Čučoriedky sú výbornou ingredienciou do rôznych koláčov, zákuskov, dajú sa z nich pripraviť chutné nápoje, smoothies či džemy. Okrem toho sú aj bohaté na vitamíny. Ak ste sa rozhodli pestovať čučoriedky u vás doma, mali by ste vedieť, čo je pre ne dobré.
V dnešnej dobe už čoraz viac ľudí túži doma pestovať čučoriedky a hoci to nie je jednoduché, pomocou niekoľkých pravidiel by ste mali zvládnuť všade. Do našich podmienok sú vhodné čučoriedky, ktoré poznáme pod názvom čučoriedka americká alebo čučoriedka veľkoplodá.
Aké je pestovanie čučoriedok v záhrade?
Čučoriedka záhradná si vyžaduje piesočnatú alebo piesočnato-hlinitú pôdu s veľkým obsahom organického materiálu a mimoriadne kyslou pôdnou reakciou. Nevhodná je ťažká ílovitá a mokrá zem. V takom prípade je potrebné upraviť priestor na pestovanie.
Do jám určených na výsadbu dajte namiesto pôvodnej pôdy zmes z piesku a rašeliny, najlepšie z vresovísk, prípadne okraje jám odizolujte od ostatného okolia fóliou alebo betónovými skružami. Na výsadbu použite iba sadenice získané vegetatívne. Tie sa získavajú zakorenením odrezkov.
Čučoriedky je dobré vysádzať na slnečných miestach. Tam, kde je pôda dostatočne kyslá, kopte jamy široké asi 1 meter s hĺbkou 40 až 50 cm, pretože čučoriedky zakoreňujú pomerne plytko. Na dno jamy nasypte kremičitý piesok alebo štrk na odvádzanie prebytočnej vody. Najvhodnejší čas na vysádzanie čučoriedok je jeseň alebo skorá jar.
Vyberte si z ponuky produktov vhodných na pestovanie čučoriedok!
|
||
|
||
|
||
|
Pestovanie čučoriedok v nádobách
Veľkosť čučoriedky závisí od odrody, najvyššie rastliny môžu dosahovať až 1,8 m. Pri výbere odrody je preto dobré zvážiť možnosti priestoru, v ktorej budete rastlinu pestovať. Čučoriedku môžete pestovať v záhrade, ale aj na balkóne.
Balkónové pestovanie čučoriedok v nádobách sa riadi niekoľkými dôležitými pravidlami:
- dostatočne veľká nádoba – zvoľte väčšie nádoby o objeme aspoň 40 litrov, ktorých dno musí mať otvory na odtekanie prebytočnej vody; na spodnú časť kvetináča môžete umiestniť aj vrstvu štrku
- dbajte na pravidelnú závlahu – substrát by však nemal byť premočený; čučoriedky v nádobách možno polievať každý deň, najviac vody potrebujú počas kvitnutia a plodenia
- slnečné miesto – miesto pre čučoriedky by malo byť slnečné, mierny tieň im však nevadí
- pravidelné hnojenie – podporujte ich rast pravidelným hnojením, najlepšie hnojivami určenými priamo na tento účel
Známe je aj pestovanie čučoriedok v pilinách
Vhodným substrátom pre čučoriedky sú aj piliny z ihličnanov, ktoré počas rozkladu vytvárajú kyslé prostredie. Takýto substrát je plný živín a navyše výborne saje vodu. Pestovanie čučoriedok na pilinách má však jednu nevýhodu, a tou je vyšší nárok na zavlažovanie.
Piliny totiž na povrchu nasajú všetku vodu a ku korienkom sa žiadna nedostane. Na tento fakt teda v prípade tohto substrátu nezabúdajte. Druhým faktorom úspešného pestovania čučoriedky je kyslá pôda.
Namiešajte si teda substrát, ktorý pozostáva z kombinácie záhradnej zeminy a rašeliny v pomere 1:3. Ak ide o pH pôdy, to by sa malo pohybovať v intervale od 3,5 – 4,5. Siahnuť môžete aj po hotovom substráte, ktorý obsahuje aj dostatočné množstvo živín, ktoré rašeline chýbajú.
Rozhodli ste sa pre pestovanie čučoriedok u vás doma?
Vplyv čučoriedok na ľudský organizmus je naozaj neoceniteľný, najmä na obranyschopnosť organizmu či rast detí. Veľmi účinné sú proti hnačke, ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky, reumatizmu a iných chorôb. Najnovšie výskumy preukázali dokonca aj protirakovinové účinky tohto ovocia.
Pre úspešný rast čučoriedok u vás doma si teda zaobstarajte rôznych pomocníkov, ktorí vám s tým pomôžu. Či už sú to hnojivá, veľké kvetináče a iné potrebné produkty, určite stavte na spoľahlivé eshopy, medzi ktoré patrí napríklad Alza alebo 4home. Všetko potrebné nájdete na internete v pohodlí domova.