Vyberte stranu

Nároky na to, ako zariadiť spálňu sú často nižšie ako pri zvyšných miestnostiach v interiéri. Možno je to tým, že túto izbu využívame „iba“ na odpočinok a cez deň sa v nej takmer nezdržiavame. No práve kvalitný spánok by mal byť dôvodom prečo nepodceňovať výber zariadenia.

Zariadenie bytu ovplyvňuje to, ako sa v ňom cítime. Aj interiér spálne vplýva na to, či je spánok pokojný. Budenie sa s úsmevom nemusí byť výmyslom. Správne spojenie postele, roštu a matraca môže narobiť divy, rovnako tiež príjemná atmosféra, ktorú vytvoríte dizajnovým nábytkom, svetlými farbami, posteľnými obliečkami či poriadkom.

posteľ do spálne

S čím začať?

Orientácia miestnosti môže byť dôležitá. Ak sa pýtate, ako zariadiť spálňu podľa Feng Shui, práve výber izby je prvým z kľúčových atribútov. Juhozápadný smer je vraj najvhodnejšou voľbou pre manželské a partnerské vzťahy. Severovýchodný je naopak ideálny pre deti a študentov.

Čomu by ste sa podľa tohto umenia mali vyhnúť, je umiestniť spálňu blízko vchodu. Ani spánok nad garážou nemusí byť pokojný. Tento priestor totiž pôsobí ako by ste spali na streche „skladiska“, a tak sa k vám dostávajú vibrácie z ulíc, ktoré môžu narušiť harmóniu.

Spálňa v podkroví môže zase vyvolávať skľučujúce pocity. Osvetlenie je viac ako dôležité. Je jedným z najlepších spôsobov ako dvíhať energiu v miestnosti. Záleží, samozrejme, aj na vhodnom rozmiestnení nábytku. Výroba na mieru bude v tomto prípade dobrou voľbou…

Najlepšie postele do spálne na trhu

Steny v spálni

Aj maľovka stien dokáže spôsobiť dilemu. V spálni by sa však mala uberať jedným smerom – k prírodným odtieňom, k svetlým a tlmeným farbám. Aj keď žiarivé farby dodávajú energiu, na stenách sa im vyvarujte. Obliečky ich naopak znesú, no nie celoplošne, ale na detailoch či vzoroch.

Pri vzoroch ešte zostaneme. V spálni sú totiž vítané, najmä čo sa tapiet týka. Sú buď nenápadným doplnkom stien, ktorý podčiarkuje celkový dizajn miestnosti, alebo vynikajú svojou výraznejšou potlačou, no ideálne len na jednej stene. Geometrické tvary, ale aj prírodné motívy vytvoria originálny interiér. Opäť pozor na „krikľavosť“.

Veľkoformátová tapeta

Kvalitná posteľ je základ

Posteľ si jednoznačne zaslúži materiál, ktorý vydrží roky. Vydrží bez toho, aby bola narušená jej stabilita či akékoľvek bezpečné a zdraviu prospešné používanie. Drevo je overená klasika a spolu s čalúneným čelom vytvorí nielen romantiku, ale aj pohodlnú opierku pri večernom čítaní knihy.

Manželské lôžko by malo mať minimálnu šírku 160 cm, aj keď odporúčaným rozmerom je 180 cm. Dĺžka matraca musí aspoň o 25 cm prevyšovať výšku postavy ležiaceho. Čo sa týka výšky postele platí, že čím vyššia, tým lepšie – najmä pre seniorov. Ovplyvňuje totiž pohodlnosť pri raňajšom vstávaní z nej.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ideálna kombinácia roštu a matraca sa taktiež podieľa na kvalite spánku. Rošt v podobe celoplošnej dosky sa neodporúča kvôli nedostatočnému odvetrávaniu matraca. Latkové rošty používajte s pružnými matracmi alebo tiež s vysokými penovými pre tých, ktorí obľubujú tvrdší spánok. Lamelové naopak vyžadujú pevné penové matrace, prípadne taštičkové.

