Vyberte stranu

 

Teplota stúpa, tisíce ľudí sa chystajú na letné dovolenky…Realita už čoskoro. Alebo tieto momenty práve prežívate? Tak či onak, pripravili sme pre vás niekoľko dobrých rád ako bojovať s letnými horúčavami.

 

Menej bude viac

Konzumujte menšie porcie a jedzte častejšie. Čím je jedlo väčšie, tým viac metabolického tepla vaše telo pri jeho trávení vyprodukuje. Vyhýbajte sa tiež potravinám s vysokým obsahom bielkovín, ktoré metabolické teplo tak isto zvyšujú.

 

Nechajte to na krv

Ak sa chcete ochladiť, pustite mobilné klimatizácie alebo odhaľte svoje zápästia a pustite na ne studenú vodu. Stačí pár sekúnd v niekoľkohodinových intervaloch. Cez zápästia totiž prebiehajú hlavné žily a krv v nich sa dá ochladiť práve takýmto spôsobom.

ako účinne bojovať s letnými horúčavami

Čo štípe, to pomáha ochladzovať

Konzumovať v horúcom počasí korenené a pikantné jedlá? To by mohla byť tá posledná vec, ktorá by vám v lete napadla. Avšak kari alebo chilli môžu stimulovať receptory v ústach, zvýšiť krvný obeh a spôsobiť potenie, ktorým sa telom prirodzene ochladzuje.

 

Teplejšia sprcha či kúpeľ má logiku

Čo by mohlo v lete padnúť lepšie ako studená sprcha? Nuž, vedzte, že pravý opak. Teplý kúpeľ alebo sprcha (v teplotách tesne pod teplotou tela) sa odporúčajú najmä tesne pred spaním. Hoci studená sprcha môže znieť viac lákavo a logicky, vaše telo by po nej len generovalo teplo, aby vykompenzovalo tepelné straty. A to v lete nechcete.

ako účinne bojovať s letnými horúčavami

Ak chcete chladiť, nemusíte búrať

V horúcom počasí sa oplatí využiť techniku, najmä ak sa jedná o mobilné klimatizácie Biet. Jedná sa o veľmi kompaktné prístroje, ktoré vytvoria ideálnu klímu práve tam, kde to zrovna potrebujete.  Byty, kancelárie aj domy, mobilné klimatizácie sa dajú využiť všade. A bez stavebných zásahov!

 

Pomôžu aj pohánka s ryžou

Ryža a pohánka nie sú len na jedenie, môžu vám byť veľmi nápomocné pri ochladzovaní. Pohánkou plnené vankúše napríklad neabsorbujú teplo tak veľmi ako perie či bavlna. A čo sa ryže týka, ňou treba naplniť ponožku, zaviazať a dať ju asi na hodinu do mrazničky. Po vybratí z mrazničky vydrží tento „chladič“ asi 30 minút, čo by malo byť dosť na to, aby ste v pohode zaspali.

 

Varianta podložiek na spanie

A ešte jeden tip priamo od matky prírody. Keď letné teploty neklesajú ani v noci, skúste vymeniť váš komfortný matrac za minimalistickú verziu zo slamy alebo bambusu. Tieto 100% prírodné spacie plochy sú síce menej pohodlné, ale nezachovávajú teplo tak, ako nafúknutý, látkou pokrytý matrac.

 

V akej polohe spať, aby ste sa nespotili?

Spánok osamote má svoje výhody – minimálne v tom, že máte dostatok miesta, aby ste sa mohli natiahnuť. Najlepšou polohou na spanie, vďaka ktorej najúčinnejšie zredukujete tvorbu nadmerného telesného tepla a umožníte cirkuláciu vzduchu okolo tela, je poloha orla. Ide jednoducho o polohu, kedy sa ruky ani nohy nedotýkajú (ani vzájomne) tela. Vyskúšajte a uvidíte, ucítite.

ako účinne bojovať s letnými horúčavami

V noci „hrajte“ unplugged

Tu niet čo veľmi vymýšľať – prosto odpojte elektroniku zo siete. Rôzne gadgety a iné väčšie či menšie zariadenia vydávajú teplo aj vtedy, keď sú vypnuté. Takže ak chcete znížiť celkové teplo a šetriť energiu, nenechávajte zariadenia zapojené v „stand by“ režime, ale vypnite ich úplne, teda aj zo siete.

 

Držte sa ďalej od rúry

Počas naozaj horúcich letných dní neodporúčame žhaviť rúru. Namiesto toho si doprajte chladnejšie pokrmy (v izbovej teplote), aby ste sa vyhli vytváraniu tepla v dome. Prípadne rozpáľte gril a pripravte niečo dobré a ľahko stráviteľné takto. Telo vyprodukuje určite viac tepla po tom, ako zjete steak, než po večeri, ktorej dominuje zelenina alebo strukoviny.

10 spôsobov ako účinne bojovať s letnými horúčavami
5 (100%) 1 hlasov