Vyberte stranu

Ako sa správne starať o záhradné jazierko?

Vytvorením okrasného záhradného jazierka vznikajú majiteľom povinnosti. Niektorí nechávajú všetko na prírodu, no ak plánujete mať v záhradnom jazierku aj ryby, je potrebné nezanedbávať najmä čistenie jazierka.

 

Čistite vodnú hladinu od napadaného lístia

Najmä na jeseň je potrebné odstraňovať z vodnej hladiny opadané lístie z okolitých stromov. Je potrebné, aby vodná hladina bola čistá, bez lístia.

Niekedy sa tomu nedá úplne zabrániť. To však neznamená, že čistenie vodnej hladiny by ste mali zanedbávať.

Ako sa správne starať o záhradné jazierko

Odstránenie nebezpečných zelených rias

Znečistenie vody v jazierku môže vo všeobecnosti spôsobiť rozmnoženie zelených rias, ktoré sú životunebezpečné pre ryby. Nebezpečné zelené riasy účinne odstránite len pomocou kvalitných prípravkov. Ak by sa zelené riasy nebezpečne premnožili v záhradnom jazierku, hrozí k razantným výkyvom pH a obsahu kyslíka, čo môže spôsobiť najväčšie komplikácie práve rybám žijúcim v jazierku.

 

Zistite si, o aké riasy sa jedná 

Aby ste sa účinne zbavili nepríjemných zelených rias, treba zistiť, o ktorý druh rias sa v skutočnosti jedná. V jazierkach sa máme možnosť stretnúť s vláknitou dlhou riasou a jednobunkovou riasou, ktorá farbí vodu nazeleno. Viacerí majitelia záhradných jazierok prisudzujú zelenú vodu siniciam prítomným v jazierku. Netreba však situáciu podceniť a treba sa uistiť, či ide v skutočnosti o sinice. Ak zistíte pravý opak, môže byť už neskoro a ryby v jazierku nezachránite.

Nepodceňujte preto situáciu a majte po ruke prípravky, ktoré zabránia rozmnožovaniu rias v jazierku.

Ako sa správne starať o záhradné jazierko

Používajte štartovacie baktérie do jazierka

Na začiatku jari je potrebné jazierko určitým spôsobom prebrať k životu, oživiť ho. Odporúčame vám preto používať kvalitné štartovacie baktérie do jazierka. Na jar sa rozbiehajú biologické procesy, všetko sa začína prebúdzať a preto je potrebné chrániť vodu pred tvorbou látok, ktoré ohrozujú ryby a podporujú rast rias.

Ako sa správne starať o záhradné jazierko?
5 (100%) 3 hlasov