Zabudnite na klasické obkladačky s gýčovým vzhľadom a obyčajnými nudnými farbami. Dnes sú moderné úplne iné typy obkladu, ktoré sa dajú použiť nielen za kuchynskú linku, ale doslova v celej kuchyni.
Pri výbere však treba zvážiť nielen to, ako daný obklad vyzerá, ale aj to, aké má úžitkové vlastnosti. Vyhnite sa určite tým najlacnejším obkladom, pretože to, čo ušetríte pri kúpe, sa vám ako bumerang vráti pri montáži alebo používaní obkladu. Pamätajte, že nikto nie je tak bohatý, aby si mohol kupovať najlacnejšie veci.
Obklady do kuchyne alebo zástena za linku?
Veľa ľudí sa pýta, či je lepšie zvoliť do kuchyne obklad alebo zástenu. Úplne jednoznačná odpoveď na to neexistuje, nakoľko aj kvalitné zásteny do kuchyne majú všetky požadované vlastnosti ohľadom dizajnu aj výdrže. Môžu byť hladké, drsné, so vzorom, jednofarebné, ladiť aj byť v kontraste, skrátka výber je naozaj veľký.
Jednu vec však žiadna kuchynská zástena nikdy nebude mať: eleganciu a štýl, ktorý môže ponúknuť jedine obklad. Vôbec nemáme pritom na mysli nejaké retro, vintage či vidiecke obklady do kuchyne, práve naopak. Navyše, na veľkej ploche budete mať s konštrukciou zásteny problémy, kým obklad je naozaj mimoriadne variabilný.
Moderný obklad? Veľkoformátový aj mozaika
Najnovší a treba povedať že aj najštýlovejší trend v architektúre bývania sú veľkoformátové obklady do kuchyne. Tie sú praktické pre montáž, nakoľko majú len minimum škár, no zároveň je tu stále vidno určitý vzorec pri kladení. Najčastejšie sa veľkoformátové obklady vyrábajú v rozmeroch od 30×60 cm až po 160×320 cm. Čím väčšie sú, tým majú vyššiu cenu.
Opačným prístupom je obklad v tvare mozaiky. Tie môžu byť zhotovené z rôzneho materiálu, najviac praktická je keramika kvôli lepšiemu čisteniu. Prednosťou je možnosť zvoliť si vzorec v kuchyni do najmenších detailov a v prípade správnej súhry farby a osvetlenia je mozaika veľmi elegantná a štýlová prakticky pre každú jednu modernú kuchynskú linku.
Vyberte si tie najlepšie obklady do kuchyne
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Podľa čoho vyberať? Materiál, tvar, farba, lesklosť
Pri výbere kuchynského obkladu sa zamerajte na niekoľko vlastností a charakteristík, ktoré by mal mať. Hoci je pravda, že ani tá najlepšia značka obkladu nemusí byť vždy 100 %, je lepšie si vyberať obklad skôr podľa kvality, než len podľa ceny.
Pri výbere pozerajte na svoju terajšiu kuchyňu a k nej sa snažte zladiť obklady:
- podľa materiálu, pričom keramika je tradičný materiál, no skúsiť môžete aj akrylát alebo sklo, ak to dovoľuje praktickosť a štýl celej kuchyne
- podľa tvaru; najlepšou voľbou sú veľkoformátové obklady do kuchyne, mozaiku voľte len pri súhre dizajnu a ak chcete klasické dlaždice, tak len tie dekoratívne
- farebnosť a dizajn obkladu je vecou individuálnej preferencie, pamätajte však na pravidlo, že menej je niekedy viac
- aj podľa lesklosti; už dávno neplatí, že jedine lesklý obklad je znakom luxusnej kuchyne; matné kamenné obklady vyzerajú oveľa exkluzívnejšie
Keramické alebo kamenné obklady do kuchyne?
Štandardom, ktorý sa stále využíva vo väčšine kuchýň, je keramický obklad. Dá sa kúpiť vo veľkej palete veľkostí a rovnako tak v širokej ponuke rôznych vzorov a farieb. Je síce pomerne jednoduchý na montáž, ale treba pamätať na nutnosť zakončenia listelou a na presné dodržanie špáry.
Oveľa luxusnejším a elegantnejším je však kamenný obklad. Najviac žiadané sú mramorové a žulové obklady, no musíte počítať s vyššou cenou. Riečne okruhliaky ako obklad do kuchyne môže byť zaujímavý nápad, ale potom musíte mať celú kuchyňu v mediteránskom štýle. Cenovo lepšou alternatívou je umelý kameň, no neumiestňujte ho pri sporák.
Je praktickejší sklenený alebo akrylátový?
Druhou dvojicou, medzi ktorou sa ľudia rozhodujú v prípade, že zamietnu dva vyššie zmienené materiály, je akrylát a sklo. Akrylátový obklad je ľahší, odolnejší a praktickejší, no pamätajte na to, že otvory na vypínače, zásuvky či stenové batérie musíte vyrezať priamo na mieste, čo je náročnejšie na precíznu prácu.
Sklo je veľmi atraktívne najmä posledné roky. Aj v tomto prípade je výber dekorov, farieb a vzorov veľký, dokonca si môžete zvoliť aj transparentné sklenené obkladačky či mozaiku. Mínusom je cena a najmä nutnosť dokonalej údržby, ktorá bude časovo náročnejšia ako pri akryláte.
Vyberte si tie najlepšie obklady do kuchyne
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Zlaďte sa s celou kuchyňou
Pri akomkoľvek type kuchynského obkladu platí, že by ste sa naň nemali pozerať izolovane, ale vnímať ho komplexne v rámci celej kuchyne. Je dôležité sa snažiť nakombinovať ho materiálovo, tvarovo aj farbami k podlahe, stenám, osvetleniu a ku kuchynskej linke.
Toto sú zásady, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere s ohľadom na celú kuchyňu:
- ak máte lesklé dvierka na kuchynskej linke, mal by byť lesklejší aj obklad
- nikdy sa nesnažte zladiť farebnosťou obklad do kuchyne k pracovnej doske
- nekombinujte viacero typov, farieb a materiálov obkladu naraz
- ak budete mať obklad aj dlažbu z rovnakého materiálu, musia byť aj z rovnakej série, no je dobré, ak nie sú farebne totožné, ale majú napríklad iný odtieň
- nezabudnite na správne lepidlo na obklad zaručujúce trvalosť
Kde je dobrý výber aj cena? Na internete
V dnešnej dobe, kedy sa dá online kúpiť prakticky čokoľvek, nie je samozrejme problémom ani objednať si cez internet dlažby a obklady do kuchyne. Nie ste teda určite odkázaní len na najdrahšie kuchynské štúdia alebo stavebné centrá, kde je síce výber obkladu naozaj pestrý, ale vďaka vyššej marži sú ceny obkladov naozaj prestrelené.
Dlaždice, mozaiky a obklady môžete kúpiť aj v niektorých známejších online predajniach, ktoré spájajú dostatočný výber a aj prijateľnú cenu. Dlhodobo veľmi dobré referencie má internetové obchodné centrum Kokiskashop, dekoratívne mozaiky nájdete v Magnet-3pagen aj Bonami a lepidlo či iné príslušenstvo pre montáž si môžete objednať z eFarby.sk.