Vyberte stranu

Aj vy sa už nemôžete dočkať, ako si po príchode domov z práce vyložíte nohy, vypijete šálku voňavej kávy alebo dobrého čaju? Aj taká príjemná činnosť akou je oddychovanie sa dá ešte zdokonaliť. Napríklad vôňou, ktorá správne stimuluje vaše čuchové bunky.

I v pohodlí domova si môžete urobiť miniwellness. Napustite si vaňu, zapáľte aroma lampu a relaxujte. Alebo si prevoňajte celý byt či jednotlivé miestnosti v ňom. Vône totiž na človeka vplývajú, dokonca majú v niektorých prípadoch i blahodarné účinky. Príkladom je aromaterapia, ako druh alternatívnej medicíny, ktorá využíva esenciálne oleje.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Homepoint, Bonami, 4home ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Ako si správne vybrať? Rozmery nie sú zanedbateľné

Aroma lampy sú štandardne vyrábané ako moderné dekorácie do bytu. Okrem estetickej stránky sa však zamerajte na veľkosť samotnej misky. Voda by sa z nej totiž nemala vyparovať príliš rýchlo, čo zabezpečí jej väčší rozmer. Na tvare v podstate nezáleží.

Je vhodné zamerať sa aj na vzdialenosť medzi knotom vloženej sviečky od misky. Odporúčaná je približne desať centimetrov. Ak by sa nachádzali v tesnej blízkosti, hrozilo by rýchle zahrievanie, ktoré esenciálnym olejom môže škodiť. Pozor si dajte aj na lampáše.

Čo sa týka princípu fungovania, voda, ktorú nalejete do hornej časti vonnej lampy po zapálení sviečky, by mala mať teplotu približne 40 – 50ºC. Následne do nej pridáte niekoľko kvapiek oleja podľa individuálneho výberu. Ich počet sa líši v závislosti od jednotlivých druhov. Spôsob dávkovania je súčasťou obalu produktu.

 

Vyberte si z ponuky arómalámp!

LAMPÁŠ 16CM

tlačidlo

Čierny LED lampáš Best Season Candle, 32 cm

tlačidlo

Petali Vonný vosk White musk

tlačidlo

Oleje do aroma lampy môžu poskytnúť viac ako vôňu

V prvom rade je dôležité ujasniť si, že nie všetky typy olejov majú blahodarné účinky na vaše zdravie či celkovú pohodu. Tento účel spĺňajú tzv. esenciálne oleje, ktoré obsahujú silice bylín a sú teda spracované na prírodnej báze. Naproti tomu vonné oleje sú syntetického charakteru a aj keď krásne voňajú, ale aromaterapiu od nich nečakajte.

Ideálnym riešením bude, ak skombinujete sklenenú alebo porcelánovú aroma lampu, vo vyššom rozmere, s éterickým olejom. Vtedy nedôjde k jeho pripáleniu a možnému uvoľneniu karcinogénov. Oleje nezabudnite striedať. Dlhodobé používanie rovnakého druhu môže stratiť požadovaný účinok.

Všeobecná rada teda znie, aby ste siahli radšej po vôňach, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Je zaujímavé, že prostredníctvom nich môžete dokonca predchádzať ochoreniam a zároveň harmonizovať dušu a telo. Nezdá sa vám výborné, že obyčajným zapálením sviečky a pridaním niekoľkých kvapiek oleja prispejete k vašej celkovej pohode?

 

aroma lampy

Elektrická aroma lampa verzus aroma lampa na vosk

Chcete sa nechať unášať niektorou z úžasných vôní? Nemusíte vsadiť iba na klasiku. Alternatívu predstavujú napríklad aroma lampy na vosk. Vtedy do misky nenalejete vodu a nenakvapkáte vonný či esenciálny olej, ale toto miesto vyhradíte kúsku ulomeného alebo vopred naporciovaného vonného vosku.

