Podľa čoho si vybrať vkusnú a praktickú kuchynskú linku?
Kuchynská linka predstavuje v našich domácnostiach priestor niekoľkých pracovných, úložných, ale aj dekoratívnych zón. To dokazuje, ako je funkčne zaťažená a nie všetko si tak pri výbere môžeme prispôsobiť svojim predstavám. Uplatňujú sa predovšetkým kritériá z hľadiska usporiadania, veľkosti, materiálu, poprípade či ide o štandardné alebo variabilné poradie jednotlivých dielov. Ak to nebude do detailov premyslené, nepredídete v nej nezhodám, ba dokonca ani úrazom pri bežných činnostiach. Viac sa dočítate v nasledujúcom texte!
Reálne priestorové možnosti
To je odrazovým mostíkom pri dispozičných riešeniach novej kuchynskej linky. Najužší výber je logicky v malých, panelákových bytoch, no ani to nie je žiadnym pravidlom. Aj tu sa uplatňujú všetky funkčné vlastnosti a od jednej k druhej máme plynulo prechádzať.
Začíname pri skladovacích priestoroch, pokračujeme umývaním, prípravou, varením a proces sa završuje uložením pomôcok a menších spotrebičov. Priestorové možnosti idú teda „ruka v ruke“ s ergonómiou. Pravákom sa medzi jednotlivými zónami komfortne pohybuje, ak sú umiestnené zľava doprava a ľavákom opačne.
Typy kuchynských línk z hľadiska priestoru a ergonómie
V menších priestoroch odporúčame kuchyňu v tvare L (rohovú kuchynskú linku) alebo lineárnu. Pri prvom type sa maximálne využije roh miestnosti. Ideálne je, ak poskytuje priestor pre drez a pod ním sú skrinky s najdôležitejšími potravinovými zásobami. Priestor dokonale zútulnia aj menšie lineárne kuchynské linky široké 180 cm. Na rozmery pozor! Potrebujete ešte miesto pre chladničku a jedálenskú zostavu.
Pri väčších priestorových možnostiach odporúčame kuchynskú linku usporiadať paralelne alebo do tvaru U. Paralelné dispozičné riešenie je vhodné v kombinácii s kuchynským ostrovčekom a U-čkovité ukončenie má plniť funkciu úložného priestoru alebo na menšie dekorácie.
Naša rada – pri akýchkoľvek priestorových možnostiach potrebujete nielen manipulačnú plochu, ale medzi jednotlivými zónami uplatniť istý dosah, respektíve odstup. Nesmiete podceniť blízkosť vody a elektrických spotrebičov, no ani nepredlžovať vzdialenosť medzi chladničkou a drezom, drezom a umývačkou riadu.
Materiál
Výber materiálu sa nevzťahuje len na pracovnú dosku a kuchynské skrinky, ale aj na kuchynský drez a zástenu. Je to podstatné kritérium aj preto, že s každým materiálom sa spájajú iné nároky na údržbu a životnosť.
Pracovná doska
Obľúbené sú laminátové dosky a tie zároveň patria aj k najlacnejším materiálom. Nepotešia vás však kratšou životnosťou, no aj to si dokážete vylepšiť. Vhodným tipom sú rôzne dekory s imitáciou masívu alebo iného materiálu. Navyše plnia ochrannú funkciu.
Drevený masív pôsobí luxusne, no ideálna nie je jeho odolnosť, respektíve tvarová stálosť. Vplyvom rôznych pár, striedania vlhkosti sa časom na povrchu vytvárajú praskliny. Vyššie nároky sa kladú aj na častejšiu údržbu a čistenie špeciálnymi prípravkami.
V honosnom štýle udrží vašu kuchyňu aj doska z mramoru alebo žuly. Sú drahšie, no aj odolnejšie a vyznačujú sa jednoduchou údržbou.
Pozor! Okrem materiálu pracovnej dosky je rozhodujúcim aj presah medzi jednotlivými skrinkami a výška umiestnenia. Medzi doskou a dolnými skrinkami uplatňujte presah 2-3 cm (skrinky sa menej špinia a poškodzujú). Ďalej odporúčame 175-180 cm vysokým osobám umiestniť dosku do výšky 85-90 cm. Ak ste nižší (165 cm), správna výška pracovnej dosky je 80 cm.
Kuchynský drez
Kvalita drezu taktiež ovplyvňuje plynulosť pri príprave jedál. Čo sa týka materiálu, tak na výber sú bežne 3 základné kategórie. Ide o nerez, granit a keramiku.
- Nerez má tú výhodu, že ľahko zapadne do koncepcie akéhokoľvek štýlu kuchyne, je nenáročný na údržbu a dobre odoláva mechanickým poškodeniam.
- Granit (kamenina) je dlhodobo farebne stály a hodí sa do modernejších kuchýň vo vysokom lesku.
- Keramické drezy vytvárajú súhru s prírodným, vidieckym štýlom kuchýň a perfektne sa kombinujú s doplnkami z mosadze.
Zástena
Je to dôležitý ochranný, ale aj dekoratívny prvok za varnou plochou. Ide zväčša o malý, úzky priestor, ktorý musí odolávať teplu, mastnote, vode a rôznym nečistotám. Potrebujete ho pravidelne po každom varení očistiť, a preto odporúčame zástenu z obkladačiek alebo skla.
Úložný priestor
Typ úložného priestoru a jeho dispozičné možnosti ovplyvňujú taktiež kvalitu práce v kuchyni. Potrebujete si zabezpečiť dostatok miesta na riady, potraviny, pomôcky a menšie spotrebiče. Takto kategoricky by aj mali byť uložené.
Z hľadiska postupu pri práci v kuchyni odporúčame najväčšiu potravinovú skrinku mať pod drezom, kuchynské pomôcky a príbory ukladať do spodných zásuviek a riady do vrchných skriniek. Prehľadnosť zvyšujú moderné výsuvné panely či posuvné kontajnery.
Iné funkcie kuchynskej linky
Na záver chceme zdôrazniť, že kuchynská linka má vždy korešpondovať s konkrétnym interiérovým štýlom, uplatneným v jedálenskej aj v menšej „oddychovej“ zóne (vidiecky, vintage, moderný, retro, pánsky štýl). Spĺňa teda estetickú funkciu, ktorú ďalej podporíte menšou ozdobou alebo vhodným osvetlením na kuchynskej linke. To sú tie nuansy, na ktorých vám má rovnako záležať!