Vyberte stranu

Ako vybrať ohrievacie teleso do práčky

Ohrievacie teleso má jednoduchú úlohu – ohrievať vodu v práčke. Jeho výmena je pomerne častým a bežným servisným úkonom. Ohrievacie teleso do sporáka alebo práčky môže zabezpečiť servis, alebo si ho môžete objednať samy.

 

Kedy treba vymeniť ohrevné teleso?

Pokiaľ práčka nezohrieva vodu prvé čo nám príde na um je výmena ohrievacieho telesa, keď nezohrieva trúba môže byť príčinou potreba nového ohrievacieho telesa do sporáka. Skôr ako začnete riešiť výmenu je dobré preveriť si, že na vine je skutočne táto súčiastka. Pri digitálnych práčkach sa na displeji zobrazí kód chyby podľa ktorého sa dá určiť možná príčina poruchy. Samozrejme prvá možnosť je zavolať servisného technika, druhá možnosť je, že si poradíte samy.

Ako vybrať ohrievacie teleso do práčky

Na premeranie telesa potrebujete ohmeter alebo multimeter a skrutkovač, aby ste odstránili kryt. Pračka musí byť vypnutá, odpojená z elektrickej zásuvky a nesmie v nej byť voda. Poškodené teleso je obvykle spálené, ak nie určite premerajte jeho odpor. Ak nameriate odpor v hodnotách 20-40 ohmov, teleso je funkčné, pokiaľ odpor nenameriate bude potrebná výmena.

 

Aký typ telesa vybrať

Výkonné ohrievacie teleso sa objednáva jednoducho ak máte manuál, pretože v ňom býva uvedený konkrétny typ. V manuály nájdete servisné číslo, podľa ktorého sa dá presne určiť, akú špirálu potrebujete. Ak tento údaj nemáte alebo sa daný typ nevyrába nemusíte zúfať. Dá sa nájsť aj náhrada, ktorá bude výkonom a rozmermi zodpovedať pôvodnému ohrevnému telesu.

Ako vybrať ohrievacie teleso do práčky

Dôležitými parametrami je spomínaný výkon, dĺžka telesa, či má pračka otvor na čidlo aj typ tesniacej manžety. Skontrolovať by ste mali aj to, či má teleso tepelnú poistku. Tvar ohrevného telesa sa môže líšiť v závislosti od  konkrétneho modelu, pretože sa môže líšiť aj ich konštrukcia. Najlepšie teda bude nechať si staré teleso a nové vyberať podľa jeho parametrov.

Ako vybrať ohrievacie teleso do práčky
5 (100%) 3 hlasov