Vyberte stranu

Ako si zariadiť spálňu?

 

Spálňa je predovšetkým miestom odpočinku, ale ľahko sa môže stať tiež dizajnovou pastvou pre oči. Chystáte sa ju nanovo zariadiť? Na čo sa zamerať a ako si vybrať správnu posteľ? Vyskúšajte niektoré z našich tipov.

Pri modernizácii spálne môžete buď všetko nechať na skúsenom návrhári, alebo sa do výzvy pustiť sami. Voľba nábytku sa bude odvíjať od konkrétneho priestoru, ktorý máte k dispozícii. Jedná sa o menšie či väčšie miestnosť? Aký štýl uprednostňujete? Podľa toho budete vyberať kombináciu vhodných farieb.

Ako si zariadiť spálňu?

Malé miestnosti si s temnými odtiene a ťažkopádnym nábytkom príliš nerozumejú, zato odľahčený škandinávsky štýl, vzdušný nábytok a pastelové tóny opticky rozšíri priestor. Najskôr sa zamerajte na to najzásadnejšie – výber správnej postele, z ktorej vás nebude bolieť chrbát. Doplnky, nočné stolíky a dekorácie budú nasledovať až potom.

 

Podľa čoho vyberať posteľ?

Zásadné je výška postele, pretože každý človek uprednostňuje inú. Obyčajne sa pohybuje medzi 30 a 50 cm. Rôzni ľudia preferujú tiež odlišné materiály, čelo postele, rošt a samozrejme aj inú matrac.

Ak si vyberiete príliš krátku posteľ, môžete si spôsobiť zdravotné ťažkosti. Posteľ by mala byť aspoň o 20 centimetrov dlhšia, než je výška človeka, ktorý v nej bude spať. Tiež by nemala byť príliš úzka – pre jednotlivca je minimum 80 až 90 cm, pre pár aspoň 140 cm. Rozmery si môžete vybrať aj na mieru a nechať si posteľ vyrobiť.

Neoľutujete, keď zvolíte posteľ s čelom – nebude na vás zbytočne ťahať a budete sa mať o čo oprieť. Konštrukcia musí byť pevná a mala by dlho vydržať, najdôležitejšiu úlohu však zohráva matraca. Dnešný trh ponúka široký výber – od obyčajných po vysoko kvalitné zdravotné matrace. Je nevyhnutné, aby bola pohodlná, takže na nej určite nešetrite a rovno si zaobstarajte matrac s pamäťovou penou, ktorá sa skvele prispôsobí vašej postave.

Ostatný nábytok – skrine, vešiaky a ďalšie doplnky – voľte v podobnom štýle a farbách, ako rám postele. A nezabudnite ani na taburet, leňošku či kreslo.

 

Doladenie interiéru

Bytový dizajn je neobyčajne premenlivý, s niektorými stálicami sa ale stretnete opakovane. Napríklad sa opäť vracia móda pastelových odtieňov. Namiesto šedé z minulého roka prevládajú hrejivejšia béžové tóny – u obliečky i na stenách.

Výsledné dielo môžete doladiť foto obklady, tapetami na stenách, sklenenými a kovovými prvkami, imitáciami dreva či kameňa alebo dekoráciami v Boho štýlu. Nebojte sa vyhrať si s kontrastmi – krehké sklenené ozdoby skvele doplní kov a prírodné motívy môžete pokojne prepojiť s modernými technológiami. Posteľ dozdobte drobnými vankúšiky či prikrývkou a miestnosť oživte izbovými rastlinami. Snažte sa ale, aby sa k sebe všetko hodilo a nič nepôsobilo rušivo.

Ako si zariadiť spálňu?

Netradične: spálne v obývačke či kúpeľňa v spálni

Ak vám ide o originálny výsledok, ktorý len tak niekto nemá, neváhajte siahnuť po menej obvyklom riešení. V súčasnosti sú veľmi trendy otvorené priestory. Milovníci dizajnu napríklad radi prepájajú spálňu s kúpeľňou či trebárs s obývačkou. Môžete tak získať vlastné domáce wellness, alebo skrátka len lepšie využiť miesto.

Ako si zariadiť spálňu?
Ohodnoťte tento príspevok.