 

drevená masívna posteľ

 

Ako zariadiť spálňu moderne?

Šatníková skriňa s posuvnými dverami a funkčnými úložnými priestormi si môže dovoliť aj viac ako obľúbenú imitáciu dreva. Rôzne potlače a motívy vám jednoducho „premietnu“ do jej dizajnu. Nezabudnite, že jednoduchosť má v tomto prípade väčšiu váhu…

Modernú spálňu tvorí aj osvetlenie. To si tento raz postačí aj s tlmenou verziou. Stolné lampy na nočnom stolíku by však nemali chýbať, najlepšie v ich dizajnovom prevedení. V súčasnosti sú zaujímavou alternatívou svietidiel aj stropné lampy visiace tesne nad nočnými stolíkmi.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ani koberec nie je prežitkom minulosti. Väčší kusový koberec pod posteľou bude nielenže pôsobiť esteticky, no ráno vás uchráni pred studenou podlahou. Aj závesy či vankúše spríjemnia interiér spálne. Jemné romantické vzory a vzdušné materiály sa vedia zaobliecť do moderného aj vidieckeho štýlu.

Tmavohnedá skrinka

S nábytkom to nepreháňajte

Základom je posteľ, nočný stolík a šatníková skriňa. Ani zásuvkovou komodou neurobíte krok vedľa. Police použite len v minimálnom množstve, ak vôbec. Regálom sa radšej úplne vyhnite. Veľká spálňa privíta aj otoman či rozmerný taburet pri nohách postele. Aj kreslo je alternatívou.

Dekor dreva v rôznych odtieňoch zútulní interiér spálne, no ani biele tóny nebudú zlou voľbou. Čo sa týka štýlov, sú vecou vkusu, no dôraz na zladenie a harmóniu je nutnosťou. Trendové kombinovanie štýlov pre interiér spálne neplatí.

Zrkadlo uľahčí obliekanie a stane sa praktickou súčasťou zariadenia. Môže zdobiť dvere skrine alebo byť súčasťou spálne v stojacom variante. Pre mnohých nepostrádateľné, no ak sa riadite umením Feng Shui, mali by ste ho vynechať.

 

Najlepšie postele do spálne na trhu

Ako zariadiť spálňu v skratke

Nezabudnite, že spálňa patrí medzi najchladnejšie miestnosti v byte. Mala by byť dostatočne odhlučnená, aby vonkajšie vplyvy ulice nerušili spánok. Jej umiestnenie sa odporúča čo najďalej od vchodu a od „rušných“ izieb v byte.

Spálňa nie je priestorom vhodným na uskladňovanie vecí. Vyvarujte sa neporiadku a zbytočným doplnkom. Dbajte na vzdušnosť a oblečeniu doprajte osobité miesto. Vyhnite sa výrazným farbám, ale aj elektronike. Sledovanie televízie prenechajte obývačke.

Praktický nočný stolík je typ nábytku, na ktorý by ste nemali zabudnúť. Kvalitná posteľ a matrac by mali byť samozrejmosťou. Nepodceňte jej výber a dbajte aj na ideálne rozmery. Znásobte svoj komfort aj prostredníctvom posteľnej bielizne a cíťte sa ako v bavlnke.

Bavlnené obliečky Laviva

Kde je najlepší výber?

Ak už viete ako zariadiť spálňu, ďalšou otázkou je, kde pre ňu nájsť vhodný nábytok a doplnky. Okrem dobre známych veľkoobchodných reťazcov ponúknu široký výber aj eshopy masiv24, Nový nábytok, Bighome či Tempo nábytok.

Nápady a inšpirácie vám môžu ponúknuť ešte niekoľko možností zariadenia, uistiť vás o vašom návrhu alebo ho „vymeniť“ za iný. Nenechajte sa odradiť malými priestormi a pamätajte na pravidlo svetlých farieb.

 

novynabytok-sk
tempo kondela
bighome-sk
masiv24
Ako zariadiť spálňu? Ako si ju ideálne zariadiť? + výber top 10 postelí
5 (100%) 2 hlasov