Vyberte stranu

Leto aj tento rok prináša horúce dni, ktoré sú nesmierne náročné pre každú záhradu. Viete, ako zachrániť vaše cenné rastliny?

Zdroj: Unsplash.com

Zachráňte všetky stromčeky

Vaše stromčeky počas leta prežívajú obdobie kvitnutia a plodenia. Preto by ste im najmä počas horúcich dní mali dopriať dostatok vody. Odporúčame ich poliať ráno a večer, keď ešte teploty nie sú také vysoké. Nezabudnite ich tiež pohnojiť. Podporíte tak ich rast a bude sa im dariť viac. Pri starších stromoch zvážte omladzovací rez, ktorým obnovíte jeho zdravie. Na hrubšie konáre je vhodná akumulátorová píla, ktorá neprodukuje škodlivé výpary, a preto neškodí vám ani vašej záhrade.

Voda je základom života vášho trávnika

Podobne ako stromčeky, aj trávnik by ste mali polievať v časoch, keď nie je najväčšie teplo. Nerobte to však príliš často. Lepšie je dodať mu viac vody naraz, vďaka čomu zvládne aj extrémne teploty. Okrem polievania trávnik pravidelne koste, ideálne každý týždeň. Počas horúčav je tiež vhodné nechať trávu vyrásť vyššie.

Zdroj: Bigstock.com

Nezabudnite na kvety

Kvety nemusíte zavlažovať tak často. Stačí im dopriať raz za dva dni. Môžete to urobiť počas polievania trávnika, čo vám ušetrí kopu času. Pravidelne ich však pohnojte. Dosiahnete tak ich zdravý rast a sýtejšie farby. Odkvitnuté kvety je vhodné odstrániť záhradnými nožnicami. Zbytočne len oberajú rastliny o cenné živiny.

Tuje nevyžadujú veľkú pozornosť

V porovnaní s inými rastlinami sú tuje voči vysokým teplotám omnoho odolnejšie, najmä ak sú zasadené v zemi a nie v kvetináči. Tuju polievajte priamo pri koreni. Pokiaľ zavlažíte korunu, hrozí, že sa spáli. Pre krajšie sfarbenie tuje ju z času na čas prihnojte. V žiadnom prípade ju však počas najväčších horúčav nestrihajte. Nemusela by to prežiť.

Zdroj: Unsplash.com

Ako záhradu zavlažovať efektívnejšie

Záhradu môžete polievať klasickou ručnou hadicou, ale v porovnaní so stacionárnymi postrekovačmi vám to potrvá o dosť dlhšie. Pomôže vám najmä rozmiestniť postrekovače na strategických miestach. Máte studňu s čerpadlom? Pripojte k nej postrekovače. Ušetríte tak veľa peňazí i starostí. Pred samotným polievaním otvoríte hadice, zapnete čerpadlo a vaša záhrada sa začne polievať. Existujú tiež rozličné automatické systémy s možnosťou nastavenia času polievania. Za tie si však budete musieť priplatiť.

Ako sa správne starať o záhradu v letných horúčavách?
Ohodnoťte tento príspevok.