Vitamíny sa skrývajú najviac v ovocí a to je aj jeden z najčastejších dôvodov, prečo väčšina ľudí kupuje v potravinách rôzne džúsy. Bohužiaľ však s vitamínmi v jednom balení kupujte aj rôzne prídavné látky a farbivá.
Aké je riešenie? Pomerne jednoduché a volá sa odšťavovač. Ak si totiž pripravíte šťavu sami doma, máte 100 % istotu, že získate kvalitný nápoj bez prídavku vody, cukru alebo umelých farbív, kam patria aj tzv. Éčka.
Na čo slúžia odšťavovače
Ako hovorí už názov, zmyslom odšťavovača je získať zo surovín do neho vložených šťavu. Nejde len o ovocie, ktoré sme spomínali na úvod, ale napríklad aj o zeleninu. Tu si však treba už vopred premyslieť, na aké druhy ovocia a zeleniny sa zameriate
Na citrusové plody sa kupujú totiž špeciálne druhy odšťavovačov, ktoré sa nazývajú citrusovače alebo lisy na citrusy. Na jablká, hrušky a koreňovú zeleninu sa zas hodia odstredivé odšťavovače, ktoré si však neporiadia s inými druhmi ovocia a zeleniny.
Z tohto pohľadu sú najlepšie odšťavovače závitkové, ktoré je možné použiť tak na tropické ovocie, ako aj na bobuľoviny. Tak či onak, ak viete už teraz, že vám ide napríklad len o jeden alebo dva druhy ovocia, môžete si podľa toho zvoliť aj typ spotrebiča.
Vlastnosti, ktoré by mali mať odšťavovače: test napovie viac
Odšťavovanie je na prvý pohľad jednoduchá činnosť, no aj tu treba poznať zopár dôležitých pravidiel. Alfa a omega je výkon odšťavovača, ktorý v podstate určí aj to, či v ňom budete môcť spracovať tvrdšie a väčšie kusy zeleniny a ovocia.
Nemenej dôležitým parametrom je aj veľkosť otvoru na vkladanie surovín. Menší otvor je možno na prvý pohľad úspornejší a kompaktnejší, ale ak to vaše priestorové možnosti dovolia, voľte odšťavovače s väčším otvorom. Nebudete musieť nič vopred prekrajovať.
Tretím dôležitým pravidlom je veľká flexibilita pri rýchlosti odšťavovania. Tie najlepšie odšťavovače ponúkajú širokú paletu stupňov, minimálne 2 rýchlosti by mal mať každý odšťavovač, ktorý bude vašim favoritom.
Pri prípadnom testovaní týchto kuchynských pomocníkov sa zamerajte na:
- hlučnosť, takže si vopred premyslite, či akceptujete väčší výkon aj za cenu hluku
- špeciálne funkcie, napríklad na spracovanie orechov, bylín, ovocného pyré či dokonca aj zmrzliny
- výkon, kde by malo byť rozumné optimum aspoň 1000 W, tie najlepšie odšťavovače disponujú aj výkonom až 1400 W
- praktickosť, kde je potrebné mať plniaci otvor s priemerom aspoň 8 cm
- spôsob spracovania ovocia a zeleniny, najmä na to, koľko ostane dužiny po odšťavení
Najlepšie odšťavovače na trhu
Závitkové alebo odstredivé?
Spracovanie ovocia alebo zeleniny prebieha buď technológiou rotujúcich nožov alebo technológiou rotujúcich kolies. Prvá možnosť je typická pre odstredivé odšťavovače, ktoré pracujú s vyššími otáčkami a poradia si aj s tvrdými plodmi. Na mäkké sú však nevhodné, no väčšina ľudí ich vyberá pre nižšiu cenu.
Druhou technológiou pracujú závitkové odšťavovače, ktoré odšťavujú s nižšími otáčkami, no výsledkom je hustejšia šťava. Sú tiež jednoduchšie na údržbu a majú o niečo širšie použitie. Ich cena je ale vyššia, najdrahšie a najlepšie odšťavovače môžu pokojne stáť aj 700 € a viac!
Ak vám ide len a len o cenu, môžete skúsiť aj mechanické odšťavovače. Plody najskôr rozdrobia a následne pomocou šnekového systému skrutkovaním lisujú z ovocia či zeleniny šťavu. Upozorňujeme vás ale, že sa poriadne narobíte a za ušetrenie na úvod to určite nestojí. Ako sme spomenuli hneď na úvod, pokiaľ vám ide o šťavu len a len z citrusových plodov, ekonomicky aj funkčne najlepšou možnosťou sú cistrusovače. Odporúčame vyberať modely s obojsmernou rotáciou pre maximálne vylisovanie štiav. Pred kúpou venujte väčšiu pozornosť veľkosti, aby ste do citrusovačov dokázali vložiť všetky druhy aj veľkosti plodov. Výkon motora pre kvalitný výsledok by mal byť aspoň 40 W, hodiť sa bude aj nastaviteľná veľkosť otvorov sita pre rôznu hustotu šťavy. Hoci aj tie najjednoduchšie odšťavovače si svoju prácu v kuchyni spravia, rozdiel medzi nimi a vyššími odšťavovačmi sa ukáže niekedy v praxi až príliš neskoro. Preto odporúčame pred kúpou naštudovať si zopár recenzií a vyhľadať aj rôzne užívateľské či redakčné testy. Tie vám môžu prezradiť napríklad aj: Čistenie a údržba je pri odšťavovačoch oveľa dôležitejšia, ako pri iných spotrebičoch. Príprava jedál a nápojov totiž znamená v prípade spotrebičov priamy kontakt tak s tekutým, ako aj tuhým odpadom pri týchto surovinách. To kladie vyššie nároky na ich čistenie. Odporúčame teda pri odšťavovačoch skontrolovať si, či je možné ich komponenty vložiť do umývačky a aspoň čiastočne si tak uľahčiť čistenie. Aj pre bežnú údržbu je potom podstatná jednoduchosť rozoberania, čo by ste si mali tiež overiť pred samotnou kúpou. Odšťavovače dnes môžete kúpiť prakticky v každom obchode s domácimi spotrebičmi a dokonca aj v niektorých obchodoch s domácimi potrebami. Kým ide o mechanické odšťavovanie, môžu aj takéto typy obchodov stačiť, no ak už hovoríme o pohodlnom elektrickom odšťavovaní, treba prihliadať aj na referencie. Dôležitá je totiž nielen cena, ale napríklad aj rýchle dodanie tovaru, promtnosť pri reklamácii alebo rôzne ďalšie zákaznícke služby. Jedny z najlepších obchodov spĺňajúcich uvedené podmienky sú známe eshopy Planeo, Andreashop, 4home a TPD Tu nájdete široký sortiment a na 100 % si vyberiete odšťavovač, s ktorým budete dlhodobo spokojní. A o to predsa ide, že? Sencor SJE 741SS
Najlepšie odšťavovače na cistrusy? Citrusovače!
Stačia aj najlacnejšie odšťavovače? Recenzie napovedia
Pozor na čistenie a údržbu
Najlepšie odšťavovače na trhu
Kde kúpiť vhodné odšťavovače? Skúsenosti zákazníkov sú jasné
Najvýhodnejšie ponuky elektroniky nájdete tu
perfektný je odšťavovač orava 151 a my sme na nu presli od boschky a nelutujeme je to sikovny odstavovac za rozumnu cenu
najlepšie odštavovače su nizkotlakove od Oravy, su vhodne na zelenino a ovocie. Mam ho doma a od vtedy nekupujeme žadne džusy, ani štavy