Kuchynské stoličky môžu byť buď súčasťou priamo kuchynskej linky, najčastejšie vo forme stoličiek k barovému pultu, alebo ide o samostatné stoličky určené na stolovanie k jedálenským stolom. V tom prípade ich môžu dopĺňať napríklad aj jedálenské lavice.
Ak máte možnosť, môžete zladiť jedálenské stoličky v rámci sektorovej kuchyne ako jeden celok z pohľadu štýlu a materiálu. Veľmi dôležité je však trafiť nielen štýl, farbu alebo iné dizajnové vlastnosti, ale taktiež aj veľkosť. Ak budete totiž stoličky do kuchyne dokupovať zvlášť, dajte si pozor, aby ladili svojou výškou aj šírkou k ostatnému zariadeniu.
Barové aj jedálenské stoličky do kuchyne
Jedným z najčastejších typov stoličiek do kuchyne sú barové stoličky. Tie majú veľkú výhodu v tom, že môžu zaujať už na prvý pohľad a to zaujímavým dizajnom. Do moderných domácností sa hodia napríklad plastové barové stoličky, ideálne v pastelových farbách, napríklad v zelenej alebo červenej.
Druhým najčastejším typom stoličiek sú jedálenské stoličky do kuchyne určené primárne na stolovanie. Tomu musí byť prispôsobená aj výška sedačky, ideálna je 45 – 50 cm, no aj výška stola, ktorá by mala byť 75 – 80 cm. Ak kúpite stoličky s opierkami, pamätajte, že to rozšíri priestor potrebný pre zasunutie pod stôl. Pri stoličkách bez operadla to nehrozí.
Luxusné stoličky sa hodia len do modernej kuchyne
Čo sa týka štýlov, niektoré je možné spolu kombinovať, iné určite nie. Napríklad ak máte kuchyňu výlučne len z dreva a vo vidieckom štýle, hodia sa k nej len vidiecke kuchynské stoličky. Stoličky a iný nábytok je ale možné kombinovať napríklad pri provensálskom a vintage štýle.
Najlepšie je, ak máte modernú kuchyňu. V tomto prípade si viete kúpiť napríklad luxusné stoličky potiahnuté kožou, ale aj plastové stoličky, prípadne stoličky v kombinácii kovu a nejakej poťahovej látky. Nezabudnite ani na farebné zladenie, k čiernej idú všetky farby, preto je najlepšia.
Vyberte si z našej ponuky stoličiek do kuchyne!
|
||
NOWY STYL CHICO stolička – chróm / modrá látka (C14) |
|
|
|
||
|
Stôl a stoličky samostatne alebo spolu? Má to svoje pre aj proti
Kúpa jedálenského setu, kde získate spolu stôl aj stoličky, má svoje výhody najmä v tom, že máte štýlovo, farebne aj materiálovo zladený nábytok určený na stolovanie. Môže to byť aj cenovo výhodnejšie, no na druhú stranu, nie vždy sa oplatí pozerať len na cenu.
Problém môže nastať v prípade počtu stoličiek alebo veľkosti stola. Ak potrebujete nepárny počet, zrejme nenájdete ani jeden set stola a stoličiek, kde by ste kúpili napríklad 5 alebo 7 stoličiek. V takom prípade je lepšie siahnuť po individuálnom výbere stoličiek a individuálnom výbere kuchynského stola.
Výber materiálu: drevene, ratanové, plastové, kožené alebo kovové?
Kuchynské stoličky by ste mali ku kuchynskej linke a ostatnému nábytku buď ladiť farbou a materiálom, alebo sa rozhodnúť pre kontrast. Vyhnite sa však príliš pestrofarebným kombináciám, jedinou výnimkou je, ak máte kuchyňu v retro štýle. Dôležité pre celkovú atmosféru a dojem je aj vhodné dopĺňanie sa materiálov navzájom.
Aké sú najčastejšie možnosti?
- drevo, ratan, efekt starého dreva
- kov, napríklad oceľ
- koža, koženka a syntetická koža
- kombinácia vyššie uvedených navzájom alebo s látkou či bavlnou
- plast
Nezabudnite ani na detské stoličky do kuchyne
Pri výbere stoličiek do kuchyne nezabudnite ani na deti. Výber konkrétneho modelu závisí najmä od veku, staršie deti už môžu využívať aj bežné stoličky pre dospelých, no tie najmenšie potrebujú na kŕmenie špeciálnu vyvýšenú stoličku.
Pri výbere detskej stoličky zvážte najmä tieto faktory:
- druh materiálu, najčastejšie máte na výber buď lacnejšie plastové stoličky, drahšie drevené sú však krajšie a skôr zapadnú k ostatnému nábytku viac prirodzene
- bezpečnosť, kde si treba všímať najmä druh náteru, povrch, stabilitu a klzkosť čalúnenia, ak ním stolička je vybavená
- hrany; tu platí nulová tolerancia, detská stolička nesmie mať žiadne ostré hrany
- pohodlie a flexibilitu, ideálne je, ak je stolička polohovateľná a pre dieťa zároveň maximálne pohodlná s možnosťou voľby sedu
- skladnosť, čo platí najmä pre menšie kuchyne
- dizajn, aj keď v tomto prípade závisí aj od toho, aký štýl je v kuchyni a aký štýl majú ostatné stoličky;
Na veľkosti a tvare záleží
Kuchynské stoličky by mali byť nielen štýlové, ale aj praktické. Ak ste sa už rozhodli pre konkrétny štýl a materiál, dajte si záležať aj na veľkosti a tvare, ktoré sú dôležité pre sedenie. Pri veľkosti je rozhodujúce to, či máte stoličky s opierkami alebo bez nich. Ak s nimi, dobre si odmerajte, či pôjdu zasunúť pod kuchynský barový pult alebo pod kuchynský stôl.
Čo sa týka veľkosti, ak ide o barové stoličky, tu platí zlaté pravidlo, že menej je viac. Áno, existujú aj masívnejšie čalúnené barové stoličky s vyšším operadlom, ale do malej kuchyne sa naozaj nehodia. Navyše, treba pri nich zvažovať aj tvar, nakoľko oblúkové stoličky k hranatej kuchynskej linke sú dizajnové faux-pas.
Tvar a veľkosť hrajú podstatnú úlohu aj v prípade, ak budete riešiť kuchynské stoličky k jedálenskému stolu. Tu treba zladiť veľkosť a tvar napríklad aj v prípade, že stoličky dokupujete napríklad ku kuchynskej lavici. Určite ich však zlaďte aj materiálom a farbou.
Kde nájsť kvalitné a lacné stoly a stoličky do kuchyne?
Bez ohľadu na to, aký typ stoličky nakoniec vyberiete, odporúčame pozrieť si ponuku na internete. Neverte tomu, že v kamenných predajniach nábytku alebo v kuchynských štúdiách je lepší výber a kvalitnejšie značky. Práve naopak, veľa stoličiek je na objednávku a dobré značky nájdete aj v eshopoch.
Pri nákupe online máte navyše dve veľké výhody a to možnosť širšieho výberu vo viacerých eshopoch a možnosť získať pri väčšom nákupe dopravu bez akýchkoľvek príplatkov. Stačí si len vybrať jeden z overených eshopov, napríklad Masiv24, Bighome, MyInterier alebo Bonami a môžete nájsť stovky až tisíce stoličiek skladom a s dopravou zdarma.