Sublimácia je výroba potlače, v jej procese sa využíva vysoká teplota a takisto aj tlak sublimačného lisu. Samotná aplikácia potlače začne tak, že sa vytlačí návrh na papier, ktorý sa nazýva sublimačný papier alebo špeciálny prenosový papier.
Ako funguje sublimácia
Pod vysokým tlakom a teplom v lise, farba prenosového materiálu tak vstúpi do materiálu. Ak teplota klesne, tak sa zatvoria póry a plyn tak znova stuhne na farbu, preto sa dá takýto postup aplikovať len na polyester. Nemôže sa aplikovať ma textil vyrobený zo 100 % bavlny. Jej vlákna nemajú totiž póry, ktoré by sa otvorili.
K sublimačnej tlači musíme mať k dispozícii aj tieto prostriedky ako sú termolis, sublimačná tlačiareň, sublimačný papier, sublimačný atrament.
Sublimačná potlač sa tak najčastejšie využíva na reklamné predmety ako sú hrnčeky, obaly, tričká, mobilné kryty, ale aj iné predmety, ktoré sú aj zaoblené a to preto, že papier sa môže predmetom prispôsobiť. Aby sa hrnček mohol používať na sublimáciu, musí byť potiahnutý polyesterovou vrstvou.
Hrnčeky určené pre tlač sublimáciou sú porcelánové, keramické…
Obrázky na hrnčeky sa vtláčajú pri teplote 180 – 200 °C v trvaní 45-120 sekúnd.
Prítlak je nastaviteľný, hrnčeky sa v lise jednoducho vertikálne upnú. Pomocou lisu je možné potláčať hrnčeky rôznych priemerov.