Rotoped patrí medzi aeróbne trenažéry, ktoré sú obľúbenou fitness pomôckou pre domáce cvičenie. Svojím používateľom poskytuje množstvo výhod, a to bez ohľadu na to, či ide o skúsených cyklistov alebo začiatočníkov. V každom prípade si stačí iba správne nastaviť správne parametre výšky sedáka, následne si sadnúť a začať šliapať.
Nemusíte navštevovať posilňovňu či fitnescentrum. V pohodlí domova taktiež nadobudnete skvelú kondíciu. Optimálne a individuálne prispôsobenie je však nutnosťou, inak by sa mohol želaný efekt minúť účinku, ba navyše, urobiť viac škody ako úžitku. Bolesti chrbtice by sa tak čoskoro hlásili o slovo.
Aj keď vykonávate aktivitu a telo zamestnávate fyzickou záťažou, nebránite sa ani určitému pohodliu, keďže počas cvičenia v postate sedíte. Posilňované sú pritom partie stehien, lýtok, ale tiež zadku. Ak vykonávate cvičenie na rotopede zodpovedne a v správnej polohe, dochádza k spevňovaniu svalstva celého tela.
Rotoped a jeho využitie
Rotopedy sú využiteľné po celý rok, a to bez ohľadu na nepriaznivé podmienky počasia. Svoj účel splnia aj po operácii kolien, keďže dokážu pôsobiť tiež rehabilitačne. Šetrenie kĺbov je značnou výhodou. Práve preto je rotoped vhodný aj pre tých, ktorí sú v procese rekonvalescencie.
Zvyšovanie a udržiavanie fyzickej kondície, spaľovanie tukov, spevňovanie tela, to všetko vám dokáže tento fitness stroj poskytnúť. Prevencia voči bolestiam chrbtice nie je braná na ľahkú váhu. Rotoped v podstate nahrádza bicyklovanie, no vaše telo je počas neho vo vzpriamenej polohe, na rozdiel od cyklotrenažéra, a tým zároveň predchádza prípadným bolestiam.
Aj rotopedy s opierkou na chrbát – recumbenty, sú súčasťou širokého sortimentu domácej fitness výbavy. Ocenia ich napríklad ľudia, ktorí trpia nadváhou. Kardiovaskulárne cvičenia, ako bolo preukázané, pomáhajú bojovať s rôznymi typmi chorôb. Prečo jednoduchým bicyklovaním nebojovať napríklad proti cukrovke?
Ako vybrať rotoped?
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, vybrať správny rotoped je oveľa ťažšie, než si myslíte. Aby ste o týždeň či mesiac neľutovali svoj výber, mali by ste si položiť 4 zásadné otázky, ktoré zohľadnia niekoľko základných atribútov.
Tu sú
- Kto bude rotoped používať? – jeden človek, viacerí členovia rodiny, starší človek, profesionálny športovec
- Ako často ho budete používať? – rekreačne, pravidelne, rehabilitačne
- Aká je vaša hmotnosť a výška? – všímajte si odporúčané hodnoty záťaže rotopedu
- Aký pohodlný je sedák? – zamerajte sa na jeho kvalitu, materiál a ergonomické prevedenie
Vyberte si z ponuky rotopedov!
|
||
|
||
|
Manuálne aj elektronické rotopedy
Kategorizácia rotopedov súvisí, okrem iného, aj so spomínanými atribútmi výberu. Môžete sa prikloniť k manuálne ovládanému rotopedu alebo siahnuť po počítačom riadeným ergometrom. Hlavný rozdiel je najmä v cene a v spôsobe a počte nastaviteľných funkcií.
Ergometre sú označované aj ako technologicky najvyspelejšie druhy rotopedov, vďaka čomu tvoria tiež vybavenie ambulancií, nemocníc, hotelov a podobne. Moderný magnetický systém prináša tichý režim počas používania, a tak si môžete nerušene zacvičiť aj v panelákových bytoch.
Aký je rozdiel medzi rotopedom a ergometrom?
Aj keď ide o takmer totožné tréningové zariadenia, určité rozdiely sú viac ako zrejmé. Regulovanie záťaže je v prípade ergometra riadené elektronicky, počítačom. Automatické a rovnomerné dávkovanie ocenia mnohí.
Na rotopede si musíte dávať pozor na sledovanie ukazovateľa hodnôt a podľa tréningového tempa následne uberať alebo pridávať ručne stupeň záťaže. Výhodou je však nižšia cena a mikropočítač, ktorý dohliada na počet spálených kalórií, tepovú frekvenciu, poskytuje prehľad o prejdených kilometroch a podobne.