Vosk do aroma lampy je možné i ľubovoľne kombinovať a vytvoriť si vôňu, ktorá je presne podľa vášho gusta. Jeho použitie nie je jednorazové. Celkovo však vydrží uvoľňovať vonné silice po dobu ôsmich až dvadsiatich štyroch hodín, v závislosti na kvalite. Preto sa oplatí siahnuť po overených značkách, akými sú napríklad Yankee Candle a podobne.

Elektrické aroma lampy sú rovnako zaujímavým riešením na vpustenie zmyselných či upokojujúcich vôní do vášho bytu. V podstate ide o difuzér, ktorý udržuje teplotu lampy konštantne, čí nedochádza k prehrievaniu olejov. Tie éterické si tak zachovajú liečivé účinky. Vďaka tichému chodu sa hodia do akejkoľvek miestnosti v domácnosti.

 

aroma lampy

Vône do aroma lampy prispôsobte účelu

Príjemná vôňa dokáže človeka pozitívne naladiť, upokojiť či dokonca povzbudiť. I keď je jej výber čisto individuálny, v každom prípade sa zamerajte na tie druhy, ktoré vyprchajú pomalšie. Príkladom môže byť tzv. pačuli éterický olej.

Ak chcete prevoňať domov, rôzne druhy citrusových vôní stoja za úvahu. Potrebujete si dopriať ničím nerušený oddych? Levanduľa či bergamot vás po hektickom dni v práci dokonale splní účel. Naopak povzbudivý účinok majú napríklad mäta, bazalka, pomarančové kvety či rozmarín.

Ženy zvyknú zvyčajne siahnuť po vôni ruže alebo gerania. Muži preferujú skôr drevité druhy vôní, napríklad céder. Či už hľadáte oleje podporujúce zmyselnosť alebo relaxačné účinky, myslite aj na ostatných členov domácnosti. Snažte sa vyberať vôňu, ktorá im nepodráždi čuchové bunky.

 

Vyberte si z ponuky arómalámp!

LAMPÁŠ 16CM

tlačidlo

Čierny LED lampáš Best Season Candle, 32 cm

tlačidlo

Petali Vonný vosk White musk

tlačidlo

Rozhoduje pri výbere aroma lampy cena?

Je prirodzené, že cena sa bežne stáva hlavným atribútom výberu a nielen v tomto prípade. Aj aroma lampy patria do niekoľkých cenových kategórií, v závislosti od druhu materiálu a spôsobu fungovania. Dizajn rovnako nie je zanedbateľným faktom.

Aby bol dosiahnutý požadovaný výsledok, stavte najmä na odporúčané rozmery. Tie sú tento raz dôležitejším faktorom ako cena. Okrem nich myslite i na dávkovanie. Ako sme už vyššie spomenuli, je dôležité riadiť sa odporúčaním výrobcu, no štandardne postačia cca dve kvapky na päť metrov štvorcových.

Nepoužívajte zbytočne veľké množstvo vonných alebo esenciálnych olejov. I keď môžete mať zdanlivý pocit, že vôňa po niekoľkých minútach vyprchala, nie je to tak. Jednoducho ju necítite tak intenzívne, pretože ste si na ňu zvykli, avšak jej pôsobenie sa nemení.

 

aroma lampy

Aromalampy a eshop? Výhodné a pohodlné nakupovanie

Výber aroma lampy je výhradne záležitosťou vášho vkusu. Keramické a porcelánové typy, kombinácia dreva a sklenenej misky či kovové modely, určite si nájdete vhodného kandidáta do vašej domácnosti. Tvarová pestrosť, rozmanitá farebná škála, zaujímavý dizajn, jednoducho ideálna štýlová dekorácia.

Pomôžu vám s tým eshopy Homepoint.sk, 4home.sk  alebo Bonami.sk, v ktorých nájdete klasiku i extravaganciu. Nezabúdajte ale, že i veľkosť misky na vodu hrá dôležitú úlohu. Zvážte to pri výbere v eshope, vďaka veľkému sortimentu skladom o určite nebude problém!

bonami
homepoint-sk
Aroma lampy príjemne prevoňajú váš domov a zároveň ho skrášlia
5 (100%) 8 hlasov