Jednou z prvých vecí, ktoré väčšina ľudí pri kúpe novej práčky rieši, je to, či vybrať práčku s plnením zhora alebo spredu. Obe majú svoje výhody aj nevýhody. Chcete vedieť aké? Prečítajte si náš článok a pri kúpe práčky sa rozhodnite čo najsprávnejšie.
Pracujú efektívnejšie
Testy ukazujú, že práčky s predným plnením lepšie odstraňujú nečistoty z tkanín. Spôsobuje to lepší účinok prania. Čistenie je výsledkom chemického pôsobenia (chemické prostriedky), pôsobenia teplej vody, mechanického pôsobenia a času ako takého. Ak používate najlepší čistiaci prostriedok, ideálnu teplotu vody a čo najefektívnejšiu pračku, dostanete absolútne čistý odev.
Spredu plnená práčka je vo všeobecnosti účinnejšia, pri práci lepšie využíva gravitáciu, jednotlivé kusy prádla sa trú o seba, o abrazívne prvky v čistiacom prostriedku a tiež o steny bubna a to všetko pri vyšších otáčkach, než aké dosiahne práčka s horným nakladaním.
Ušetria veľa vody
Práčky s predným plnením používajú menej vody ako pračky s horným plnením. Na jeden prací cyklus to je zhruba 200 litrov vody, pričom ročná spotreba sa pohybuje na úrovni asi 10 000 litrov. Spredu plnená práčka môže používať aj menej čistiaceho prostriedku a prádlo bude počas prania stále namočené, zatiaľ čo práčka s vrchným plnením sa musí napustiť viac, aby bolo zaistené, že sa oblečenie počas pracieho cyklu namočí.
Šetríte s energiou
Energetická úspora sa môže líšiť na základe toho ako často oblečenie periete a či pri tom práčka pracuje s teplou alebo horúcou vodou. Ten skutočný rozdiel ale spočíva v cenách za teplú vodu a nákladov na chod sušičky. Práčky s čelným plnením používajú celkovo menej vody a ich odstreďovanie prebieha vo vyšších otáčkach, takže prádlo nemusí tráviť toľko času v sušičke, ktorá je jedným z energeticky najnáročnejších spotrebičov v domácnosti.
Umožňujú vrstvenie
Práčky s predným plneným vám tiež umožňujú uložiť sušičky na vrchnú časť umývačky, čím ušetríte miesto na podlahe. Musíte sa ale uistiť, že oba spotrebiče na seba pasujú, možno poriešiť nejaký-ten držiak a tiež nabrať dosť sily, aby ste spotrebič na práčku vyložili. Takéto usporiadanie ale má aj svoje nevýhody, napríklad v podobe vysoko umiestnených ovládacích prvkov.
A čo plesne
Práčky s predným plnením môžu mať problémy s tvorbou plesní a s tým spojeným nepríjemným zápachom. Tie sa často tvoria, ak je pri praní použitý nesprávny prostriedok, ak sa používa priveľa zmäkčovačov, prípadne aj vtedy, ak sa práčka po použití nenechá poriadne odvetrať. Práčky s vrchným plnením sú voči tvorbe plesní viac imúnne, pretože vlhkosť sa z nich odparuje ľahšie a prirodzenejšie.
Riskantné preplnenie
Preplnenie akejkoľvek práčky nie je pre stroj ako taký prospešné, no práčky s predným plnením znášajú tento moment horšie. Extra váha je totiž na zadnom ložisku, v bode, ktorý sa týmto veľmi namáha, preťažuje a má tendenciu k porušeniu. Riešením je častejšie pranie menšieho objemu prádla, prípadne práčka zvrchu plnená, ktorej bubon je síce tiež osadený v ložiskách, ale tie pracujú pod oveľa menším tlakom, menej sa opotrebúvajú, sú lacnejšie a ľahšie nahraditeľné.
Zvolíte pohodlnejšie pranie?
Zamyslite sa nad rozložením priestoru kúpeľne – pre niektoré, najmä malé kúpeľne, sa práčka plnená zvrchu vyložene hodí. Rozhodujúce môžu byť ale aj vaše telesné a zdravotné dispozície. Pre mnoho ľudí je plnenie a vykladanie zvrchu plnenej pračky jednoducho pohodlnejšie, tak prečo toho nevyužiť?
Práca pračky s bočným plnením je za aktuálnych podmienok jednoducho efektívnejšia ako pranie v pračke s vrchným plnením. Avšak na pranie priemerne špinavého prádla obvykle postačujú aj z vrchu plnené pračky.
Tieto informácie mi pomohli pri plnení domácej úlohy o technických vynákezoch moc mi to pomohlo ďakujem =)