V obývačke oddychujeme, stretávame sa s rodinou, s priateľmi. Mnohí si v nej vytvárajú pracovný kútik či hrajú spoločenské hry. Je teda viacúčelovou miestnosťou a podľa Feng Shui je preto dôležité jednotlivé zóny obývacej izby zariadiť tak, aby bolo zaručené príjemné prúdenie energie.
Sedačka v obývačke rovnako predstavuje súkromné miesto na leňošenie, ale tiež formálne na prijímanie návštev. Aj z tohto hľadiska má staročínske umenie niekoľko odporúčaní. Každopádne, či už ide o interiér podľa najnovších trendov dizajnérov alebo je obývačka podľa Feng Shui práve pre vás to pravé, dôležité je, aby ste sa v nej cítili dobre.
Obývačka podľa Feng Shui a jej usporiadanie
Je pravdou, že obývacia izba reprezentuje vaše predstavy o zariadení a taktiež odráža do istej miery vašu osobnosť. Ak ju však zariaďujete v tomto duchu, platí, že by ste mali myslieť aj na hostí. Obývačka sa má teda páčiť nielen vám, ale tiež hosťom.
Nezáleží na veľkosti samotnej miestnosti. Dôležité je usporiadanie nábytku a jednotlivých prvkov v nej. Často sa práve v obývačke nachádza tzv. centrum šťastia (stred bytu či domu), ktoré by malo byť voľné, ničím neprekryté. Záleží tiež na jeho úprave a osvetlení. O pútanie pozornosti a prúdenie života sa postarajú aj doplnky.
Farba obývačky podľa Feng Shui
Jednofarebná obývačka podľa Feng Shui nie je tou správnou voľbou. Doplnky v rôznych odtieňoch podporia prúdenie energie. Nemusíte pritom vyberať z pestrých farieb. Aj jemnejšie pastelové tóny splnia účel. Farby podľa typické pre toto čínske umenie sú zemité a najmä v tejto miestnosti navodzujú domácku atmosféru.
Teplé odtiene uprednostnite pred studenými. Vítané sú aj farby ohňa. Obývacia izba by mala vyžarovať teplo domova, preto obmedzte kovové doplnky a harmonickú atmosféru podporte sviečkami či vonnými tyčinkami. Napriek rôznym odtieňom, ktoré tu majú svoje miesto, nezabudnite na dostatok prirodzeného svetla.
Zariadenie a nábytok má taktiež svoje pravidlá
Ostré hrany sú moderné, no v tomto prípade by ste mali uprednostniť nábytok s oblými tvarmi. Ak sa vám však daný štýl páči, zariadenie rozmiestnite tak, aby jeho hrany nesmerovali priamo na sedenie. Rovnako platí, že nábytok veľkých rozmerov sa hodí do priestranných izieb. V malých by spomalil prúdenie energie.
Knižnica zatraktívni interiér aj podľa Feng Shui. Platí však, že by nemala siahať úplne po strop obývačky (opäť kvôli toku energie). Police na knihy musia byť z bočných strán uzavreté, pričom krytie spredu je taktiež vhodné použiť v niektorých prípadoch.
Tam, kde nie je priestoru nazvyš, sa bežnou súčasťou obývačky často stáva aj malý pracovný kútik. Opticky ho oddeľte od zvyšku miestnosti, no v ideálnom prípade ho „zatvorte“ za posuvné dvere či stenu.
Obývačkové sedenie podľa Feng Shui
Sedacia súprava by mala byť zložená z viacerých komponentov. Ak ste sa rozhodli napríklad pre pohovku, doplňte k nej kreslo, taburetku alebo leňošku. Skvelou voľbou bude sedačka v tvare U. Jej umiestnenie sa neodporúča tak, aby ste počas sedenia mali dvere alebo okno priamo za chrbtom. Stena je, naopak, tento raz vhodným riešením.
Na ľavej strane sedenia vytvorte dominantnejšie zariadenie ako na pravej. Čo sa týka priestoru pred vami, mali by ste mať výhľad na pekné veci a aj dvere. Aj keď väčšina slovenských obývačiek má priamo pred sebou televízor, podľa Feng Shui to nie je najšťastnejší nápad. Dôležité je, aby netvoril ohnisko v miestnosti.
Kozub v obývačke môže zbližovať
„Ohnisko“ je v obývačke často dominantou miestnosti. V centre pozornosti ho môžete nechať, no odporúča sa jeho stlmenie a neutralizovanie prvkom, ktorý nesie vyobrazenie vody. Akvárium, fontánka či aspoň obrazy s vodou tak vytvoria s kombináciou ohňa pomyselný súlad.
Keďže juh patrí ohňu, ideálne je umiestniť kozub na tento smer. Ak to však z dispozičného či technického hľadiska nie je možné, aj severovýchod bude vhodnou alternatívou. Aby bol pozitívnym elementom, je potrebné ho stále udržiavať v čistote. Nikdy v ňom preto nenechávajte popol a zhorené zvyšky z predchádzajúcich dní.
Aj keď sú moderné kozuby „visiace zo stropu“, Feng Shui ich neodporúča zavesiť v centre obývačky. Silná energia tak vytvára nerovnováhu čchi. Kvôli dymu, ktorý sa v kozube tvorí, je dôležité taktiež vetranie.
Obývačka podľa Feng Shui považuje doplnky za dôležité
Aby ste zlepšili tok energie, zbytočnosti skryte do úložných priestorov. Vystavené si pokojne nechajte veci, ktoré na vás pozitívne vplývajú alebo majú pre vás dôležitý význam. S ich počtom to však nepreháňajte. Takéto predmety totiž pomerne silno vplývajú na vaše podvedomie.
Kvety tu majú svoje pevné miesto, najmä rastliny v kvetináčoch. Doprajte si citrónovník či bambus, privoláte vraj prosperitu a šťastie. O obrazoch na stenu platí, že tie, ktoré vás obklopujú, odrážajú vaše vnútorné ja. Diela expresionizmu sú nepochybne zaujímavým umením, no v tomto prípade nebudú šťastným výberom.
Osvetlenie podľa Feng Shui sa vo veľkej miere stotožňuje aj s radami dizajnérov. To znamená, že jedno nestačí. Keďže obývacia izba je využívané na viaceré účely, svetlo by sa im malo vedieť prispôsobiť. Jasné osvetlenie sa hodí k rodinným a spoločenským stretnutiam, tlmené svetlá sú určené na chvíle oddychu.
Online nakúpite rýchlo a pohodlne
Neporiadok, opadané listy rastlín, detské hračky, tomu by ste sa mali v obývačke vyhnúť. Naopak doplnky by mali podporovať život v rodine a súdržnosť. Pri ich výbere myslite na to, aby boli v párnom počte.
Náladu ovplyvňuje aj vôňa. Éterické oleje vo vonných lampách, ale aj vône prírody v rozprašovačoch sú taktiež dôležitou súčasťou navodenia príjemnej atmosféry. Nábytok, bytový textil, doplnky aj dekorácie ponúkajú v širokom zastúpení eshopy Bonami, Bighome či Nový nábytok. Pár klikmi ich môžete mať doma aj vy.