Sprcha alebo vaňa?
Sprcha či vaňa, vaňa alebo sprcha? Ani vy nemáte jasno v tom, čo by pre vás bolo lepšie? Nasledujúcim článkom sa vám pokúsime dať odpoveď na dlhoročný kúpeľňový problém.
Plusy kúpania vo vani
- Kúpanie je, bez debát, veľmi upokojujúcou činnosťou, ktorá má pozitívny dopad na myseľ aj telo. Do kúpeľa môžete pridávať rôzne prísady, ktoré ošetrujú a ochraňujú pokožku, čo pri sprchovaní nie je možné. Ak trpíte bolesťami, môžete do vody pridať soľ, ak kožnými problémami, mohli by vám pomôcť ovsené bločky, plnotučné mlieko a med.
- Pravidelný kúpeľ pomáha znižovať hladiny kortizónu a tým zmierňuje príznaky predčasného starnutia a znižuje výskyt akné. Odporúča sa 10-15 minútový kúpeľ, po ktorom na telo ihneď nanesiete hydratačné prípravky – najmä v prípade, ak má vaša pokožka tendenciu k vysušovaniu. Nezabudnite ju ale poriadne vysušiť, zostatková voda by sa inak z pokožky vyparovala a zanechávala ju dehydrovanú.
Plusy sprchovania sa
- Ak pravidelne cvičíte, posilňujete, prípadne nosíte veľa make-upu, rozhodne by ste sa mali rozhodnúť pre sprchovanie. Sprchy sú hygienické, pretože spláchnu všetky nečistoty a nežiadúce látky do odtoku skôr, než sa v nich stačíte vykúpať. Zároveň platí, že šampóny a kondicionéry lepšie opláchnete pod sprchou ako vo vani. Navyše, sedenie v nej, respektíve v bublinách a „mydlovej“ vode, by mohlo vašu pokožku zbavovať prírodných olejov.
- Nesporná výhoda sprchovania spočíva aj v regulovaní teplôt. Zavrite za sebou sprchové dvere a pustite si studenú vodu – pôsobí povzbudzujúco, napína pleť a revitalizuje srdcovo-cievny systém. Teplá zase upokojuje, otvára póry, prečisťuje telo a uvoľňuje svaly. Ak je vaša pleť náchylná na schnutie, sprchujte sa kratšie a vlažnou vodou.
Tip na záver
Ak sa radi sprchujete a zároveň sa nechcete vzdať relaxu vo vani, skúste to takto: najskôr zo seba zmyte nečistoty sprchovaním a čistučkí si doprajte váš obľúbený kúpeľ. Získate tak benefity z vane aj spŕch (tie najlepšie sprchové boxy, dvere a kúty hľadajte na Wellmall.sk).