Vyberte stranu

Pre kvalitný spánok je dôležitá pohodlná posteľ, kvalitný matrac a tiež posteľná bielizeň. Ako si vybrať tú správnu, aby sa vám spalo ako v bavlnke? Spánok je dôležitý pre telo i dušu.

Tretinu dňa prespíme. Pri spánku regenerujeme organizmus a získavame silu na ďalší deň. Kvalitný spánok má tiež vplyv na naše zdravie a psychickú pohodu. Na odpočinok vám poslúži nielen posteľ a matrac, ale tiež kvalitné posteľné obliečky. Vyberte si také, ktoré sú šetrné k pokožke, v lete vás ochladia a v zime zahrejú. Poradíme vám, aký materiál je najvhodnejší.

1. Materiál

Pri výbere obliečok sa nesústreďte len na ich vzhľad. Dôležitý je predovšetkým materiál. Každý je iný a má iné vlastnosti. Napríklad ľan a bavlna sa hodia do teplých letných nocí. Mikroplyš a froté oceníte v chladných zimných mesiacoch. Medzi najznámejšie materiály patria:

Bavlna

Bavlnené obliečky by mali byť vyrobené zo 100% bavlny. Tento materiál je priedušný, v lete chladí a v zime hreje. Navyše vám dlho vydrží, je príjemný a hebký.

Satén

Satén je veľmi luxusný a kvalitný. Vyznačuje sa hebkosťou, je lesklý a navyše má výborné termoregulačné vlastnosti. Nebojte sa, že by vás v zime chladil. Práve naopak. Perfektne udržuje teplotu a je príjemný v každom ročnom období.

Ľan

Ľanové obliečky sú drahšie, ale investícia do nich sa vám oplatí. Tento prírodný materiál je takmer nezničiteľný a praním len získava na jemnosti. Medzi jeho hlavné výhody patrí priedušnosť, termoregulačné a antibakteriálne vlastnosti. Ľan si jednoducho zamilujete.

Flanel

Flanelové obliečky poznáte z detstva. Sú veľmi príjemné na dotyk, hebké a mäkké. V zime vás zahrejú a hodia sa do chladných nocí.

Damašek

Luxusný damašek poznáte z hotelových izieb. Najčastejšie sa predáva v bielom prevedení, ale zoženiete aj jemné odtiene ružovej, zelenej alebo napríklad modrej. Hodí sa na celoročné použitie, pretože je priedušný a má termoregulačné vlastnosti.

Mikroplyš

Ak je vám v noci zima, kúpte si hebké a mäkké mikroplyšové obliečky. Nádherne vás zahrejú a ráno sa vám rozhodne nebude chcieť vyliezať z postele. Navyše oceníte fakt, že sa nemusia žehliť a rýchlo schnú.

2. Gramáž

Gramáž látky je váha v gramoch na meter štvorcový. Pri výbere obliečky sa o tento údaj vždy zaujímajte. Prečo? Určuje hustotu tkania, jemnosť a pevnosť priadze. Pre každú látku platí, že čím nižšia gramáž, tým horšia kvalita a vyššia zrážanlivosť.

3. Pôvod a kvalita

Lacné obliečky si vás získajú svojou cenou, nie však kvalitou. Pri nákupe obliečok nešetrite. Látka by mala mať vysokú gramáž, mala by byť priedušná, savá, hebká a jemná na dotyk. Dajte prednosť miestnym výrobcom pred lacným tovarom z Ázie. Len tak sa vám bude dobre spať a obliečky vám dlho vydržia.

3 tipy, ako vybrať posteľnú bielizeň, aby sa vám spalo ako v bavlnke
5 (100%) 1 hlasov