Bazén dnes už vôbec nie je luxusom, ako tomu bolo v minulosti. Nehovoríme samozrejme nutne len o tých najdrahších vnútorných bazénoch alebo keramických vonkajších zapustených bazénoch.
Bežné nadzemné alebo čiastočne zapustiteľné bazény dnes predáva veľa firiem a značiek, najznámejšie sú zrejme Mountfield alebo Albixon. Kto chce ušetriť, môže si kúpiť aj nafukovacie alebo skladacie nadzemné bazény. Všetky však majú jedno spoločné: na zimu sa o ne treba postarať.
Prečo je zazimovanie bazénov dôležité a ktoré bazény treba zazimovať
Pod pojmom zazimovanie bazénov sa myslí zazimovanie troch rôznych vecí. Prvou je samotné bazénové teleso, druhou voda v bazéne a treťou všetka technika a príslušenstvo k bazénu. Zazimovať treba prakticky všetky vonkajšie bazény, j tie, ktoré sú zastrešené. V ich prípade je jednoduchšie čistenie bazéna, ale postup ako taký zostáva v princípe rovnaký.
Naopak, zazimovanie vnútorný bazénov, teda tých nachádzajúcich sa v interiéroch domu alebo v uzavretej terase, nie je nevyhnutné. Ak máte doma špeciálny typ bazénu, čím sa myslí najmä použitý materiál samotnej konštrukcie bazénu, odporúčame sa na postup pri zazimovaní spýtať priamo výrobcu.
Vyskúšajte výber najlepších bazénov!
Marimex Tampa 3,66 x 0,91 m |
|
|
intex Nafukovací bazén 305×76 cm |
|
|
Marimex Tampa 3,66×0,91 |
|
|
Marimex Florida 3,66×0,99 |
|
Ako zazimovať nadzemný bazén aj bežný zapustený bazén
Zazimovanie by ste mali spraviť vtedy, ak teplota vzduchu trvalo klesne pod hodnotu 10 stupňov Celzia. Pred začatím procesu zazimovania treba ustáliť pH vody v rozmedzí od 7 do 7,5 a množstvo chlóru vo vode v intervale 0,3 až 0,5 mg na liter. Ak používate eko bazénovú chémiu, hodnota aktívneho kyslíka by mala byť v rozmedzí 8 až 18 mg na liter.
Potom je postup nasledovný:
- v prvom rade vypustite z bazéna vodu pod úroveň najnižšej trysky, takže sa voda nebude môcť z bazéna nijakým otvorom dostať von
- následne vyčistite dno bazénovým vysávačom, steny bazéna saponátom ručne od všetkých nečistôt a hladinu sieťkou
- z bazéna treba vybrať všetko príslušenstvo, čiže schodíky, protiprúd, ak je vyberateľný, plavák a ďalšie doplnky
- následne demontujte všetky hadice a odstráňte z nich vodu
- to isté spravte aj s filtráciou, ktorú predtým prepláchnite, aby bol piesok v nej na zimu čistý
- odpojiť treba aj solárny ohrev, ktorý treba tiež zbaviť vody, taktiež aj solárne sprchy
- všetko príslušenstvo, doplnky a techniku uschovajte niekde vo vnútri mimo vplyvu snehu, dažďa, vetra a najmä mrazu
- nalejte do bazéna špeciálnu bazénovú chémiu na zimu, ktorá zabezpečí udržanie vody v dostatočnej kvalite
- do bazéna vložte špeciálne dištančné plaváky, ktoré v prípade zamrznutia hladiny zabezpečia prevenciu pred poškodením stien
- na záver bazén zakryte špeciálnou zakrývacou plachtou určenou na tento účel
- presvedčite sa ešte raz, že všetko príslušenstvo, hadice a bazénová technika už neobsahujú body a sú dokonale suché
Zazimovanie bazéna so slanou vodou
Ak ide o zazimovanie bazéna obsahujúceho slanú vodu, tu je postup veľmi obdobný, treba však dať pozor na dve veci. Prvá vec je, aby ste pred mrazom a zimou chránili všetko technické zariadenie určené na elektrolýzu slanej vody, takže v prípade tejto techniky postupuje obdobne ako pri zazimovaní napríklad filtrácie.
