníkoch, chodníkoch alebo stene, no tu treba zvážiť aj problémy s manipuláciou s kosačkou.
Vyžínače, ako sa tomuto typu kosačiek hovorí, môžu byť buď na klasický elektrický pohon priamo zo siete, ale ako akumulátorové vyžínače. Tu zvážte najmä to, ako často môžete a chcete takýto vyžínač dobíjať, ale najmä to, aká je jeho výdrž. Zvyčajne to nie je viac ako zopár desiatok minút a to nemusí stačiť pre každú záhradu.
Kvalita za rozumnú cenu? Čítajte testy, recenzie aj skúsenosti
Ani tie najlepšie elektrické kosačky podľa slov výrobcov nemusia byť dokonalé. Vyskytnúť sa môžu problémy napríklad s pohodlnosťou ovládania alebo praktickosťou vyprázdňovania zberného koša. Ideálnym pomocníkom pri výbere kosačky tak môžu byť reálne skúsenosti o tom, ako sa používa v praxi. Tie získate v recenziách či testoch.
Ak ich budete sledovať, pozorne si všímajte najmä tieto kritéria:
- aké príslušenstvo kosačka má a ako sa s ním pracuje
- ako funguje nastavovanie výšky a ak je to pomocou skrutkovania koliesok, či sa tak nedeje samovoľne aj počas kosenia
- ako sa správa kosačka s košom, či nie je položený príliš nízko a či sa dobre vyberá aj nasadzuje
- ako pohodlné je ovládanie kosačky a či je madlo vybavené penovými rukoväťami
- ak má kosačka pojazd, ako plynulo sa dá nastaviť jeho rýchlosť
- všímajte si, či je prevádzka kosačky tichá alebo hlučná
- ak má kosačka funkciu mulčovania, ako dobre táto funkcia pracuje
Plotostrihy pre dokonalý efekt
Zaujímavým doplnkom k veľkým elektrickým kosačkám sú plotostrihy. Ide o špeciálne nožnice určené primárne na tvarovanie živých plotov, no novinkou sú aj trávnikové nožnice a zastrihávače pre dosiahnutie dokonalo rovného trávnika.
Ak máte väčšiu plochu na zastrihávanie, môžete si kúpiť aj veľké profesionálne alebo teleskopické nožnice na trávnik a plotostrihy, ktoré vám ušetria čas aj námahu. Vyhnite sa ale tým akumulátorovým a aj v tomto prípade voľte klasické napájanie priamo na elektrický prúd. Batérie totiž nie sú dostatočné kapacitou a postupom času bude ich výkon klesať.
Výber najlepších elektrických kosačiek
Nakúpiť online sa oplatí
Časy, kedy ste museli kvôli kúpe kosačky navštíviť niekoľko špecializovaných predajní so záhradnou technikou a výbavou, sú našťastie dávno preč. Dnes nie je problém nájsť kvalitné kosačky za zaujímavú cenu v mnohých eshopoch, najmä v tých, ktoré majú široký sortiment spotrebičov a techniky pre celú domácnosť.
Isteže, aj tu je možné nájsť čierne ovce, teda obchody, ktoré idú len za cenou, no kvalita zákazníckych služieb je mizerná. Ak sa takýmto chcete vyhnúť, mali by ste sa zamerať najmä na ponuku známych a overených predajní. Dobrými príkladmi sú napríklad Alza, Andreashop alebo Hej. V nich máte istotu dobrej ceny, ale aj seriózneho jednania.