Typy brzdového systému rotopedov
Kvalitné rotopedy sú zvyčajne vybavené už zmieneným magnetickým brzdovým systémom, ktorý zaručuje tichý chod. Páskový brzdový systém sa naopak vyznačuje hlučnejším bicyklovaním a patrí skôr medzi lacnejšie varianty.
Na trhu nájdete aj indukčné systémy, ktoré sú založené na princípe zvyšovania indukcie v cievke a neobsahujú pohyblivé časti. Čelusťové mechanizmy stoja taktiež za zmienku, no prevažne sú používané u cyklotrenažérov.
Ako správne cvičiť na rotopede?
Nech už ste sa rozhodli pre ktorýkoľvek typ rotopedu, predtým, než začnete cvičiť, je dôležité správne nastavenie pozície jeho jednotlivých častí. Výška a tvar sedáka zohrávajú hlavnú úlohu.
Nemenej dôležitá je tiež poloha riadidiel, ktorá spolu so sedákom vytvára kombináciu určujúcu ergonómiu, pohodlie a želané či neželané výsledky. Tento krok je individuálnou záležitosťou a závisí najmä od výšky, hmotnosti a typu postavy cvičiaceho.
Pred rotopedovaním sa odporúča do domáceho tréningu zaradiť aj krátku rozcvičku a strečing. Následne stačí vybrať prednastavený program, ergometer, alebo začať postupným stupňovaním záťaže a napokon jej pomalým uvoľňovaním.
Rotoped a doba cvičenia
Ak sa doposiaľ nedostavil želaný výsledok, pravdepodobne je potrebné upraviť samotnú dobu trvania bicyklovania na rotopede. K spaľovaniu tukov totiž dochádza po 20 – 40 minútach cvičenia. Pomôckou môže byť aj skratka FIT, ktorá zjednoduší váš domáci fitness plán.
Písmeno F predstavuje frekvenciu cvičenia, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 3 až 5 dní v týždni. Intenzita cvičenia, a teda I, súvisí s maximálnou tepovou frekvenciou, a to v jej 60 – 90%. T-éčkom sa označuje dĺžka cvičenia, ktorá činí dvadsať až šesťdesiat minút.
Parametre rotopedu, ktoré je dobré si všímať
O kvalite cvičenia rozhodujú aj niektoré ďalšie parametre. Napríklad sedák či sedlo, kde by anatomický tvar s nastavením výšky by mal byť samozrejmosťou, niektoré typy rotopedov ponúkajú aj pozdĺžne nastavenie sedáka. Rovnica čím väčší sedák, tým väčšie pohodlie, neplatí. Kvôli komfortu preferujte gélové sedlá.
Ďalej sa zamerajte na:
- Riadidlá – ich polohovateľnosť súvisí s efektívnym cvičením a je nevyhnutná aj pre prevenciu bolesti chrbtice.
- Pedále – nastaviteľné pásiky zaručujú bezpečné cvičenie, ktorého súčasťou je aj samotné vyváženie pedálov.
- Konštrukcia – súvisí s maximálnou nosnosťou. Pri výbere sa odporúča hmotnosť používateľa navýšiť aspoň o desať kilogramov.
- Záťažové koleso – jeho hmotnosť, od 4 do 9 kg, súvisí s kvalitou tréningu a s jeho intenzitou. Vyššia záťaž rovná sa vyššia hmotnosť a účinnejší tréning.
- Brzdový systém – zaručuje plynulý chod rotopedu podľa typu mechanizmov. Elektromagnetický, čiže indukčný, systém bude nepochybne správnou voľbou.
- Počítač – jednoduchý počítač je súčasťou aj tých najlacnejších typov týchto trenažérov. Luxusnejšie modely rotopedov disponujú rozšírenými funkciami.
- Funkcie – profesionálny rotoped umožňuje pripojenie hrudného pásu, senzory zabudované v rukovätiach a podobne.
Vyberte si z ponuky rotopedov!
|
||
|
||
|
Kde nakúpiť? V overených eshopoch!
Ceny rotopedov sa môžu líšiť v závislosti na už spomínaných parametroch výberu. Nech sa rozhodnete pre domáci rotoped, profesionálny typ rotopedu alebo recumbent, nenechajte sa zlákať často mätúcimi ponukami neoverených predajcov. Používané trenažéry taktiež nemusia vyhovovať vašim telesným danostiam.
Kvalitu a ceny, ktoré sa vám prispôsobia, hľadajte v známych eshopoch Insportline.sk, Fitness-store.sk alebo Hej.sk. Prehľad širokého sortimentu umožní kategorizácia a filter, vašu spokojnosť zase hodnotenia a recenzie zákazníkov. Vyberajte modely, ktoré vám budú slúžiť dlhší čas, určite nie len tie najlacnejšie.