Druhá dôležitá vec je, aby ste na zazimovanie nepoužili chémiu obsahujúcu kovy, napríklad zlúčeniny medi. Takáto chémia na zazimovanie by totiž mohla na jar pri spustení bazénu do prevádzky poškodiť prístroje, ktoré sú práve na obsah kovov vo vode extrémne citlivé.
Zazimovanie bazéna Azuro a podobných typov? Správny postup a chémia sú základ
Bazény typu Azuro, ale aj im podobné konkurenčné značky, predstavujú u nás veľmi rozšírený typ záhradných bazénov. Sú lacné a poskytujú pomerne obstojný komfort, no práve na zimu a prevádzku počas roka sú oveľa náročnejšie na údržbu a starostlivosť, pričom nehovoríme len o vysávaní bazéna.
Našťastie, postup pri zazimovaní je veľmi podobný. Držte sa pri ňom týchto zásad:
- zazimovanie je vhodné v prípade nadzemných bazénov už skôr, napríklad keď je teplota vody od 10 do 15 stupňov
- zazimovať treba jedine a len čistú vodu, takže predtým ju treba prefiltrovať, nastaviť správne pH a správnu hladinu chlóru
- vypustiť vodu treba na hladinu vo výške cca 10 cm pod úroveň skimmeru a miesto buľvy treba nasadiť štupeľ vratnej trysky, prípadne odpustiť vodu ešte pod 10 cm pod vratnú trysku
- ostatný postup je podobný, ako vyššie, avšak keď udrú mrazy, treba pri nadzemnom bazéne plachtu odstrániť a pri zapustenom bazéne plachtu v bazéne ponechať
Ako bazény určite nezazimovať
Viacero ľudí si myslí, že zazimovanie bazéna je príliš komplikované a zbytočné a preto sa mu jednoducho vyhnú. Ak si myslíte, že stačí len trocha odpustiť vodu z bazéna, nahádzať do neho prázdne plastové fľaše a tým sa vyrieši dilatácia od ľadu, mýlite sa.
Nejde len o to, že voda zamrzne a môže poškodiť techniku. Ľad poškodí steny bazéna a napríklad v prípade fóliových bazénov to znamená radikálne skrátenie životnosti fólie, niekedy aj len na jednu či dve sezóny.
Zazimovanie nafukovacieho alebo skladacieho bazéna? Ušetrite si čas aj peniaze
Ak máte doma na záhrade nafukovací bazén alebo skladací bazén s pevnou konštrukciou, zazimovanie vody v ňom je prakticky zbytočné. Odporúčame bazén vypustiť úplne na dno a bazénovú techniku uschovať niekde, kde jej nebude hroziť premrznutie.
Nafukovací bazén je najjednoduchšie vyčistiť, vypustiť z neho vzduch, zbaliť a uložiť do bezpečia, zazimovanie bazéna tohto typu by bolo časovo náročné. Pri skladacích bazénoch môžete aj nemusíte bazén demontovať, ak sa rozhodnete ho ponechať v celosti, určite vyčistite dno, bočné steny a bazén na zimu riadne prikryte kvalitnou fóliou.
Vyskúšajte výber najlepších bazénov!
Marimex Tampa 3,66 x 0,91 m |
|
|
intex Nafukovací bazén 305×76 cm |
|
|
Marimex Tampa 3,66×0,91 |
|
|
Marimex Florida 3,66×0,99 |
|
Kde nájsť bazény a chémiu na zazimovanie?
Ak nerátame veľké a známe značky bazénových firiem a predajní, bazény aj príslušenstvo k ním, vrátane chémie určenej na zazimovanie, môžete kúpiť jednoducho a pohodlne cez internet. Pri bazénoch je to dokonca najlacnejšia možnosť, najmä ak hovoríme o nafukovacích bazénoch, ktoré sú svojou kapacitou a prevádzkou najlepšou voľbou pre väčšinu záhrad.
Aby ste predišli problémom s objednávaním, včasným doručením, ale napríklad aby ste mali aj dostatočný výber zo sortimentu, poobzerajte sa po bazénoch, príslušenstva k nim a chémie do nich v známejších a overených eshopoch. Skvelý výber aj super ceny nájdete napríklad v Alze, Hej.sk alebo v špecializovanom eshope pre domácnosť, 4home.